Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Newton'un Hareket YasalarI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Newton'un Hareket YasalarI"— Sunum transkripti:

1 Newton'un Hareket YasalarI
Ünite Ürün Dosyası Sunumu Newton'un Hareket YasalarI Hazırlayanlar: Abdullah KARABULUT Selahattin BİLGİN Kemal DENİZ Bayram ARSLAN

2

3 Newton’un 3 tane olan hareket yasaları öğretilecek.
Ünite Özeti Newton’un 3 tane olan hareket yasaları öğretilecek.

4 Dinamik Newton’un 3 tane hareket kanunu vardır. Bunlara dinamiğin kanunları denir. Dinamik cisimlerin hareketini kuvvetin etkisine bağlı olarak inceler. Şimdi Newton’un hareket kanunlarını inceleyelim

5 Bu kanunlar: 1) Eylemsizlik kanunu 2) Dinamiğin temel ilkesi (F=m
Bu kanunlar: 1) Eylemsizlik kanunu 2) Dinamiğin temel ilkesi (F=m.a) 3) Etki-tepki kanunu dur. Newton bu kanunları belirlerken Galileo'nun fikirlerinden yararlandı. Bu yüzden Galileo'nun deneylerini kısaca inceleyeceğiz.

6 1) Eylemsizlik Kanunu Newton'u eylemsizlik kanununa götüren şey Galileo'nun aşağıdaki deneyidir. (lütfen başlat düğmesine basınız.)

7 Bu deneyde top sürtünmesiz ortamda hareket ettiğinden sürekli eski yüksekliğine çıkar. Düzlemlerin eğimi değiştiği halde bu kural değişmez. Eğer düzlem yataylaşırsa cisim yükselemeyeceğinden sonsuza kadar düzgün doğrusal hareket yapar.

8 Galileo'nun deneyinden Newton'un çıkardığı sonuç (1
Galileo'nun deneyinden Newton'un çıkardığı sonuç (1. hareket kanunu) şudur: Bir cismin üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise cisim hareket durumunu korur. Yani duruyorsa durmaya devam eder, hareket halindeyse düzgün doğrusal hareket yaparak hareketini sürdürür. Ama asla yavaşlamaz veya hızlanmaz veya hareket yönünü değiştirmez.

9 Fnet = 0 Bir cismin üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise cisim hareket durumunu korur. Yani duruyorsa durmaya devam eder, hareket halindeyse düzgün doğrusal hareket yaparak hareketini sürdürür. Ama asla yavaşlamaz veya hızlanmaz veya hareket yönünü değiştirmez.

10 2) Dinamiğin Temel İlkesi (Kuvvet İvme İlişkisi)
Newton'un 1. kanunu cisme etkiyen net kuvvetin sıfır olduğu durumları açıklıyordu. Net kuvvet sıfır ise cismin ivmeside sıfırdır.

11 2. kanunu ise net kuvvetin sıfırdan farklı olduğu durumları açıklar
2. kanunu ise net kuvvetin sıfırdan farklı olduğu durumları açıklar. Cisme uygulanan net kuvvet cismin ivmesiyle doğru orantılıdır. F: Net kuvvet, m: kütle, a: ivme

12 F = m . a Newton'un 1. kanunu cisme etkiyen net kuvvetin sıfır olduğu durumları açıklıyordu. Net kuvvet sıfır ise cismin ivmeside sıfırdır. 2. kanunu ise net kuvvetin sıfırdan farklı olduğu durumları açıklar. Cisme uygulanan net kuvvet cismin ivmesiyle doğru orantılıdır.

13 3) Etki Tepki Kanunu Evrendeki bütün kuvvetler kendi zıttı ile birlikte varolur. Örneğin Dünya Ay'ı çekiyorsa, Ay da Dünya'yı aynı kuvvetle çeker.

14 Etki = Tepki Evrendeki bütün kuvvetler kendi zıttı ile birlikte varolur. Örneğin Dünya Ay'ı çekiyorsa, Ay da Dünya'yı aynı kuvvetle çeker. Eğer bir A cismi bir B cismine kuvvet uygularsa, B cismide A cismine kuvvet uygular. Bu kuvvetler eşit büyüklükte ama zıt yöndedir.

15

16 Şekildeki cisim yatay düzlemde duruyorken cisme W (ağırlık) ve N (normal kuvvet) kuvvetleri etki eder. Ağırlık Dünya'nın cisme uyguladığı çekim kuvvetidir. Dünya cismi W kuvvetiyle çekiyorsa, cisimde Dünya'yı aynı büyüklükteki G kuvvetiyle çeker.

17 Cisim ağırlığı sayesinde zemine F kuvveti uyguluyorsa, zeminde cisme eşit büyüklükte N kuvvetini uygular. Yani , cisim zemine F kadar etki etmiş zemin de cisme N kadar tepki göstermiştir.

18 Şekildeki kuvvetlerin uygulama noktaları önemlidir
Şekildeki kuvvetlerin uygulama noktaları önemlidir. W cismin ağırlık merkezine, N cismin tabanına, F zemine, G ise Dünya'nın kütle merkezine uygulanmıştır.

19 Örnek soru Şekildeki sürtünmesiz sistemde, cisimler
serbest bırakılırsa m kütleli K cisminin ivmesinin yönü ve büyüklüğü ne olur? (sin370 = 0,6; yer çekimi ivmesi g'dir.) A)    1 yönünde g/15 B)    1 yönünde g/5 C)    2 yönünde g/6 D)    2 yönünde g/15 E) 2 yönünde g/5

20 HAZIRLAYAN Bayram ARSLAN


"Newton'un Hareket YasalarI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları