Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Suyun Serüveni Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir. Su damlaları ağırlaşır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Suyun Serüveni Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir. Su damlaları ağırlaşır."— Sunum transkripti:

1

2 Suyun Serüveni Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir. Su damlaları ağırlaşır ve havada asılı duramaz hâle gelir. Yağmur, kar, dolu şeklinde yeryüzüne düşer. Su; katı, sıvı, gaz olmak üzere üç halde bulunur. Bulutta suyun gaz hali olan su buharı bulunmaktadır. Yağmur, deniz suyu ve akarsu suyun sıvı hali, kar ve dolu ise suyun katı halidir.

3 YAĞMUR   Yeryüzünde bulunan sular güneşin yaydığı ısının etkisiyle buharlaşarak su buharı olarak atmosfere yükselir.   Atmosfere yükselen su buharı burada soğuk hava tabakasına rastlarsa çok küçük su damlacıklarına dönüşür. Çok küçük su damlacıkları ve su buharı bulutları oluşturur.   Bulutların bulunduğu bölgedeki hava soğumaya devam ederse, bulutları oluşturan su damlacıklarının binlercesi birleşerek su damlaları oluşturur. Su damlaları ağırlıklarından dolayı havada asılı duramazlar ve yeryüzüne düşerler. Bu şekilde yeryüzüne düşen su damlalarına yağmur denir.

4 KAR   Bulutlar çok soğuk hava katmanları ile karşılaşırlarsa, bulutlardaki çok küçük su damlacıkları su damlaları haline gelmeden donarlar. Bu şekilde donarak küçük kristallere dönüşür. Küçük kristaller birleşerek büyür. Büyüyen buz kristalleri bulutlar tarafından tutulamayacak kadar ağırlaşır ve yeryüzüne düşer. Bu şekilde yeryüzüne düşen buz kristallerine kar denir.

5 DOLU Bulutlarda oluşan su damlacıkları çok soğuk havalarda donarak rüzgârın etkisiyle bulut içinde hareket eder. Gittikçe büyüyerek ağılaşır ve dolu olarak yeryüzüne iner.

6 SİS Nemli havadaki su buharı, yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacıklarına dönüşür. Bu küçük su damlacıkları, bazı günler gözlemlediğimiz sis olayını meydana getirir. Sisle birlikte çiy de görülür. Havadaki nem soğuk yüzeylere çarptığında su damlacıklarına dönüşerek çiyi oluşturur. Çok soğuk havalarda su damlacıkları donarak kırağıyı oluşturur.

7 SU DÖNGÜSÜ Su, bir hâlden başka bir hâle geçerek yeryüzü ile hava küre (atmosfer) arasında dolanır. Suyun yeryüzü ile hava küre arasında devam eden bu dolanımına su döngüsü denir.

8 Güneş Bize Çalışır Güneş enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu ışınlar, maddelerin sıcaklığının değişmesine neden olur. Güneş ışınları ulaştıkları maddeyi ısıtır. Böylece Dünya’ya ışınlar hâlinde gelen güneş enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır. Yaşamımız boyunca en çok gördüğümüz gök cismi Güneş’tir. Gündüzleri nereye baksak onun ışığı ile karşılafşırız. Güneş, bizim ısı ve ışık kaynağımızdır. Güneş, çevresine enerji yayar. Bu enerji ışınlarla yayılır.

9 Binalar tasarlanırken pencerelerin güneye bakması istenir
Binalar tasarlanırken pencerelerin güneye bakması istenir. Bunun sebebi güneş ışığından olabildiğince çok yararlanmaktır. Güneş enerjisinin genellikle ısıtma amacıyla kullanıldığını biliyoruz. Günümüzde güneş enerjisi kullanılarak elektrik enerjisi de elde edilmektedir. Güneş pilleri güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Bu piller elektronik saatler, fotoğraf ve hesap makinelerinin yanı sıra uzay araçlarında da kullanılır.


"Suyun Serüveni Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir. Su damlaları ağırlaşır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları