Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRAFİKTE SORUMLULUK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRAFİKTE SORUMLULUK."— Sunum transkripti:

1 TRAFİKTE SORUMLULUK

2 1.KURALLARA UYGUN DAVRANMA
Trafikte yayanın birçok sorumluluğu vardır.Bunların başında yayalarla ilgili kuralları öğrenmek ve bunlara göre davranmak gelir. A.TRAFİKTE YAYANIN SORUMLULUĞU

3 2.KURALLARA UYGUN DAVRANMAYANLARI UYARMA
Trafik konusunda bilinçli olan kişi, yalnız kurallara uy- makla kalmaz, başkalarının da kurallara uymasını sağ- lamaya çalışır. a.Grup Halinde Yürüyüşler : Yaya yolu yoksa taşıt yolunun en sağ kısmı kullanılmalıdır. b. Gece Yürüyüşleri : Gece yürüyüşlerinde yaya kaldırımlarını tercih etmelidirler.

4 3. YAYA KALDIRIMLI YOLDAN YÜRÜME
Trafikte kullanılan yol iki kısımdan oluşmuştur. a.Taşıtlara ayrılan kısım (Taşıt yolu - Kaplama ). b. Yayalara ayrılan kısım (Yaya kaldırımı - Banket). Yaya, kendi can güvenliği ve başkalarının yolu kullanma hakkına engel olmamak için yaya yolundan (yaya kaldırımından) yürümek zorundadır.

5 Her iki tarafında yaya yolu veya banket bulunmayan, iki
4.YAYA KALDIRIMSIZ YOLDAN YÜRÜME Her iki tarafında yaya yolu veya banket bulunmayan, iki yönlü yollarda yayalar, gidiş yönlerine göre taşıt yolunun sol kenarından yürümelidirler.

6 Güvenli yol, gideceğimiz yere tehlikesiz, en kısa
5. GÜVENLİ YOLUN SEÇİMİ Güvenli yol, gideceğimiz yere tehlikesiz, en kısa zamanda ve trafik kurallarına uygun olarak gitmemizi sağlayan yoldur. Kontrolsüz bir kavşaktan geçmek yerine, uzakta da olsa trafik ışığı bulunan bir yaya geçidini kullanmayı tercih etmeliyiz.

7 6. KARANLIKTA GÖRÜLEBİLMEK İÇİN ÖNLEMLER ALMA
Karanlıkta ve sisli havalarda üzerimizde mendil, atkı, şapka, eldiven gibi beyaz veya fosforlu giysiler bulundurmalıyız. El feneri kullanmak da karanlıkta sürücüler tarafından kolayca fark edilmemizi sağlayacaktır.

8 İki yönlü trafiğin bulunduğu bir yolda karşıya
7.KARŞIYA GÜVENLİ GEÇİŞ İki yönlü trafiğin bulunduğu bir yolda karşıya geçmek için aşağıdaki kurallara uygun davranmak gerekir.

9 8.YAYANIN YOLU KULLANMASINDAKİ ÖNCELİK SIRASI
Trafik polisinin bulunduğu yerlerde yayalar ve sürücüler, trafik polisinin işaretlerine göre hareket ederler. Kavşaklardan geçerken ilk geçiş hakkı yayalarındır.

10 9. KARŞIDAN KARŞIYA GEÇİŞ KURALLARI
Işıklı trafik işaret cihazları ve trafik işaret levhaları uzun araştırmalar sonunda, can ve mal güvenliğini sağlamak için uygulamaya konulmuştur.

11 B.OYUN YERLERİ 1.GÜVENLİ OYUN YERLERİ
Güvenli oyun yerleri, çocukların taşıt tehlikesinden uzakta ve güvenle oynayabilecekleri yerlerdir.

12 2.GÜVENLİ OYUN YERLERİNİN SEÇİMİNİN YAPILMASI
Trafik düzeni ve can güvenliği açısından oyun alanlarının seçimine çok dikkat edilmelidir. Bu, aynı zamanda güven içinde oynamamızı, oyunumuzun aksamamasını ve ailemizin bizi merak etmemesini sağlar.

13 C.TRAFİKTE SÜRÜCÜNÜN SORUMLULUĞU
1.”SÜRÜCÜ BELGESİ” ALMADAN TAŞIT KULLANMANIN SAKINCALARI Sürücü belgesi sahibi olmadan trafiğe çıkanlara, ilk tespitte bir aydan iki aya kadar, tekrarı halinde iki aydan üç aya kadar hafif hapis cezası verilir.

14 2.ALKOLLÜ, YORGUN, UYKUSUZ, VE İLAÇ ALARAK TAŞIT KULLANMANIN TEHLİKELERİNİ BİLME
Alkollü içki almış olması sebebiyle güvenli sürüş yeteneğini kaybetmiş sürücülerin kara yolunda araç kullanmaları yasaklanmıştır. Trafik kazalarında yorgunluk ve uykusuzluk, oldukça önemli bir kaza sebebidir.

15 3. YAYA, YOLCU VE SÜRÜCÜLERE KARŞI SAYGILI OLMA VE KURALLARA UYMA
Trafikte en önemli sorumluluk sürücülere düşmektedir. Sürücüler, sakin ve soğukkanlı olmalıdırlar. Hemen sinirlenmemeli ve yayalara karşı saygılı olmalıdırlar.

16 4. TAŞIT ARACININ GÜVENLİ OLARAK TRAFİĞE ÇIKARILMASINI BİLME
Trafiğe çıkmadan önce bir aracın özellikle lastik hava basınçları ve fren ayarları kontrol edilmelidir. Eğer trafiğe çıkmaya uygun değilse, bakım ya da onarımının yapılması gerekir.

17 5.ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİR DIŞI HIZ LİMİTİ
Bir işaret bulunmadıkça yerleşim yeri dışında ve içinde römork takmamış taşıt cinsleri için saatteki en çok hız sınırları aşağıda gösterilmiştir. ARAÇ CİNSİ YERLEŞİM YERİ İÇİNDE(km/sa) YERLEŞİM YERİ DIŞINDA(km/sa) OTOYOLDA (km/sa) Otomobil 50 90 120 Otobüs 80 100 Minibüs, kamyon Arazi taşıtı, motosiklet 70

18 6.TAŞITI PARK İÇİN AYRILMIŞ YERLERE PARK ETME
Taşıtları park için ayrılmış yerler dışında park etmek, hem yasak hem de tehlikelidir. Kural dışı park etmek, trafik akışını engellemekte ve yolların görüntüsünü bozmaktadır.

19 7. TRAFİK KAZASI ANINDA BAŞVURULACAK YERLER VE YAPILACAK İŞLEMLERİ BİLME
Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de trafik kazalarında başvurulacak yerler ve yapılacak işlemler hakkında çeşitli kurallar getirilmiştir Kaza durumunda başvurulacak telefon numaraları Alo Trafik : 154 Polis İmdat :155 Jandarma İmdat :156 Hızır Acil Servis :112 Yangın İhbar :110

20 Ç. TRAFİKTE YOLCUNUN SORUMLULUĞU
1.TAŞITLARA BİNİŞ VE İNİŞTE SIRA OLMANIN TRAFİK DÜZENİ BAKIMINDAN YARARLARI Trafik akışının hızlı ve kesintisiz bir şekilde sağlanması için, taşıtlara biniş ve inişleri düzgün sıralar halinde, sağdan yapmalıyız. İneceğimiz durağa belirli bir mesafe kalınca aracın iniş kapısına yanaşmalıyız.

21 2. ÜZERİ AÇIK TAŞITLARDA VEYA YÜK ÜZERİNDE
YOLCULUK YAPMANIN SORUMLULUĞU Taşıtın ani duruş ve kalkışlarında yük üzerinde yolculuk yapanlar dengesini kaybedip düşebilirler. Kamyon, kamyonet, römork ve yan römork gibi üzeri açık taşıtlar ile yük üzerinde insan taşımak tehlikeli ve yasaktır.

22 3. TAŞIT TAMAMEN DURMADAN YAPILACAK İNİŞ VE BİNİŞLERİN SAKINCALARI
Taşıtlara binip inerken taşıtın tamamen durmasını beklemeliyiz. Taşıt durmadan inmek arkadan gelen aracın altında kalmaya neden olabilir.

23 4. TAŞIT İÇİNDE OTURMAMANIN TUTUNMAMANIN VE EMNİYET KEMERİ TAKMAMANIN SAKINCALARI
Emniyet kemeri takılmadığı ve oturulmadığı zaman, sürücünün yaptığı anı dönüşler ve fren anında yerimizden fırlar, düşer ve yaralanabiliriz.

24 5.TAŞITLARA ASILMANIN VE TUTULMANIN SAKINCALARI
Taşıtlara asılan ve tutunan bir kişinin tutunduğu yerin kopması, kırılması veya ayağının kayması ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda da araçtan düşülebilir.

25 6. TAŞITLARIN KAPI VE PENCERESİNDEN ELİNİ,
KOLUNU VE BAŞINI ÇIKARMANIN SAKINCALARI Özel taşıt, belediye otobüsü, öğrenci servisi vb. taşıtlarda yolculuk yaparken başımızı, elimizi ve kolumuzu camdan dışarıya çıkarmamalıyız. Bu, can güvenliğimiz için gereklidir.

26 7.TAŞITLARA ZARAR VERMEME
Taşıtlara taş atmak, kaportalarını çizmek,lambalarını kırmak gibi davranışlar doğru değildir. Taşıtların koltuklarını, camlarını, kapılarını çizmemeli; yazı yazmamalıyız.

27 ÖRNEKLER 1.Güvenli oyun yerleri nereleridir? cevap :

28 2.Yolculuk sırasında taşıt içinde nasıl davranmalıyız?
Cevap:

29 3. Çocuklar ,oyun yeri seçerken nelere dikkat etmelidirler?
Cevap:

30 4. Taşıt tamamen durmadan niçin binip inmemeliyiz?
cevap:

31 5.Yayalar için güvenli geçiş yerleri neresidir?
Cevap :

32 Güvenli oyun yerleri, çocukların taşıt
tehlikesinden uzakta ve güvenle oynayabilecekleri yerlerdir. Başlıca güvenli oyun yerleri; okul bahçeleri, parklar, spor alanları, boş arsalar vb. yerlerdir.

33 Yolculuk sırasında taşıt içindeyken taşıtın
penceresinden veya kapısından elimizi, kolumuzu ve başımızı çıkarmamamız gerekir.

34 Mümkün olduğu ölçüde anayollardan
uzak ve güvenli yerlerde oyun alanlarını seçmelidirler.

35 Taşıt tamamen durmadan inersek arkadan gelen aracın altında kalmamıza neden olabilir.
Dengemizi kaybedip düşebiliriz.

36 Trafik polisinin bulunduğu yerler,
Işıklı trafik işaret cihazlarının bulunduğu yerler, İşaretlenmiş okul ve yaya geçitleridir.


"TRAFİKTE SORUMLULUK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları