Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Windows 8 Öğr. Gör. Hüseyin GÜNEŞ – 9.2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Windows 8 Öğr. Gör. Hüseyin GÜNEŞ – 9.2013."— Sunum transkripti:

1 Windows 8 Öğr. Gör. Hüseyin GÜNEŞ –

2 Windows 8 Masaüstü Metro arayüzü ile normal masaüstü arasında geçiş.
Metro ara yüzünün kullanımı. Farenin ekranın köşesine getirilmesi. Uygulamalar arası geçiş. Bilgisayarın kapatılması, uyku moduna alınması.

3 Dosyalar ve Windows Gezgini
Görünümü değiştirme Dosya arama Yeni bir klasör oluşturma Dosya oluşturma veya silme Kes-Kopyala-Yapıştır Varolan dosyayı açma Dosya veya klasörü yeniden adlandırma Dosya Uzantıları Gizli Dosyalar ve Gösterilmesi Disk Biçimlendirme (Format) Dosyaları Farklı Programla Açma Klasöre Resim Atama USB Virüsleri, Görülmesi ve Silinmesi

4 Pencereler

5 Pencereler Bir pencerenin tüm ekranı kaplamasını sağlamak için, Ekranı kapla düğmesini Ekranı Kapla düğmesinin resmi tıklatın veya pencerenin başlık çubuğunu çift tıklatın. Ekranı kaplayan bir pencereyi önceki boyutuna getirmek için, Önceki Boyut düğmesini Geri Yükle düğmesinin resmi tıklatın (bu düğme Ekranı Kapla düğmesinin yerinde görünür). Ya da, pencerenin başlık çubuğunu çift tıklatın. Pencereyi yeniden boyutlandırmak için (küçültme veya büyütme), pencerenin herhangi bir kenarlığı veya köşesi üstüne gelin. Fare işaretçisi iki başlı oka dönüştüğünde (aşağıdaki resme bakın), pencereyi daraltmak veya genişletmek için sürükleyin.

6 Pencere gizleme Pencereyi gizleme, simge durumuna küçültme olarak da adlandırılır. Bir pencereyi geçici olarak kapatmadan kullanım alanı dışına almak isterseniz, simge durumuna küçültün. Pencereyi simge durumuna küçültmek için, pencerenin Simge durumuna küçült düğmesini tıklatın. Pencere masaüstünden kaybolur ve yalnızca görev çubuğunda (ekranın en alt kısmındaki uzun yatay çubuk) bir düğme olarak görünür. Simge durumuna küçültülmüş bir pencerenin yeniden masaüstünde görünmesini sağlamak için görev çubuğundaki düğmesini tıklatın. Pencere, simge durumuna küçültmeden önceki şekilde gösterilir.

7 Pencereler arasından geçiş yapma
Görev çubuğunu kullanma. Görev çubuğu, tüm pencerelerinizi düzenlemek için bir yöntem sağlar. Görev çubuğunda her pencereye karşılık gelen bir düğme bulunur. Başka bir pencereye geçiş yapmak için araç çubuğu düğmesini tıklatmanız yeterlidir. Pencere, o anda çalışmakta olduğunuz etkin pencere olarak tüm diğer pencerelerin önünde görünür. Görev çubuğu düğmeleriyle ilgili daha fazla bilgi için bkz. Pencereyi kolayca tanımak için görev çubuğu düğmesi üstüne gelin. Görev çubuğu simgesinin üstüne geldiğinizde, pencere içeriğinin belge, fotoğraf veya çalışmakta olan bir video olmasına bağlı olarak pencerenin küçük resim boyutundaki önizlemesini görürsünüz. Bu önizleme, özellikle bir pencereyi yalnızca başlığından tanıyamazsanız kullanışlıdır.

8 Pencereler arasından geçiş yapma
Alt+Sekme tuşlarını kullanma. Alt+Sekme tuşlarına basarak bir önceki pencereye geçiş yapabilir veya Alt tuşunu basılı tutup Sekme tuşuna art arda basarak tüm açık pencereler ile masaüstü arasında geçiş yapabilirsiniz. Seçili pencereyi göstermek için Alt tuşunu serbest bırakın. Aero 3B Hızlı Uygulama Geçişi'ni kullanma: Aero 3B Hızlı Uygulama Geçişi pencerelerinizi hızlı geçiş yapabileceğiniz üç boyutlu yığın olarak düzenler 3-B Çevirme'yi kullanmak için: 3B Hızlı Uygulama Geçişi'ni açmak için Windows logosu tuşunu Windows logo tuşunun resmi basılı tutarken Tab tuşuna basın. Açık pencereler arasında geçiş yapmak için, Windows logo tuşunu basılı tutarken art arda Sekme tuşuna basın veya fare tekerleğini döndürün. Ayrıca bir pencere ileri gitmek için Sağ Ok veya Aşağı Ok tuşuna ya da bir pencere geri gitmek için Sol Ok veya Yukarı Ok tuşuna da basabilirsiniz. Yığındaki en önde bulunan pencereyi göstermek için Windows logosu tuşunu serbest bırakın. Ya da, pencereyi göstermek için pencerenin herhangi bir bölümünü tıklatın.

9 Pencereleri otomatik olarak düzenleme
Seçeneklerden birini belirlemek için masaüstünüzde bazı pencereleri açın ve ardından görev çubuğunun boş bir alanını sağ tıklatın ve Pencereleri basamakla, Pencereleri üst üste göster veya Pencereleri yan yana göster'i tıklatın.

10 Pencereleri yaslayarak yerleştirme
Pencereleri yan yana yerleştirmek için Pencerenin başlık çubuğunu genişletilen pencerenin ana hattı görününceye kadar ekranın sol veya sağ tarafına sürükleyin. Pencereyi genişletmek için fareyi bırakın. Pencereleri yan yana yerleştirmek için adım 1 ve 2'yi başka bir pencere ile yineleyin.

11 Programlar Örnek Uygulama Kurulumu ve Kaldırılması Windows Market

12 Market

13 Kullanıcı İşlemleri Yeni Kullanıcı Açma Kullanıcı ile oturum açma
Kullanıcılar Arası Geçiş Yapma Ebeveyn Denetimleri Kullanıcı Silme

14 Kayıp ve Silinmiş Dosyaları Kurtarma

15 Denetim Masası ve Öğeleri

16 İşlemler Masaüstü Duvar Kağıdı Değiştirme Çözünürlük Değiştirme
Klavye ve Fare Ayarları Ses Ayarları Tarih ve Saat Ayarları Bilgisayarı Fabrika Ayarlarına Döndürme Bilgisayar Dili Değiştirme

17 Programlar Ninite.com

18 Web Tarayıcılar Chrome Firefox İnternet Explorer Opera Safari
Comodo Dragon

19 Mesajlaşma Skype ICQ

20 Çoklu Ortam Aimp Klite Codecs GOM Player KM Player VLC

21 Resim Picasa

22 Döküman Adobe Reader

23 Güvenlik Essentials Avast AVG Antivir AdAware SpyBot ComboFix

24 Sıkıştırma Winrar 7-Zip

25 Diğer Teamviewer UTorrent

26 Çevrimiçi Depolar Dropbox Google Drive One Drive

27 Kaynakça http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8
help=windows-7


"Windows 8 Öğr. Gör. Hüseyin GÜNEŞ – 9.2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları