Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN DEĞİŞİMİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN DEĞİŞİMİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN DEĞİŞİMİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

2 FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 4.SINIF DERS SUNUSU
Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

3 Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım
Konu: Maddenin Değişimi

4 MADDENİN DEĞİŞİMİ Doğada bulunan yer altı ve yer üstü
kaynaklarındaki bir çok madde canlıların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır. Doğadaki maddelerde çeşitli değişiklikler yaparak onları kullanılacak hale getiririz.

5 MADDENİN DEĞİŞİMİ Doğa olayları da maddeler üzerinde çeşitli
değişikliklere yol açar. Nemrut Dağı’ndaki heykellerde oluşan yıpranmalar, doğa olaylarının maddeler üzerindeki etkisine güzel bir örnektir. Bunu yapan ise sıcaklık değişimi, rüzgar ve yağmur gibi doğa olaylarıdır.

6 MADDENİN DEĞİŞİMİ Çevremizdeki maddelerin büyük bir kısmı doğada kendiliğinden bulunur. Örneğin, toprak, ağaç, su gibi maddeler doğanın bir parçasıdır. Benzer şekilde elma, yumurta da canlıların doğal ürünleridir.Doğada kendiliğinden oluşan maddeler doğal madde olarak adlandırılır.

7 MADDENİN DEĞİŞİMİ Doğada maddelerin bir kısmını, yapısında değişiklik yapmadan kullanabiliriz. Örneğin, su, süt, kömür gibi maddeleri olduğu gibi tüketiriz.

8 MADDENİN DEĞİŞİMİ Bazı doğal maddelerin kullanılması için ise şekil verme, parçalama, eritme gibi işlemlerden geçmesi lazımdır. Bu tür maddeler işlenmiş maddeler olarak adlandırılır. Buğday işlenir ve un halini alır

9 MADDENİN DEĞİŞİMİ Bazı maddeler insanlar tarafından üretilir. Örneğin, tutkal, naylon poşet, cam, plastik köpük bardaklar doğal maddelerin yapısının değiştirilmesiyle elde edilir. Bu tür maddelere yapay maddeler denir. Doğal bir madde olan kum çeşitli işlemlerden geçerek cam halini alır. Yani cam işlenmiş bir maddedir. Kum Yüksek sıcaklıkta eritilir Bardak olur


"MADDENİN DEĞİŞİMİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları