Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORHAN VELİ KANIK www.sunumerkezi.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORHAN VELİ KANIK www.sunumerkezi.com."— Sunum transkripti:

1 ORHAN VELİ KANIK

2 hayatı: 1914’te İstanbul’da doğmuş,burada başladığı ilk öğrenimini Ankara’da sürdürmüştür. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne devam eden şair, yüksek öğrenimini yarıda bırakmıştır. Çeşitli görevlerde bulunan Orhan Veli 1950’de İstanbul’da ölmüştür. 1936’da Varlık dergisinde yayınladığı şiirleri ile tanınmış,”Garip Akımı”nın öncüsü olmuştur. Şiiri ;birtakım kalıp ve klişelerden, şairanelikten ve yıpranmış benzetmelerden kurtaran şair, serbest şiirin en güzel örneklerini vermiştir.

3 eserleri: Garip  (Oktay Rifat ve Melih Cevdet'le birlikte, 1941) Garip  (yalnız kendi şiirleriyle, genişletilmiş 2. baskı, 1945)  Vazgeçemediğim   (1945)  Destan Gibi  (1946)  Yenisi  (1947)  Karşı    (1949) Bütün Şiirleri (1951, 1975)

4 şiirleri; Açsam Rüzgara Anlatamıyorum Ayrılış Bayrak Bayram Bedava Beni Bu Havalar Mahvetti Dalgacı Mahmut Delikli Şiir Gelirli Şiir Gün Olur Güzel Havalar Harbe Giden Hürriyete Doğru İstanbul'u Dinliyorum Kitabe-i Sengi Mezar Macera

5 bilinen şiirleri:

6 İSTANBUL'U İSTİYORUM GÖZLERİM KAPALI
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı Önce hafiften bir rüzgar esiyor; Yavaş yavaş sallanıyor Yapraklar, ağaçlarda; Uzaklarda, çok uzaklarda, Sucuların hiç durmayan çıngırakları İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Kuşlar geçiyor, derken; Ağlar çekiliyor dalyanlarda; Bir kadının suya değiyor ayakları; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

7 İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Serin serin Kapalıçarşı Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa Güvercin dolu avlular Çekiç sesleri geliyor doklardan Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Başımda eski alemlerin sarhoşluğu Loş kayıkhaneleriyle bir yalı; Dinmiş lodosların uğultusu içinde İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

8 İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Bir yosma geciyor kaldırımdan;
Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar. Birşey duşuyor elinden yere; Bir gül olmalı; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Bir kuş çırpınıyor eteklerinde; Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum; Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum; Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından Kalbinin vuruşundan anlıyorum; İstanbul'u dinliyorum

9 ANLATAMIYORUM Ağlasam sesimi duyar mısınız, Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz, Gözyaşlarıma, ellerinizle? Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu Bu derde düşmeden önce. Bir yer var, biliyorum; Her şeyi söylemek mümkün; Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; Anlatamıyorum.

10 AYRILIŞ Baka kalırım giden geminin ardından;
Atamam kendimi denize, dünya güzel; Serde erkeklik var, Ağlayamam.


"ORHAN VELİ KANIK www.sunumerkezi.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları