Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE VE ISI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE VE ISI."— Sunum transkripti:

1 MADDE VE ISI

2 Maddenin Isı Etkisi İle Değişimi a)Isınma-Soğuma
Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar. Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir. Örneğin;Yanmakta olan ocağın üzerinde bulunan çorba ya da yemek bir süre sonra ısınır.Yiyeceklerin pişmesi ısınma ile gerçekleşir.Özel karışımlı toprakların pişmesi ile seramik, porselen, kiremit, tuğla… Vb. malzemeler yapılır

3 Sıcak su ile temizlik iyi sonuçlar verir
Sıcak su ile temizlik iyi sonuçlar verir. Havanın ısınması ilkbaharda bitkilerin uyanmasına neden olur.Isınan hava bitkilerin gelişmesine ve tohumların çimlenmesine neden olur.Demir, cam vb. maddelerin ısınması işlenmesini kolaylaştırır.

4 Isı enerjisini kaybeden maddeler soğur
Isı enerjisini kaybeden maddeler soğur. Madde yeterince soğursa donma ve yoğunlaşma olur.Karayolları soğumanın yol açtığı buzlanma nedeniyle bozulur. Soğuk havada mikroplar etkinlik göstermez, yaşamaz.

5 Soğuyan maddeler sertleşir
Soğuyan maddeler sertleşir. Isınma ve soğuma olayları art arta gerçekleştirir ve sütteki mikroplar yok edilir.(Pastorize sütler) Dondurulmuş besinler uzun süre saklanır.Uzun süre soğukta kalan canlılar ölebilir.

6 Havadaki ısınma ve soğuma;. Yağışların. Rüzgarların. Toprak oluşumunun
Havadaki ısınma ve soğuma; * Yağışların * Rüzgarların * Toprak oluşumunun * Şimşek ve yıldırımların oluşmasına neden olur.

7 b)Hal Değişimleri Maddeler bir halde diğerine geçebilirler
b)Hal Değişimleri Maddeler bir halde diğerine geçebilirler. Örneğin su sıvıdır. Buzluğa koyduğumuzda Donar ve katılaşır. Isıttığımızda ise gaz halini alır.İşte bu değişime Hal değişimi denir.Hal değişimleri Erime, donma, buharlaşma, yoğunlaşma ve süblimleşme şeklinde olur.

8 1)Erime ve Donma Katı haldeki bir madde yeterince ısı alırsa sıvı duruma geçer. Bu olaya erime denir.Her madde kendine göre bir sıcaklık derecesinde erir. Bu maddelerden bazıları aşağıda verilmiştir.Madde Erime Sıcaklığı (ºC) Buz 0 Cıva -39 Naftalin 79 Tuz 800 Demir 1532

9 Yeterince soğuyan sıvı maddelerin katı hale geçmesine de Donma (katılaşma) denir.Donma olayı erimenin tersidir. Bir maddenin erime ve donma sıcaklıkları aynıdır.

10 Eriyen maddenin hacmi büyür. Donan
maddenin hacmi küçülür.Erime ile çözünme olayı çok farklıdır.Erime ısı etkisi ile gerçekleşir. Çözünme ise katı maddelerin sıvı içinde çok küçük parçacıklar biçiminde dağılmasıdır.

11 2)Buharlaşma ve Yoğunlaşma (Yoğuşma)
Yeterince ısınan sıvı maddelerin gaz haline geçmesine buharlaşma denir.Buharlaşma her sıcaklık derecesinde gerçekleşir. Bundan dolayı buharlaşma derecesi yoktur. Islak maddelerin kuruması; bu maddedeki suyun buharlaşarak uzaklaşması sonucunda olur.

12 Buharlaşma sırasında gerekli ısıyı veren madde ısı kaybeder; soğur
Buharlaşma sırasında gerekli ısıyı veren madde ısı kaybeder; soğur.Karpuz dilimi bir süre dışarıda bekletilirse yüzeyi soğur.Suyu sızdıran testiler suyu soğuk tutar.

13 Bazı etkenler buharlaşmayı hızlandırır.
Bunlar; * Sıcaklığın artması * Yüzeyin büyümesi * Basıncın azalması * Havanın rüzgarlı olması * Havanın kuru olması

14 Doğada Su Döngüsü Yeryüzündeki sular yerle gök arasında durmadan devam eden bir döngü içindedir. Bunun nedeni suyun halden hale geçmesidir.Güneşin etkisiyle buharlaşan sular gökyüzünde bulutları oluşturur. Bulutlar çok küçük su damlacıklarından oluşur. Soğuk bir hava tabakasına rastlayınca ısı kaybettikleri için bulutlardan yoğuşma çoğalır.

15 Yoğuşmayla ağırlaşan su damlacıkları yeryüzüne doğru düşmeye başlar
Yoğuşmayla ağırlaşan su damlacıkları yeryüzüne doğru düşmeye başlar. Buna yağmur denir.Bazen soğuk hava tabakası buluttaki su damlacıklarını doldurur. Bu durum kar yağmasına neden olur.

16 Dolu ise yağmur damlalarının daha soğuk bir hava tabakasına rastlayarak donması sonucu oluşur. Yeryüzüne yağışlarla tekrar dönen su yine Güneşin etkisiyle buharlaşarak gökyüzüne yükselir.Böylece yeryüzündeki su, dengesi sürekli olarak korunmuş olur.

17 Gaz maddelerin ısı vererek Sıvı duruma geçmelerine Yoğunlaşma (yoğuşma) denir. Kışın odadaki havada bulunan su buharı soğuk cam yüzeyine çarpar ve yoğunlaşır. Bu durumda camda sulanmalar meydana gelir.Bulutlar; havadaki su buharının yoğunlaşması sonucu oluşurlar.Yoğunlaşan madde ısı verir.

18 Yoğunlaşma olayı; Suyun doğal döngüsünü, Soğutma devrelerinin çalışmasını, Suyun arıtılarak içme suyu olarak kullanılmasını sağlar..

19

20 3) Kaynama Kaynama; buharlaşmanın hızlı halidir
3) Kaynama Kaynama; buharlaşmanın hızlı halidir. Buharlaşma olayı sının yüzeyinde gerçekleşir.Kaynamakta olan bir sıvının ise her noktasında buharlaşma görülür.Her madde belli sıcaklıklarda kaynar.

21 Örneğin su 100°C de, Hava -191°C de, Cıva 357°C de kaynar
Örneğin su 100°C de, Hava -191°C de, Cıva 357°C de kaynar.Basıncın artması kaynama hızını arttırır.Örneğin; düdüklü tencereler basınçlı olduğundan yemekler daha hızlı pişer. Yabancı maddeler kaynama sıcaklığını arttırır.Saf su 100°C de kaynarken; kireçli, şekerli, tuzlu su daha yüksek derecelerde kaynar.Çorbanın kaynama sıcaklığı suyunkinden yüksektir.

22 4) Bozunma (Bozulma) Isı bazı maddelerin yapısında değişikliğe yol açar.Isı etkisiyle maddenin yapısında olan bu değişikliğe bozunma (Bozulma) denir.Örneğin; pişirilen yiyeceklerin yapısı değişir. Oda sıcaklığında bekletilen bazı yiyecekler kokuşur.Isıtılan şeker kömürleşerek bozunur.

23 Odun kömürü odunun ısıtılması sonucunda oluşur
Odun kömürü odunun ısıtılması sonucunda oluşur.Kullandığımız kömür, petrol canlı yapılarının milyonlarca yılda bozunmasından oluşur. NOT: Kaynama, Buharlaşma ve erime için maddenin ısı alması gerekir. Yoğunlaşma olayında ise maddenin ısı vermesi gerekir.


"MADDE VE ISI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları