Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLETİŞİM ENGELLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLETİŞİM ENGELLERİ."— Sunum transkripti:

1 İLETİŞİM ENGELLERİ

2 İLETİŞİM engelinde

3 Kaynak kökenli kişisel engeller
Kaynağın alıcıyı iyi tanımaması. Mesajın yeterince açık olmaması. Kaynağın dikkatini alıcıya verememesi.

4 Kişisel engeller(Alıcı kökenli)
Alıcının kaynaktan kaçınması Alıcının önyargılı olması.

5 Kişisel engellerde(alıcı kökenli)
Alıcının konuya. ilgisiz olması. Alıcının iyi dinleme becerisine sahip olmaması.

6 Geribildirim Önyargı

7 Kaynak ve alıcıdan kaynaklanan engeller.
Bir örgütü oluşturan bireyler o örgüte belli davranışları,inançları değer yargılarıyla gelmektedirler.farklı değer yargılarının iletişimde sorun olması bu nedenle normaldir. Önemli olan farklı uzlaştırma yeteneğinidir.

8 Dil engelleri Kaynağın bir kelimeye yüklemiş olduğu anlamla alıcının yüklemiş olduğu anlamın farklı olması yanlış anlamalara neden olmaktadır olmaktadır.

9 Alıcı kaynağın kullandığı kelimeyi,sembolü v
Alıcı kaynağın kullandığı kelimeyi,sembolü v.b bilmediğinde yada anlamadığında da güçlüklerle karşılaşabiliriz. Çok parlak fikirleriniz olabilir,ama eğer onların anlaşılmasını sağlayamazsanız fikirleriniz sizi hiçbir yere ulaştırmaz.

10 Doktorum günde bir kadeh içebilirsin dedi…

11 Anlamadım… A mı ? B mi ? C mi ? AB m,CA mı Galiba sorun var…

12 Bu tür sorunların olmaması için
Dinleyiniz!

13 Yeniliğe doğru ilk adım dinleme alışkanlığı edinmektir.

14 İletişimde; Çoğumuz karşımızdakinin ne söylemek istediğiyle ilgilenmektense, kafamızdakileri karşıya iletmekle meşgul oluruz. Buda karşıdakinin sözü; Fakat-Ama-Evet şeklindeki ifadelerle iletişimi engeller.

15 Alıcının kaynağı; dinlememesi, verilecek mesaja kapalı olması demektir.

16 Dinle Kapalı bir zihin ölmekte olan bir zihindir.

17 İletişimde bulunan kişilerin üslubu önemlidir
Emredici hükmedici üslup ”yapman gerekir,yapacaksın ,yapmak zorundasın” İsyankar davranışa neden olur Uyarıcı tehdit edici üslup ”ya yaparsın yoksa…” Gücenme ve kızgınlığa yol açabilir Ahlak dersi veren üslup “yapmalıydın” veya “senin sorumluluğun” yada “şöyle yapman gerekir”. Suçluluk duyguları yaratır Mantık yoluyla inandırma ,tartışma “İşte bu nedenle hatalısın ”olaylar gösteriyor ki Savunucu tutumlara yol açar.

18 İletişimde Yargılayıcı ,suçlayıcı,üslup “Olgunca düşünmüyorsun
“Sen zaten tembelsin” Kişide yetersizlik duygularına neden olur,eleştirilme korkusuyla kişi rahat olamaz Tahlil edici teşhis koyucu üslup ” senin derdin ne biliyor musun?” “Aslında böyle demek istemiyorsun” Tehdit ve tedirgin edici olabilir.başarısızlık duygusu uyandırabilir İncelemeci ,soruşturmacı üslup Neden?... Kim?.. Sen ne yaptın?.. Genellikle hayır demeye ve kaçak cevaplar vermeye yöneltir. Hiçbir şey bizi diğerlerine konuşma tarzımız kadar ele vermez

19 Geri bildirimlerin etkili olması için; Yerinde ve zamanında verilmeli
Geri bildirim-feed back) alıcının aldığı mesafe verdiği yanıta,tepkiye geri bildirim denir. Hastane ortamlarında geri bildirim; Hastaların yaşantılarının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sağlar Beslenme ilaç kullanımlarını düzenler,hastayı cesaretlendirir Olumsuzlukların fark edilmesini sağlar Eksiklerin giderilmesini sağlar

20 Geri bildirimlerin etkili olması için
Yapıcı olmalı İçtenlikle verilmeli İstenilen geri bildirim alınamıyorsa kaynak şu sorulara cevap aramalıdır Acaba alıcı mesaja katılıyor mu? Katılmıyorsa niçin? Alıcı dinlemedi mi? Niçin dinlemedi?

21 İstenilen geri bildirim alınamıyorsa kaynak şu sorulara yanıt aramalıdır
Yoksa mesaj doğru anlaşılmadı mı? Niçin yanlış anlaşıldı? İstenilen geri bildirim alınmıyorsa kaynak şu sorulara cevap aramalıdır Yoksa ben mesajı iyi veremedim mi? İğneyi kendine ,çuvaldızı başkasına batır atasözü

22 İfade açıklığı Yada gereksiz ayrıntılarla mesaj,kalabalıklaştırabilir.
Bu tür sorunları önlemek için; Kaynak empatik bir yaklaşım sergilemelidir.


"İLETİŞİM ENGELLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları