Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEDEF VE AMAÇ BELİRLEMEK BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEDEF VE AMAÇ BELİRLEMEK BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ"— Sunum transkripti:

1 HEDEF VE AMAÇ BELİRLEMEK BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
İBRAHİM ASLAN BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ REHBERLİK BİRİMİ

2 PAYLAŞILACAK KONULARIMIZ
1.AMAÇ NEDİR? 2.AMAÇ BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR? 3.LİSEYE HAZIRLIK SÜRECİNDE AMACINIZA ULAŞMAK İSTİYORSANIZ 4.BAŞARI YOLUNDA AMACINIZIN KAPISI NASIL ÇALINMALI? 5.NEDEN AMACIMIZA ULAŞAMIYORUZ?

3 AMAÇ NEDİR? Amaç, maç oynarken karşı kaledir.
Amaç, ırmağın ulaşmak istediği denizdir. Amaç, Ankara Üniversitesi Hukuk bölümüdür. Amaç Ankara Fen Lisesi’dir. Yani amaç, ulaşılmak, gerçekleştirilmek istenen bir varış noktasıdır.

4 AMAÇ BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Hedefleriniz sizi amaçlarınıza, yani sonuca götürür. Bir şeyi başarmak için ortada gözle görülür bir hedef olmalıdır. 4 temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın pasifik okyanusuna dalarak Kaliforniya ya doğru yüzmeye başladı.Eğer başarılı olursa bunu yapan ilk kadın olacaktı.O sabah su vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu.Köpek balıklarına ve dondurucu soğuğa hiç aldırış etmeden 15 saat yüzdü. Kıyıya yarım mil kala kendisini sudan çıkarmalarını istedi,azimli yüzücü bunun nedenini şöyle açıkladı:”Karayı görebilseydim başarabilirdim…” vazgeçmesinin nedeni ne soğuk nede yorgunluktu….Tek neden sis yüzünden karayı görememekti.

5 AMAÇ BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Geleceğe yönelik amaçlar kişiye öncelik sırasına göre aşılacak engellerle ilgili bir yaşam bir yaşam programı sunar. Geleceğe yönelik amaçların aşamaları doğru oluşturulduğunda, kişi enerjisini hedefi doğrultusunda çok daha etkin bir biçimde kullanılabilir.

6 AMAÇ BELİRLERKEN KENDİNİZE
10 sene sonra nerede olmak istiyorum? 5 sene sonra nerede olmak istiyorum? 1 sene sonra nerede olmak istiyorum? Sorularını sormalı ve zamanı daha da yakınlaştırıp kısa zaman dilimi için hedef seçmeliyiz.

7 HAZIRLIK SÜRECİNDE AMACINIZA ULAŞMAK İSTİYORSANIZ
Kendinizi Tanıyın: Hangi alanlarda daha yetenekli olduğunuzu, nelere ilgi gösterdiğinizi, gelecekte nasıl bir yaşam istediğinizi tanıyın. Amacınızı Tanıyın: Okumak istediğinizin lisenin özellikleri neler, ne gibi niteliklere sahip olmanız gerekiyor ve amacınıza ulaşabilmek için ne kadar nete ihtiyacınız var? Gücünüzü(potansiyelinizi)Tanıyın: Amaçlarınıza ulaşmak için ne kadarlık bir net gücüne ihtiyacınız olduğunu ve şu anki birikiminizi belirleyin. Gerçekçi olmayacak kadar yüksek ya da ulaşabileceğinizin çok altında kalan yaşam hedeflerinin sizi hem başarısızlığa hem düş kırıklığına sürükleyeceğini unutmayın.

8 AMAÇLARINIZA ULAŞMAK İÇİN;
Amaçlarınızı gerçekçi biçimde tanımlayın. Ne kadarlık bir gelişme hedefi belirleyeceğinizi saptayın. Çalışmalarınız engelleyen nedenleri belirleyin. Zamanı en iyi biçimde değerlendirmek için çalışma programı belirleyin. Çalışma zamanlarını verimli biçimde değerlendirmenizi sağlayacak öğrenme tekniklerini kullanın. Sınavda zamanı etkili biçimde değerlendirmek için sınav tekniğinizi geliştirin.

9 Amaçlarımızı belirlerken disiplin ve güç gereklidir.
Uyumlu ve zamanın kıymetini bilerek yaşamalıyız.İşte o zaman , yaşam size daha fazlasını verecektir

10 NEDEN AMAÇLARIMIZA ULAŞAMIYORUZ ?
Amaçlarımızı hissetmek ve onu hayalden de olsa doyasıya yaşamak için sıçramalıyız. Sıçrayamamamızın sebebi,bahanelerdir. Çocukların davrandığı gibi korkusuzca sıçramalıyız.

11 NEDEN AMAÇLARIMIZA ULAŞAMIYORUZ ?
Sürekli bahaneler yüzünden amaçlarımızı belirleyemiyor ve planlar yapamıyoruz. Ayrıca çalışmalarımıza odaklanamıyoruz ve konsantrasyon sağlayamıyoruz. Kendimizi sınırlayan inançlar; bilinçaltımızda yoğunlaşır.Aslında bunların çoğu gerçek değildir.Kendimize olan inancımız bize gerçek başarıyı verecektir.

12 “Benim için harika bir şey Benim için harika bir şey olacak,buna inanıyorum!..”duygu ve düşüncesi içinde olmalısınız. Çoğu zaman düşündüğümüz kimse haline geliriz.Adeta zihnimiz bedenimizi takip eder ve aradığımız şeyi de buluruz.

13 Amaçlarımıza ulaşmak için kendinizi kasmadan başarılarınızın detaylarını hayal edin.Olumlu(pozitif) olmak için çalışın. Amacınıza önce kendiniz inanmalısınız. Amaçlarınızdan asla vazgeçmeyin

14 BAŞARACAĞINA İNANAN KİŞİ
Düşüncesini eyleme dönüştürür. Hedeflerini belirler. Bilgilerini harekete geçirir. Yaşamını planlar. Yapabileceğini düşünür.

15 KATILIMIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ… pisikolojik danışma ve rehberlik servisi İBRAHİM ASLAN


"HEDEF VE AMAÇ BELİRLEMEK BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları