Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FUTBOLDA TEMEL PRENSİPLER ve İLKELERİMİZ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FUTBOLDA TEMEL PRENSİPLER ve İLKELERİMİZ"— Sunum transkripti:

1 FUTBOLDA TEMEL PRENSİPLER ve İLKELERİMİZ
ve İLKELERİMİZ Hazırlayan A MİLLİ TAKIM TEKNİK HEYETİ Mayıs

2 Oyun Prensipleri Futbol oyunu, oyuncuların bireysel özelliklerinin rasgele bir kombinasyonu değildir. Futbol oyunu alan ve hareket prensiplerine dayanan bir taktik ve strateji oyunudur. Futbol alfabesinde bunlar oyun prensipleri olarak adlandırılır. Oyun prensipleri, oyun hedeflerini destekler. Antrenörler başarılı olmak istiyorlarsa oyun prensiplerini bilmek ve uygulatmak zorundadırlar.

3 Oyun Prensipleri Ekibin aklı ekiptekilerin aklından daha büyüktür
(P. Senge).

4 Oyun Prensipleri 5 hücum ve 5 savunma prensibi vardır.
Tablo: Futbol Oyun Prensipleri  OYUN PRENSİPLERİ Hücum Prensipleri Savunma Prensipleri Gol Bölgesine Girmek ve Şut Çabuk Baskı ve Oyalama (Geciktirme) Derinlik (Destek) Derinlik (Destek, Kademe) Hareketlilik Denge Genişlik Yoğunlaşma (Çoğalma) Yaratıcılık (Doğaçlama) Kontrollü Baskı ve Markaj

5 Hücum Prensipleri  1- Gol Bölgesine Girmek ve Şut Futbolda kazanmanın tek yolu gol atmaktır. Hücumu gol ile sonuçlandırma becerisi futbolda çok önemli bir değere sahiptir. Oyuncular gol atmak için savunmayı geçmek ve gol bölgesine girmek zorundadırlar. İyi top kontrolü, şut, denge ve çabuk yön değiştirme becerilerinin yanı sıra golcü oyuncular doğru yerde ve doğru zamanda şut atma anlayışına sahip olmalıdırlar.

6 Hücum Prensipleri Kabukta dolaşan böcek meyvenin tadını alamaz
1- Gol Bölgesine Girmek ve Şut Kabukta dolaşan böcek meyvenin tadını alamaz (H. Dehlevi).

7 Hücum Prensipleri Hücumda derinlik yaratarak oyunun desteklenmesidir.
2- Derinlik (Destek) Hücumda derinlik yaratarak oyunun desteklenmesidir. İyi bir derinlik; oyuncunun topu ileriye, geriye ya da boş alana oynamasına imkân veren destek sağlar. Sayıca üstünlük sağlayarak topu ileri götürmek için güvenli seçenekler oluşur. Oyuncuların derinlik yaratması savunmayı geçmek için pas yolları ve verkaç yapma fırsatları yaratır.

8 Hücum Prensipleri Bir adam köprü kurar, bin adam geçer
2- Derinlik (Destek) Bir adam köprü kurar, bin adam geçer (Özbek Atasözü).

9 Hücum Prensipleri  3- Hareketlilik Oyuncuların kendilerine ve takım arkadaşlarına alan yaratabilmesi için oyun içinde hareketli olmaları gereklidir. Hareketlilik sadece süratli koşular yapmak demek değildir. Doğru zamanda doğru yerde olmaktır. Hareketli oyuncular sadece topla buluşmak için değil aynı zamanda boşluk yaratmak içinde koşular yapar.

10 Hücum Prensipleri Ya bir yol bulacağız yada bir yol açacağız (Anibal).
3- Hareketlilik Ya bir yol bulacağız yada bir yol açacağız (Anibal).

11 Hücum Prensipleri  4- Genişlik Bir takım topu her kazandığında her oyuncu oyun alanını genişletmek için çalışmalıdır. Topa sahip olan takım mevcut olan tüm alanı kullanmak zorundadır. Takımın kullandığı alan ne kadar geniş olursa, her bir oyuncunun da topa sahip olmak için o kadar geniş alanı ve o kadar çok zamanı olur. Oyun alanını genişletmek, rakip savunmayı açılmaya zorlar. Bu durum hücum eden takıma alan ve zaman yaratır.

12 Hücum Prensipleri Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez (A. Gide).
4- Genişlik Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez (A. Gide).

13 Hücum Prensipleri  5- Yaratıcılık (Doğaçlama) İyi bir hücum aynı zamanda oyuncuların yaratıcılıklarına bağlıdır. Maç sırasında, oyuncular ve top sürekli olarak hareket halindedir. Bu sebeple, oyuncuların her an değişen koşullara karşı yaratıcı olmaları gerekmektedir.

14 Hücum Prensipleri Kimse deneyene kadar, neler yapabileceğini
5- Yaratıcılık (Doğaçlama) Kimse deneyene kadar, neler yapabileceğini bilemez (P. Syrus).

15 Savunma Prensipleri  1- Çabuk Baskı ve Oyalama Top rakibe geçtiği an, topa en yakın savunma oyuncusu rakibin hızlı hücumunu önlemek ve kendi takımının savunma pozisyonunu alabilmesi için toplu rakibine çabuk baskı uygulamalı veya oyalamalıdır. Oyuncu bu durumda faul yapılıp yapılmaması kararını da doğru bir şekilde vermelidir. Savunma oyuncusu ayakta kalmalı ve topa kontrolsüz bir şekilde müdahaleden kaçınmalıdır.

16 Savunma Prensipleri Sen en yakınında bulunan görevi yap, bir
1- Çabuk Baskı ve Oyalama Sen en yakınında bulunan görevi yap, bir sonraki görevin o zaman berraklaşır (Goethe).

17 Savunma Prensipleri  2- Derinlik (Destek, Kademe) Hücumda olduğu gibi savunmada da derinlik olmalıdır. Savunma durumunda, topa en yakın baskı yapan savunma oyuncusunun arkasına destek olacak şekilde kademeye girilmesidir. Bu durum tek bir hat üzerinde savunma yapmak yerine çok sayıda kademe olmasına imkân sağlar.

18 Savunma Prensipleri Tek bir taş, duvar olmaz (Türk Atasözü)
2- Derinlik (Destek, Kademe) Tek bir taş, duvar olmaz (Türk Atasözü)

19 Savunma Prensipleri  3- Denge Savunmada derinliğin yanı sıra iyi bir savunma dengesi de çok önemlidir. Topa sahip hücum oyuncusunun etrafında gereğinden fazla savunma oyuncusu olması, savunma dengesini bozabilir. Savunma yapan takım oyuncuları, sadece atağın geliştiği yönde değil, diğer yöndeki tehlike yaratabilecek hücum oyuncularını da kontrol etmeli ve savunma önlemini dengeli bir şekilde almalıdır.

20 Savunma Prensipleri  4- Yoğunlaşma Savunma oyuncuları tehlike bölgesi (gol bölgesi) içerisinde çoğalarak rakibe alan ve zaman bırakmamalıdır.

21 Savunma Prensipleri Kovanda bir arının tek başına bal yaptığı
4- Yoğunlaşma Kovanda bir arının tek başına bal yaptığı görülmemiştir (T. Hood).

22 Savunma Prensipleri  5- Kontrollü Baskı ve Markaj Savunma oyuncuları soğukkanlı ve sabırlı olmalıdır. Çalım yememeye dikkat etmelidir. Rakip oyuncuyu oyalamak ve destek gelmesi için sabırlı ve soğukkanlı bir şekilde beklemelidir. Topa ve kaleye yakın pozisyonlarda başarılı savunma yapmak, disiplin ve yüksek konsantrasyon gerektirir. Savunma oyuncuları topu kazanacaklarına emin oldukları ana kadar müdahale yapmamalı ve çalım yemekten kaçınmalıdırlar.

23 Savunma Prensipleri Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir
5- Kontrollü Baskı ve Markaj Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir (Balzac).

24 Oyun Prensipleri Oyun Durumuna Göre Oyuncuların Sorumlulukları Futbol oyunu sırasında hücum, savunma ve geçişlerin bilinçli bir şekilde uygulanması, alan ve zaman bakımından istenilenin elde edilmesini sağlar. Oyuncuların sorumlulukları topun kaleden uzaklığına, topla oynayan oyuncuya yapılan baskıya göre değişir. Her prensip o duruma uyan görev ile ilişkilidir. Top kaybedildiği an; öncelikli olarak topa en yakın oyuncu rakibe baskı uygulamalı veya oyalamalı, bu oyuncuya en yakın savunma oyuncusu destek (kademe) sağlamalı, toptan uzak oyuncular ise denge sağlamalıdır. Bir takımın en zayıf anı topu kaybettiği andır.

25 Oyun Prensipleri Her disiplinli çabanın birden çok ürünü vardır
Oyun Durumuna Göre Oyuncuların Sorumlulukları Her disiplinli çabanın birden çok ürünü vardır (Jim Rahn).

26 Oyun Durumuna Göre Oyuncuların Sorumlulukları ve Görevleri


"FUTBOLDA TEMEL PRENSİPLER ve İLKELERİMİZ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları