Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ders Kodu: EET264 Ders Hocası: Dr.MUSTAFA İLKAN Ders Adı: Bilgisayar Donanımına Giriş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ders Kodu: EET264 Ders Hocası: Dr.MUSTAFA İLKAN Ders Adı: Bilgisayar Donanımına Giriş."— Sunum transkripti:

1 Ders Kodu: EET264 Ders Hocası: Dr.MUSTAFA İLKAN Ders Adı: Bilgisayar Donanımına Giriş

2 CHAPTER 2 Kişisel Bilgisayarlar

3 2.1 PC’nin Doğuşu 1981’de IBM’in IBM PC’yi piyasaya sunması ile ortaya çıkan kişisel bilgisayarlar diğer bilgisayar üreticilerini de IBM PC’ye 100% uyumlu bilgisayarlar üretmeye başlamaları ile bugünkü hallerini aldılar Günümüzde PCler İşlmecilerinin hızlarına(İntel Pentium III, AMD Athlon,v.s) İşletim sistemlerine(Windows 2000, Windows XP) göre değerlendirilir.

4 Ayrıca Windows işletim sistemi yanında Apple Macintosh gibi başka işletim sistemleri de vardır ve farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar arasında uyum yoktur. Genelde Apple Macintosh işletim sistemleri Apple iMac serisi bilgisayarlar için geliştirilmiştir ve genelde ABD’de yaygın olarak kullanılırlar. Bir PC’yi kullanıcı açtığı zaman kullnmak istediği uygulama programlarını seçerek istediği sonuçları bilgisayarlarında elde eder.

5 2.2 Kişisel Bilgisayar Çeşitleri Cep bilgisayarları, Dizüstü bilgisayarlar(Laptops), Masa üstü bilgisayarlar

6 2.2.1 Cep ve Dizüstü Bilgisayarlar Bu tip bilgisayarlar küçük, taşınabilir ve hafiftirler. Pilleri sayesinde ana şebekeye bağlanmadan çalışabilirler. Palmtop olarak adlandırılan cep bigisayarları (Avuçiçi bilgisayarlar olarak da adlandırılırlar) bir çanta ya da ceket cebinde sığabilecek kadar küçüktürler. Şekil 3 Dizüstü bilgisar (Laptop)

7 Şekil 4 Cep Bilgisayarları

8 1 ile 3 kilo arasında değişen dizüstü bilgisayarlar da kalınca bir kitap büyüklüğündedirler. Günümüzde dizüstü bilgisayarlarda herhangi bir masaüstü bilgisayarlarda bulabileceğiniz her özellik mevcuttur. Ancak klavye daha küçük ve ses sistemleri daha güçsüzdür.

9 Yeni model dizüstü bilgisayarlarda pil kapasiteleri de artmıştır ve pil ile saatler boyunca çalışabilmek mümkündür. ‘2-in1 PC’ olarak adlandırılan bazı bilgisayarlar ise hem evde sabit bir ekrana bağlanıp (Docking Station) normal bir PC’ye dönüştürülebilirler hem de sökülüp tek başlarına da laptop olarak kullanılabilirler. Ayrıca “Port Replicator” diye adlandırılan başka parçalar sayesinde dizüstü bilgisayarlar evde de normal PC’ler gibi kullanılabilirler.

10 2.2.2 Masaüstü ve Kule Bilgisayarlar Evlerde kullanılan PC’ler iki çeşittir. Masa üzerine konan ve yatay şekilde olan tiplere “Desktop” (masaüstü), Dikey olarak masa üstüne ya da masa altına konan tiplere de “Tower” (Kule) PC’ler denir. Masaüstü modellerde monitör ana ünitenin üzerine konur. En yaygın olarak kullanılanlar kule tiplerdir ve daha az yer kaplarlar.

11 Şekil 5 iMax masaüstü bilgisayar

12 Şekil 6 Geleneksel masaüstü PC

13 Bir Pc genel olarak aşağıdaki parçalardan oluşur: İşlemci (Ana ünite içerisinde) Klavye Fare Ekran Yazıcı Sabit disk (Ana ünite içerisinde)

14 Disket Sürücü (Ana ünite içerisinde) CD-ROM/DVD-ROM/CD-WRITER (Ana ünite içerisinde) Mikrofon Hopalör seti Tarayıcı Dijital Kamera

15

16 Aşağıdaki şekilde de kişisel bir bilgisayara bağlanabilecek giriş ve çıktı üniteleri görülmektedir.

17 2.3 Diğer Tür Bilgisayarlar 2.3.1 İş Bilgisayarları (Workstation) Şekil 7 Çeşitli İş Bilgisayarları

18 PC’ler gibi görünseler de iş bilgisayarları çok daha hızlıdırlar. Daha çok profesyonel kişiler tarafından kullanılan bu bilgisayarlar 3 boyutlu çizimler gibi güçlü bilgisayar özellikleri isteyen uygulamalarda kullanırlar. Genelde iş bilgisayarlarının ekranları normal PC’lere göre daha büyüktür ve klavye ve fareler de daha özelliklidir.

19 2.3.2 Mainframe Bilgisayarlar ve Süper Bilgisayarlar Mühendislik uygulamaları ve büyük film stüdyolarında bu tür bilgisayar sistemleri kullanılarak istenilen sonuçlar elde edilir. Şekil 8 Cray T90 Süper Bilgisayarı

20 2.4 Bilgisayarların Çalışma Prensipleri Kişisel bir bilgisayarın çalışması elektronik sinyaller sayesinde mümkündür. Elektronik sinyaller de analog ve sayısal olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bilgisayarların çalışması tamamen sayısal elektronik sinyallerle olur.

21 Dolayısı ile bilgisayarlar bilgileri kullanmadan önce sayısal formata dönüştürürler. Örneğin bir stüdyoda analog olarak kaydedilen müzik kayıtları bilgisayarda sayısal sinyallere dönüştürülüp daha sonra da CD’lere yüklenir. CD’ler, sabit disk sürücüleri ve benzeri veri depolama aletleri bilgileri sayısal olarak kaydedirler.

22 Şekil 9 Analog sinyalin sayısal sinyale dönüştürülmesi

23 Bilgisayarda 1’ler ve 0’lar olarak (“BİT’ler”) kaydedilen resimler, harfler kelimeler ve benzeri her türlü veri RAMlarda, sabit disk ve sürücülerde, CD-ROM/DVD-ROM, ve benzeri depolama ünitelerinde depolanırlar. (Bilgisayarlarda 8 Bitlik veri grupları ‘BYTE’ olarak adlandırılır. Şekil 10 Sabit Diskin içi…

24 Bu bilgiler ekrana, hoparlörlere ya da yazıcıya gönderilmeden önce yine analog sinyallere dönüştürülürler. Bilgisayar, harfleri, sayıları ve diğer özel karakterleri bu kodlama metodlarını kullanarak kendi anlayacağı dile dönüştürüp depolar ve yine kullanıcı bilgiyi istediği zaman sayısal formattan kullanıcı tarafından anlaşılan formata dönüştürülür. Aşağıdaki şekilde uluslararası bir kodlama olan ASCII kodları görülmektedir. Her harf 7 Bit olarak gösterilmiştir. Örneğin ‘A’ harfi 1000001 olarak gösterilmiştir.

25 Şekil 11 ASCII Kodları

26 Bilgisayar klavyesinde ‘B’ harfi basıladığı zaman bu bilgisayar tarafından ASCII 1000010’ye dönüştürülür. Daha sonra bu bilgi ekranda ‘B’ harfi olarak görünmeden önce yine bilgisayar tarafından 1000010’dan B harfine dönüştürülür ve ekranda belirir. Şekil 12 Bilgisayarda Kodlama

27 7 Bit’lik ASCII Kodlama metodu ile 128 değişik karakter ifade edilebilir. Bilgisayarda 1 Byte 8 Bit olduğu için 1 byte ile 256 değişik karakter ifade edilebilir. Dolayısı ile ASCII’ye benzeyen ancak 8 Bitlik bir kodlama methodu olan ANSI Windows’da kullanılmaktadır.

28 Bu İngilizce, Türkçe gibi diller için yeterlidir ancak, Japonca ve Çince gibi karakter yapılı dillerde yeterli değildir. Bu diller için başka kodlama metodları geliştirilmiştir. Örneğin Çince’de 13000 karakter vardır ve du dil için UNICODE isimli bir kodlama metodu kullanılmaktadır.


"Ders Kodu: EET264 Ders Hocası: Dr.MUSTAFA İLKAN Ders Adı: Bilgisayar Donanımına Giriş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları