Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gömülü ve Akıllı Sistemler Öğretimi ve Laboratuvarı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gömülü ve Akıllı Sistemler Öğretimi ve Laboratuvarı"— Sunum transkripti:

1 Gömülü ve Akıllı Sistemler Öğretimi ve Laboratuvarı
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Örneği Prof. Dr. Yılmaz Çamurcu Prof. Dr. Yılmaz Çamurcu1, Prof. Dr. Burhanettin Can1, Yrd.Doç.Dr.Ali Nizam1, Yrd.Doç.Dr.Orhan Özhan1, Dr.Ünsal Kocatepe2 1.Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, 2. Enovas Mühendislik A.Ş.

2 Sunum Bazı Resimler Akıllı Teknolojiler
Akıllı Sistemler Öğretimi için Modeller FSMVÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim ve Eğitim Temel Felsefesi ve Yapısı Gömülü ve Akıllı Sistemler Laboratuarı Sonuç

3

4

5 Akıllı Teknolojiler Gömülü Sistemler (embedded systems)
Gömülü İşlemciler (embedded processors) Akıllı Sistemler (smart systems), Akıllı Nesneler (Smart Things), Akıllı Ortamlar (smart enviroments), Yaygın Bilişim (Pervasive-Ubiquitous- computing) Makinadan makinaya (Machine-to-Machine (M2M)), Siber Fiziksel Sistemler (Cyber-physical systems),

6 Akıllı Teknolojiler Nesnelerin İnterneti (Internet of Things),
Herşeyin İnterneti (Internet of Everything), Nesnelerin Webi (Web of Things), Herşeyin Webi (Web of Everything) Nano nesnelerin İnterneti (Internet of Nanothings) Akıllı Tozlar (Smart Dusts) Nesnelerin/Herşeyin Bulutu (Cloud of Things/Everything)

7 Nesne olarak sensor ve transdüserlerden örnekler[3]

8 Nesnelerin İnterneti için Son kullanıcılar ve Uygulama alanları [8]

9 Gartner firmasınca araştırma sonuçları 2013 yılı itibari ile gelecekte yeni teknolojilerin gelişim grafiği [11]

10 Akıllı Sistemler Öğretimi Modelleri
Yazılım veya donanım dersleri Yüksek Lisans ve Lisans düzeyinde programlar Endüstrideki mühendislere kurslar düzenlemek

11 Müfredatında, FSMVÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Öğretim ve Eğitim Temel Felsefesi ve Yapısı Müfredatında, Güçlü laboratuvar tabanlı öğrenme temel amaç olup, Dersler ve uygulamalar araştırma-tasarım-proje geliştirmeye odaklıdır.

12 Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Laboratuvarları
Yazılım Laboratuvarı Bilgisayar Laboratuvarı Yazılım Geliştirme ve Test Laboratuarı Gömülü ve Akıllı Sistemler Laboratuvarı Elektronik Laboratuvarı.

13 Gömülü ve Akıllı Sistemler Laboratuarı

14 Laboratuvardaki Yazılımlar ve Deney Setleri
LABVIEW, MULTISIM yazılımları (National Instruments) 13 adet MyRIO (FPGA sistem ve ARM CORTEX A9 işlemci) deney kartı (National Instruments)  12 adet SPARTAN 3E FPGA deney kartı (National Instruments)  12 adet ARM M0 deney kartı ve yazılımı (ARM)  12adet ELVIS deney sistemi (National Instruments) 

15 Laboratuvardaki Ölçü Aletleri
Cihazın adı Modeli ve özelliği Adet Mixed Sinyal Dijital Osiloskop Tektronix MSO2012B, 16 dijital kanallı 12 Fonksiyon Jenatörü Tektronix AFG3021C, 25 MHz Masa Tipi Dijital Multimetre Tektronix DMM4020 Güç Kaynağı TTI EL302RT, 2x30V/3A, 5V/3A,Üç bağımsız çıkış Bilgisayar Samsung, CPU:I7, 8GB 13 Elektronik Hayva Weller WSD 81 8 Projektör Casio 1

16 myRIO deney kartı

17 Dersler Matematik ve Fen dersleri;
Birinci ve İkinci sınıfta; matematik I-II, fizik I-II, lineer cebir, diferansiyel denklemler, ayrık matematik, nümerik metotlar, istatistik ve olasılık verilir. Bilgisayar Donanımına yönelik Dersler; Elektrik devreleri, Sayısal Sistemler, Mikroişlemci Sistemleri, Akıllı Sistemler ve Ortamlar, Bilgisayar Organizasyonu ve Mimarisi Bilgisayar Ağları, Gömülü Sistemler, Sinyaller ve Sistemler, Sayısal İşaret İşleme, Sayısal Görüntü İşleme, Robotik, Paralel programlama ve seçmeli dersler vardır. Bilgisayar yazılıma yönelik dersler; Bilgisayar Programlama I-II-III(Java, C), Veri yapıları, Algoritma analizi ve tasarımı, İşletim Sistemleri, Veri tabanı Yönetim Sistemleri, İleri Programlama Teknikleri, Yazılım Mühendisliği, İnsan Bilgisayar Etkileşimi, Biçimsel Diller ve Otomatlar,Veri Madenciliği, Oyun yazılımı Geliştirme, İleri Programlama Dilleri, Yapay Zeka,  Çokluortam Yazılım Geliştirme ve seçmeli dersler bulunmaktadır. Kültür Dersleri; Türkçe, Tarih, Bilgisayar Etiği, Mühendislikte sözlü ve yazılı iletişim ve 6 adet daha seçmeli ders vardır.

18 SONUÇ Akıllı sistemleri geliştirme-tasarım-üretim önceliği
Akıllı sistemlere ait bilgi ve beceriye sahip mühendisler YÖK ve devlet tarafından destek ve teşvik Üniversitelerimiz endüstri ile araştırma geliştirme işbirliği Akıllı sistemleri geliştirme-tasarım-üretim önceliği Yetişmiş bilgi ve beceriye sahip mühendislere ihtiyaç Üniversitelerimiz endüstri ile araştırma geliştirme işbirliği YÖK ve devlet tarafından destek Lisans derecesi veren bölümlerin açılması için teşvik

19 TEŞEKKÜRLER Prof. Dr. Yılmaz Çamurcu

20

21 Akyildiz, Ian F. , and Josep Miquel Jornet
Akyildiz, Ian F., and Josep Miquel Jornet. "The internet of nano-things."Wireless Communications, IEEE 17.6 (2010):

22

23

24


"Gömülü ve Akıllı Sistemler Öğretimi ve Laboratuvarı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları