Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme"— Sunum transkripti:

1 Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme
Mustafa Nail KARADAYI

2 Web Tarayıcıları Bir web tarayıcısı işletim sisteminin en gözde elemanlarındandır.  Kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan web sayfalarını açmayı sağlayan yazılımdır. Açılan sayfada aranan nesneyi arar bulur, sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapar. Çoklu ortam dosyalarını oynatır ve kaydeder, belgeleri basar, çevrimdışı çalışabilir.

3 Web Tarayıcı Örnekleri
* Internet Explorer * Mozilla Firefox * Google Chrome * Opera …vb

4 Önemli web tarayıcılarında ortak olarak bulunan kullanıcı arabirimleri bunlardır:
Önceki ve ilerideki siteye gitmek için İleri ve Geri tuşları. Tarihçe, daha önce ziyaret edilen siteleri gösterir. Mevcut sayfayı yeniden yüklemek için Yenile butonu Uğraşıyı durdurmak için Dur butonu. Bazı tarayıcılarda dur butonuyla yenileme butonu birleşmiştir. Ana sayfaya dönmek için Home butonu. İstenilen siteye girmek ve görüntülemek için Adres Çubuğu Uğraşının yüklenirken ilermesini ve aynı zamanda imleçle üzerine gelindiğinde URL bağlantıları görüntüleyen ve sayfa yakınlaştırma özelliği olan Durum Çubuğu Ayrıca önemli web tarayıcıları web sayfası içinde arama özelliklerine sahiptirler.

5 Arama Motorları

6 İnternetteki Ansiklopediler
Gelişen dijital teknoloji, ansiklopedileri sayfalardan ayırarak bilgisayar ekranlarına taşımaya başladı bile. Günümüzde internet üzerinde yayınlanan çok sayıda "online" ansiklopedi bulmanız mümkün. İşte, bahsettiğimiz "online" ansiklopedilerden birkaçı...

7 İnternetteki Ansiklopediler
tr.wikipedia.org/wiki encarta.msn.com

8 Online(Elektronik) Kütüphaneler
Teknolojinin hızla gelişmesi birçok alanda verilen hizmetlerin boyutunun ve şeklinin değişmesine neden olmaktadır. Online kütüphaneler sayesinde, bilgiye Internet aracılığıyla kolayca erişim sağlanır. Elektronik kütüphanecilik kütüphanelerin yaygınlaşmasına, evlerimize taşınmasına, daha etkin ve yoğun kullanılmasına bir fırsat oluşturmaktadır.

9 Online Kütüphaneler http://www.mkutup.gov.tr/
(kütüphane listesi)

10 Sanal Müzeler Sanal Müze, müze mekanı ve müzede sergilenmekte olan eserlerin sanal ortamda aslına uygun olarak yeniden inşası ve izleyiciye klavye ve/veya fare aracılığıyla bu mekanları gezerek eserleri izleme ve inceleme sağlayacak etkileşimli bir bilgisayar uygulamasıdır.

11 Sanal Müzelerin Sağladıkları
Sanal müzeler, dünya çapında erişim sağlarlar. Sanal müzeler, doğru tasarlandıklarında uzaktan eğitim, hayat boyu eğitim amacıyla kullanabilirler. Sanal müzeler, doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıdırlar.

12 Sanal Müzeler http://www.3dmekanlar.com/


"Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları