Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAZIM (İMLÂ) KURALLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAZIM (İMLÂ) KURALLARI"— Sunum transkripti:

1 YAZIM (İMLÂ) KURALLARI

2 1.BÜYÜK HARFLERİN KULLANILDIĞI YERLER
CÜMLE BÜYÜK HARFLE BAŞLAR Dost kara günde belli olur. MISRALAR BÜYÜK HARFLE BAŞLAR Çocuklar bakıyorlar, gözlerinde mavilik, Bize bakıyorlar bir deri bir kemik. ÖZEL ADLAR BÜYÜK HARFLE BAŞLAR Atatürk,Kazım Karabekir. UNVANLAR, SAYGI SÖZLERİ VE MESLEK ADLARI İlker Efendi HAYVANLARIN ÖZEL ADLARI Fino, Pamuk. MİLLET ADLARI Türk, Alman. DİN VE MEZHEP ADLARI Müslüman, Müslümanlık. GEZEGEN VE YILDIZ ADLARI Dünya, Merkür, Neptün YER ADLARI BÜYÜK HARFLE BAŞLAR Asya, Türkiye , İstanbul KURUM KURULUŞ ADLARI Bakanlar Kurulu, Milli Kütüphane

3 2.GÜNEŞ, AY, GEZEGEN ADLARININ YAZIMI
DÜNYA, GÜNEŞ, AY HARFLERİNİN İLK HARFLERİ, COĞRAFİ TERİM OLARAK KULLANILIYORSA BÜYÜK, GÜNLÜK KONUŞMADA GEÇİYORSA KÜÇÜK HARFLE YAZILIR. İnsanoğlu Mars’a uzay aracı gönderdi. Dünya, Güneş’in etrafında döner. Bugün dünya kadar işim var. Sen gelince güneş doğdu içimize.

4 3.SAYILARIN YAZIMI Sayıların her sözcüğü ayrı yazılır.
Yüz yirmi beş gün Beş ve beşten büyük rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır. 45 670 Üleştirme sayıları rakamla değil yazıyla belirtilir. Beşer beşer.

5 4.DÜZELTME İŞAREDTİNİN KULLNILDIĞI YERLER
Türkçe'de yazılışları aynı olduğu halde anlamları farklı bazı sözcüklerin anlamını ve okunuşlarını ayırt edebilmek için uzun ünlülerin üzerine düzeltme işareti (^) konur. adet: Sayı, âdet: Gelenek, alışkanlık Bazı Arapça, Farsça ve Batı kökenli sözcüklerdeki “g,k,l” ünsüzlerinin ince okunduğunu göstermek için bu ünsüzlerden sonra gelen ünlülerin üzerine düzeltme işareti konur. Rüzgâr, kâğıt. Aitlik eki de denen (î) nispet i’sini (-i) yükleme hali ve iyelik ekinden ayırmak için nispet i’si üzerine de düzeltme işareti konur. Tarihî,dinî.

6 5.KISALTMALARIN YAZIMI Kuruluş, kitap, dergi ve yön adları kısaltılırken genellikle her sözcüğün ilk harfi büyük yazılır. TD (Türk Dili), G(güney). Büyük harfle yapılan kısaltmalarda genellikle nokta kullanılmaz.Ancak askeri sözlerin kısaltmalarında nokta konulması gelenekleşmiştir. A.(Alay) H.A(Harp Akademisi) Ölçülerin kısaltmaları da küçük harfle yazılır ve sonuna nokta konmaz. m(metre), l(litre).

7 Kitap, kuruluş,dergi,yön,element ve ölçü adlarının dışında kalan kelime ve kelime grupları kısaltılırken ilk harfle birlikte kelimeyi oluşturan temel harfler alınır; kısaltılan kelime veya kelime grubu özel ad,unvan veya rütbe ise ilk harf büyük; cins ismiyse ilk harf küçük yazılır; sonuna nokta konur. Alm.(Almanya), Yıldız mah.(Yıldız Mahallesi).

8 1983 ÖSS Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük harflerin kullanımı ile ilgili bir yazım yanlışı vardır? A.Karayel kuzeybatıdan eser. B.Doğu Anadolu’da kara iklimi etkilidir. C.Amerika’nın kuzey komşusu Kanada’dır. D.Türkiye’nin Güneyi genellikle yağışlıdır.

9 SORU1 “-ki” Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yanlış yazılmıştır?
A.Camı açtım ki bir de ne göreyim? B.O kadar çok uyumuşum ki öğlen olmuş. C.Öyle çok güldükki gözlerimizden yaş geldi. D.Erken gidelim ki havuzun başında yer tutalım

10 SORU2 “Cenk, Zonguldağ’a otobüs ile gitmiş.”cümlesinde hangi sözcük yanlış yazılmıştır? A.otobüs B.Zonguldağ’a C.ile D.Cenk

11 SORU3 Aşağıdakilerin hangisinin yazımı doğrudur? kanad B. kazanc
C. yurd C. göğü

12 SORU4 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır?
A.Ben bir sonraki durakta ineceğim. B.Öyle çok susadım ki anlatamam. C.Çocuklar sanki hiç yorulmamışlardı. D.Geçmiş zaman olur ki hayalî cihan değer.

13 SORU5 Hangi cümlede yazım yanlışı yapılmıştır?
A. Basketbolu da çok severim. B. Arkadaşım cüzdanını çarşı da düşürmüş. C. Bize gel de müzik dinleyelim. D. Çiçekler de sevgi ister.

14 SORU6 Aşağıdaki sözcüklerin hangisinin ilk harfi her zaman büyük olur?
Bayrak B. Devlet C. Şehir D. Türkçe

15 SORU7 Aşağıdakilerden hangisinin yazımı doğrudur? Gelmiyecekler
Koşmuyacağım C. Okumayacak mısın? D. Satmayor musun?

16 SORU8 “Mine, ekmekleri dolapın içine koydu” cümlesinde hangi sözcük yanlış yazılmıştır? Ekmekleri B. Dolapın C. İçine D.koydu

17 SORU9 Hangi cümlede yazım yanlışı vardır?
Öyle korkmuş ki yüzü sapsarı kesilmiş. Çok çalışmalısın ki başarabilesin. Gölün dalgaların denizlerin ki kadar büyük değildi. Bir yazı yazılmadan önce yazı ile ilgili gözlemler yapılmalıdır.

18 SORU10 Aşağıdakilerden hangisi doğru yazılmıştır? ap açık B. çep çevre
C. dümdüz D. kap kara


"YAZIM (İMLÂ) KURALLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları