Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NORM KADRO TKY’NİN ETÜDÜ VII. BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI: KAMU KESİMİNDEKİ İSTİHDAMIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ; Kamu yönetiminin yeterli sayı ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NORM KADRO TKY’NİN ETÜDÜ VII. BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI: KAMU KESİMİNDEKİ İSTİHDAMIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ; Kamu yönetiminin yeterli sayı ve."— Sunum transkripti:

1

2 NORM KADRO TKY’NİN ETÜDÜ

3 VII. BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI: KAMU KESİMİNDEKİ İSTİHDAMIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ; Kamu yönetiminin yeterli sayı ve nitelikte pesonelle donatılması, Pesonel kaynaklarının verimli ve yerinde istihdamı, İnsan gücü planlamasının yapılmasa...

4 VII: Beş Yıllık Kalkınma Planına dayanılarak, NORM KADRO YÖNETMELİĞİ HAZIRLANDI.

5 MEB ve Norm Kadro “Personel boyutunda atıl kapasite yaratılmaması, var olan atıl kapasitenin ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilerek verimliliğe dönüştürülmesi.”

6 Gerçekte; Depo okul uygulaması ile, kimi bölgelerde “Atıl Kapasite”, %100 oranında arttı; Var olan atıl kapasitenin ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilmesi bir yana, depodaki öğretmenler depoda unutuldu.

7 “Okul ve kurumlarında yönetim, eğitim ve öğretim hizmetlerinin gerekli ve yeterli personelce yürütülmesi.”

8 GERÇEKTE; TKY esasları gözetilerek, az personelle çok iş yapmanın zemini oluşturuldu.. “Gerekli ve yeterli personel” kavramı ile kastedilen, TKY felsefesine uygun gerekli ve yeterliliktir.

9 AMAÇ; “Sınıf mevcutlarını Avrupa standartlarına uygun hale getirmek, Eğitimin kalitesini yükseltmek...”

10 GERÇEKTE; Norm uygulamasından önceki ortalama 40 olan sınıf mevcutları, uygulamadan sonra ortalama 60-70’e çıkmıştır. (Avrupa standartlarında sınıf mevcudu ortalaması 25’tir.)

11 1- Sınıf mevcutlarının artması, 2- Geçici görevlendirmeler nedeniyle öğretmen değişikliğinin sürekliliği, 3- Çakılı kadrodaki öğretmenin ders yükünün arttırılması sonucunda: Eğitimin kalitesinin yükseldiği iddiası, bir aldatmacadır..

12 EĞİTİM BÖLGELERİ YÖNETMELİĞİ: Nüfusu 30 binden az olan her yerleşim birimi, bir eğitim bölgesidir. 30 bin ve üzeri olan yerleşim birimleri, çeşitli ölçütler dikkate alınarak birden fazla eğitim bölgesine ayrılır. Her eğitim bölgesi bir koordinatör okul tarafından organize edilir.

13 Ne amaçlanmıştır??? 1- Her eğitim bölgesi, bir işletme olarak öngörülmüştür. 2- Eğitim bölgesinden sorumlu koordinatör okul müdürü, “işletme müdürü” olarak tasarlanmıştır. 3- Bununla ‘eğitimde yerelleşme’(!) nin önü açılmak istenmiştir.

14 4- Personel istihdamı organizasyonu koordinatör müdürlere devredilmiştir. 5- Çakılı standart kadrodakilerin iş yükü arttırılmıştır. 6- Norm fazlasıyla atıl kapasite oluşturularak, eğitim bölgesinde -işletme biriminde- *“ödünç çalışan”* zemini oluşturulmuştur.

15 7- Esnek çalışmaya geçiş ortamı hazırlanmıştır. 8-” Depo öğretmeni” birikimi ile istihdam fazlası personel sayısında sürekli artış hedeflenmiş; - Sözleşmelilik uygulamasında ilk tasfiye edilecekler”, - Az ücrete razı olacaklar v.b. Rekabet ve çatışmaların zemini hazırlanmış olacaktır.


"NORM KADRO TKY’NİN ETÜDÜ VII. BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI: KAMU KESİMİNDEKİ İSTİHDAMIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ; Kamu yönetiminin yeterli sayı ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları