Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANTİMON TARİHCESİ · ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANTİMON TARİHCESİ · ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR."— Sunum transkripti:

1 ANTİMON TARİHCESİ · ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.
·        KURŞUN İLE KARIŞTIRILINCA ONU SERTLEŞTİRİR. ·        SAVAŞ MALZEMESİ OLARAK DA KULLANILMIŞTIR. ·        ANTİMON- KURŞUN ALAŞIMLARI BATARYALARDA KULLANILMIŞTIR.

2

3 CEVHER KALİTESİ · CEVHERİN KALİTESİ CEVHERDEKİ YARARLI VE ZARARLI
BİLEŞENLERİN TENÖRÜNE BAĞLIDIR. ·        AS, CU, PB VE FE ZARARLI ELEMENTLER OLARAK NİTELENDİRİLİR. ·        İŞLETME GÜÇLÜKLERİ, NAKLİYE SORUNLARI KALİTEYİ ETKİLER ·        SÜLFÜRLÜ CEVHERLERİN RANDIMANI % DAHİ İYİDİR. ·        ANTİMON; SÜFÜRLÜ , OKSİTLİ VEYA İKİSİNİN KARIŞIMI ŞEKLİNDE BULUNABİLİR. ·        OKSİTLİ CEVHERLERDE BARİT, FLORİT VE KALSİT SORUN OLABİLİR. ·        DAMAR ŞEKİLLİ YATAKLARDA MALİYET DÜŞER VE TENÖR YÜKSELİR. ·        SİLİSLİ KİREÇTAŞLARINA BAĞLI YATAKLARDA TENÖR % 3 Sb OLARAK KABUL EDİLİR. ·        ALTINLI, PİRİTLİ, ŞELİTLİ, CİVALI ANTİMON YATAKLARINDA TENÖR % 3’ÜN ALTINA KADAR İNEBİLİR.

4 ANTİMON YATAKLARI ·        ANTİMON YATAKLARI KÜÇÜK, DEVAMSIZ, DÜZENLİ OLMAYAN KÜTLELER HALİNDEDİR. ·         EN ÖNEMLİ MİNERALİ ANTİMONİTTİR. ·        ANTİMON YATAKLARININ BİR ÇOĞU PLÜTONİK VE SUBVOLKANİKTİR. ·        EPİTERMAL SICAKLIKLARDA OLUŞUR. ·        ANTİMON YANINDA AG, Bİ, CU, PB MİNERALLERİNE DE RASTLANIR. ·        ANTİMON YATAKLARININ KÖKENİ MAĞMATİK KAYAÇLARLA İLİŞKİLİDİR. ·        CEVHERLEŞME HER YAŞTA VE HER TÜR KAYAÇTA OLUR.

5 YATAKLARIN ÇOĞU TEK BAŞINA BİRKAÇ BİN TONDAN FAZLA CEVHER İÇERMEZ.
·        BU TİP YATAKLARDA TENÖR %5-10 SB’DUR. ·        DAMARLARIN KALINLIK VE HACİMLERİ AZDIR. ·        CEVHERİN DERİNLİĞİ BİRLİKTE BULUNDUĞU METALLERİN CİNSİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞİR. ·        GANG MİNERALLERİ KUVARS, KALSİT, BARİT, JİPS, SİDERİT VE KONTAKT SİLİKATLARDIR.

6 URETİMİ O %45-60 SB KAPSAYAN CEVHERLER SIVILAŞTIRILIR.
O        “REGÜLÜS”, OKSİT CEVHERİN İZABESİNDEN VEYA SÜLFİTİN FE İLE MUAMELESİNDEN ELDE EDİLİR. O        Pb RAFİNERİSİNDE YAN ÜRÜN OLARAK ELDE EDİLİR.

7 KULLANIM ALANLARI o ANTİMON METAL OLARAK PB-SB ALAŞIMI ŞEKLİNDE;
AKÜ, KİMYASAL POMPA, TÜP, KABLO KILIFI, MATBAA HARFİ, SÜRTÜNMEYE DAYANIKLI AKSAM YAPIMINDA KULLANILIR. o         ANTİMON OKSİT (Sb2O3) METAL VE SERAMİKLERİN KAPLANMASINDA KULLANILIR.   ÖZEL OPTİK ALETLERİN YAPIMINDA KULLANILIR.

8 TÜRKİYE’DEKİ ANTİMON YATAKLARI
O        EN ÖNEMLİ YATAK KUVARS+ANTİMON YATAĞI OLUP TURHAL’DADIR O        İZMİR, GÖLCÜK, BİLECİK-SÖĞÜT, TAVŞALI-KÜTAHYA VE BURSA’DADA ÖNEMLİ YATAKLAR VARDIR


"ANTİMON TARİHCESİ · ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları