Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE’DE BİYOETANOL UYGULAMALARI VE SORUNLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE’DE BİYOETANOL UYGULAMALARI VE SORUNLARI"— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE’DE BİYOETANOL UYGULAMALARI VE SORUNLARI
Türkiye’nin İlk Biyoetanol Üreticisi Tarımsal Kimya Teknolojileri A.Ş. (TARKİM)

2 TÜRKİYE BİYOETANOL UYGULAMALARI
ÜRETİM TARKİM olarak Biyoetanol üretimimizi yerli buğday veya mısır kullanarak yapmaktayız. Ürettiğimiz Biyoetanol “yakıt etanolü” olarak kullanılmaktadır. Bu amaca uygun olarak seçilmiş üretim standardı : ASTM D 4806–01a numaralı standarttır. Denatürasyonu kullanım amacına uygun olarak “Kurşunsuz Benzin” katarak fabrikamızda sevk öncesi yapmaktayız.

3 TÜRKİYE BİYOETANOL UYGULAMALARI
KULLANIM Kullanım oranı %2’dir. Kullanım oranı Maliye Bakanlığının izni ile %2 olmuştur. Benzinlerde bulunan ÖTV’den muafiyet ancak %2 oranında katkı yapıldığında geçerli olmaktadır. Türkiye’de Biyoetanol Petrol Ofisi tarafından kullanılmaktadır.

4 ABD’DEKİ UYGULAMALAR ABD’de Biyoetanol katkısı %10’dur.
Minnesota, Iowa, Wisconsin, vb. Tarımsal üretimin yüksek olduğu eyaletler 2008 yılından itibaren Biyoetanolün benzinlere %20 oranında katılmasını yasayla kabul etmişlerdir. 2005 yılında ABD yönetiminin çıkardığı yeni yasayla “Biyoetanol”ün 2012 “Mecburi” kullanımı 5 milyar galondan (18.9 milyar litre) 7.5 milyar galona (28.4 milyar litre) çıkartılmıştır. 2005 yılından başlayarak önümüzdeki 10 yıl içinde ABD’nin vereceği teşviklerin (üretim ve araştırma-geliştirme için) 14.5 milyar ABD doları olacağını da ayrıca karar altına almıştır.

5 AB’DEKİ UYGULAMALAR 2003 yılında alınmış olan “EU Biofuels Directive” ile 2005 yılından başlayarak ve tedrici arttırıma giderek 2010 yılında biyoyakıtların akaryakıtlar içindeki payının %5,75 olması ve ÖTV muafiyeti karar altına alındı. %5,75 oranını açmakta fayda var: AB direktifi bu yüzdeyi enerji miktarı olarak belirtmektedir. %5,75 benzin miktarına eşit Biyoetanolden bahsedilmektedir : Bizdeki uygulamaya göre hacim cinsinden %9’a eşit olmaktadır. 2005 yılının sonunda AB Komisyonunun yayımlamış olduğu “Biyoetanol ve Biyokütle Aksiyon Planı” neticesinde 2003 yılındaki direktifi değiştirmek üzere çalışmalara başlanmış bulunmaktadır : çalışmanın temel amacı Biyoyakıtların kullanımının mecburi hale getirilmesi ve kullanım oranının arttırılmasıdır. (2003 yılındaki AB Direktifinde “Mecburi Kullanım” uygulaması üye ülkeye bırakılmıştı, yeni çalışmanın amacı “Mecburi” kullanımın AB Direktifi olarak şekillenmesidir.

6 TÜRKİYE İÇİN ÖNERİLER “Yerli Tarım Ürünleri” kullanılarak üretilen Biyoetanolün kullanımının mecburi hale getirilmesi, Biyoetanolün benzinlere karışım oranının 2007 yılında %5’e çıkartılması, 2010 yılı için AB’ye paralel olarak kullanım oranının yıllara yayılarak %9’a çıkartılması, ÖTV muafiyetinin devam etmesi, Biyoetanolün benzinlere karışımının ve satışının Akaryakıt Dağıtım Şirketleri vasıtasıyla yapılması, Böylece hem Türkiye tarımına yeni ve katma değeri yüksek bir sektör kazandırılmış olacak hemde tarım ürünlerimiz çeşitlendirilmiş olacaktır.

7 TARKİM A.Ş. BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA TESİSİ


"TÜRKİYE’DE BİYOETANOL UYGULAMALARI VE SORUNLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları