Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KRİTİK (ELEŞTİREL) DÜŞÜNMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER TEMEL İNSANİ ENGELLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KRİTİK (ELEŞTİREL) DÜŞÜNMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER TEMEL İNSANİ ENGELLER"— Sunum transkripti:

1 KRİTİK (ELEŞTİREL) DÜŞÜNMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER-1 TEMEL İNSANİ ENGELLER
Bu Sunum, çevirisi KAD ( Kritik – Analitik Düşünme) Platformu Tercüme Birimi tarafından yapılıp Türkçeye kazandırılan “Kritik Düşünme Üzerine Pratik Bir Kılavuz” adlı eserden KAD Komisyonumuzca derlenmiştir. Eser Kritik (Eleştirel) Düşünmeye özet niteliğinde giriş sağlama özelliğinde olup, yazarı Greg R. Haskinstir. Slayt gösterisinde örnek kısmından sn sonra kritik düşünme kısmı kendiliğinden gelmektedir. İsteğe göre bu süreyi beklemeden aşağı yön oku ile kritik düşünme yazısının gelmesi sağlanabilir.

2 TEMEL İNSANİ ENGELLER

3 ÖRNEK:1. FİZİKSEL VE DUYGUSAL ENGEL
ÖRNEK: FİZİKSEL VE DUYGUSAL ENGEL Hava trafİğİ kontrolörlerİ uzun süren çalIşma saatlerİnden sonra bİr müddet doğru muhakeme yapma konusunda sorun yaşarlar. KRİTİK DÜŞÜNME ÇOK YORGUN VE STRESLİ OLDUĞUNUZDA ÖNEMLİ KARARLAR VERMEKTEN KAÇININ.

4 ÖRNEK:2. YETERSİZ BİLGİ ENGELİ
ÖRNEK: YETERSİZ BİLGİ ENGELİ Bİr sİhİrbazIn nesnelerİ yerİnden kaldIrabİldİğİne İnanIrken kullandIğI İnce tellerİn farkInda olmamak. KRİTİK DÜŞÜNME BİR SONUCA VARMADAN ÖNCE KONU HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN.

5 ÖRNEK:3. ALGILAMA SINIRLARI ENGELİ
ÖRNEK: ALGILAMA SINIRLARI ENGELİ gece yıldızlara bakıp onların ay ve güneş kadar yakın olduğunu ya da onlardan küçük olduğunu düşünmek. KRİTİK DÜŞÜNME DUYULARIMIZIN SINIRLARI OLDUĞUNU UNUTMAYIN.

6 ÖRNEK:4. HAFIZA HATALARI VE BİR OLAYI. ANLATIRKEN İÇİNE HAYAL GÜCÜNÜ
ÖRNEK: HAFIZA HATALARI VE BİR OLAYI ANLATIRKEN İÇİNE HAYAL GÜCÜNÜ KARIŞTIRMA ENGELİ Polİs bİr cİnayet sanIğInIn resmİnİ tanIklardan bİrİne göstermeden önce onun şahİtlİğİnİ dİnlemelİdİr. KRİTİK DÜŞÜNME HAFIZADAKİ HATIRALARA VEYA BAŞKALARININ ŞAHİTLİKLERİNE İTİBAR ETMEK YERİNE, İSPATLANMIŞ GERÇEKLERE GÜVENİN VE DAYANIN. HAFIZANIZIN SINIRLI OLDUĞUNU BİLİN.

7 BAŞKALARININ ŞAHİTLİĞİNE GÜVENME ENGELİ
BAŞKALARININ ŞAHİTLİĞİNE GÜVENME ENGELİ Van gölü canavarInI gördüğünü söyleyenlerİn olmasI Van gölünde canavar olduğunu göstermez. ÖRNEK:5 KRİTİK DÜŞÜNME SADECE BAŞKALARININ DENEYİMİNE BAKARAK KARAR VERMEKTEN KAÇININ.

8 ÖRNEK:6. KİŞİSEL ÖN YARGILAR. VE. PEŞİN HÜKÜMLÜLÜK ENGELİ
ÖRNEK: KİŞİSEL ÖN YARGILAR VE PEŞİN HÜKÜMLÜLÜK ENGELİ “POLİTİKACILAR YALAN SÖYLER ”, GİBİ. KRİTİK DÜŞÜNME VERİLERİ VE KAYNAKLARI SORGULAYARAK KENDİ ÖN YARGILARINIZLA SAVAŞIN.

9 ÖRNEK:7. DOĞRULAMA AMAÇLI ÖN YARGILAR. VE SEÇİCİ DÜŞÜNME ENGELİ
ÖRNEK: DOĞRULAMA AMAÇLI ÖN YARGILAR VE SEÇİCİ DÜŞÜNME ENGELİ Dolunay olduğunda daha fazla cİnayet İşlenİyor varsayImIna İnanan kİşİ bunu doğrulayacak verİler bulmaya çalIşIr. KRİTİK DÜŞÜNME BİR YARGIYA VARMADAN ÖNCE İLGİLİ TÜM VERİLERİ GÖZ ÖNÜNE ALMAK VE KONUNUN TÜM BOYUTLARINI DEĞERLENDİRMEK GEREKİR.


"KRİTİK (ELEŞTİREL) DÜŞÜNMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER TEMEL İNSANİ ENGELLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları