Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YOĞUNLAŞMABUHARLAŞMAKAYNAMA tersidir hızlı olur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YOĞUNLAŞMABUHARLAŞMAKAYNAMA tersidir hızlı olur."— Sunum transkripti:

1

2 YOĞUNLAŞMABUHARLAŞMAKAYNAMA tersidir hızlı olur

3

4 olur Sıcaklık artar Hızlı Yavaş Buharlaşma azalır etkiler AB

5 Buharlaşırken Soğutur Mu?  Sıvılar kaynarken ortamdan ısı alırlar. 40°C

6  Gazlar (su buharı) yoğunlaşırken ortama ısı verir. 45°C

7

8 Su Döngüsü

9  Su 100°C ’de kaynar.  Kaynama, sıvının her yerinde kabarcıklar halinde hızlı buharlaşması olaydır. 100°C

10  Su kaynarken oluşan kabarcıklar su buharıdır.

11 Buharlaşmanın Kaynamadan Farkları  Sıvı, ısı olarak gaz haline geçer.  Buharlaşma, her sıcaklıkta gerçekleşir.  Buharlaşma, sıvının yüzeyinde olur.  Buharlaşan sıvının sıcaklığı değişebilir.

12 Kaynamanın Buharlaşmadan Farkları  Her kaynama, aynı zamanda bir buharlaşmadır.  Kaynama, belli sıcaklıkta gerçekleşir.  Sıvının her yerinde gaz haline geçiş vardır.  Kaynama süresince sıcaklık değişmez.

13 SORULAR 1. Buharlaşma............ sıcaklıkta gerçekleşir. her 2. Buharlaşma................................ tersidir. yoğunlaşmanın 3. Kaynama.............. sıcaklıkta olur. belli 4. Kaynama.............. buharlaşma olayıdır. hızlı 5. Sıcaklık artarsa buharlaşma.............. olur; sıcaklık azalırsa buharlaşma................. olur. hızlı yavaş

14 1. Her kaynama aynı zamanda bir buharlaşmadır. 2. Kaynama, her sıcaklıkta gerçekleşir. 3. Kaynama sürecinde sıcaklık değişmez. Yukarıda kaynama ile ilgili verilen özelliklerden hangisi ya da hangileri doğrudur? SORU a) Yalnız 1b) 1 ve 2c) Yalnız 3d) 1 ve 3

15 ÜZGÜNÜM

16 Tebrikler

17 SORU Aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır? a) Buharlaşan sıvıklar ısı alarak gaz haline geçer. b) Kaynama sıvının yüzeyinde olur.b) Kaynama sıvının yüzeyinde olur. c) Gazlar yoğunlaşırken ortama ısı verir.c) Gazlar yoğunlaşırken ortama ısı verir. d) Kaynayan sıvının her yerinde gaz haline geçiş vardır.d) Kaynayan sıvının her yerinde gaz haline geçiş vardır.

18 ÜZGÜNÜM

19 TEBRİKLER


"YOĞUNLAŞMABUHARLAŞMAKAYNAMA tersidir hızlı olur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları