Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİYOLOJİK VE PSİKOLOJİK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİYOLOJİK VE PSİKOLOJİK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK"— Sunum transkripti:

1 BİYOLOJİK VE PSİKOLOJİK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK

2 ANNELİK VE BABALIK İki hücrenin birleşmesinden bir çocuk dünyaya geliyor. Kadın ANNE oluyor. Erkek BABA oluyor. Anne olmak yada baba olmak ne demektir? Buna hazır mıyız, nasıl hazırlanmalıyız?

3 Annelik Biyolojik annelik (Biyolojik gereksinimlerin karşılanması)
Kültürel annelik (Toplumun anneye yüklediği roller) Bilinçli annelik (Biyolojik ve kültürel anneliği irdeleyerek neyi nasıl yapılacağını bilen ve sürekli gelişen annelik kimliğidir)

4 Babalık Biyolojik babalık (Çocuğun oluşumundaki rol ve ihtiyaçların karşılanması) Kültürel babalık (Toplumun babaya yüklediği roller. Güçlü, sert, otoriter, ve katı) Bilinçli babalık (Biyolojik ve kültürel babalığı irdeleyerek neyi nasıl yapılacağını bilen ve sürekli gelişen babalık kimliğidir. Paylaşımcı, arkadaş, ve sorumludur.)

5 Biyoloji ve kültürel Anne Biyolojik ve Kültürel Baba
Çocuklarının yaptıklarından sorumlu, denetimci, baskıcı Çocuklarının sahibi ve otoriter Bilinçli Anne Bilinçli Baba Paylaşımcı, yaşamı öğretici Paylaşımcı ve öğretici

6 Daha iyi anne baba olma yolunda 10 dev adım
Nitelikli zaman Söz değil eylem Kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayın Denge Öfkeye yenilmemek Tutarlılık Geleceği düşünmek Disiplinde mantık Çocuğu davranışları ile özdeşleştirmemek Sevgiyi esirgememek

7 SEVECEN ANNE BABA OLMAK
Çocuklar için beş sevgi dili Fiziksel temas Onay sözleri Nitelikli zaman Armağanlar Hizmet davranışları

8 Kararlı anne baba olmak
Anne baba tutumları Aşırı koruyucu tutum Aşırı otoriter tutum Aşırı hoşgörülü tutum Kararlı (demokratik) tutum

9 Aşırı Koruyucu Tutum Çocuk üzülmesin, yorulmasın ve zorlanmasın düşüncesi ile anne-baba çocuğun yapması gereken işleri onun adına yapar. Böyle bir tutumla yetişen çocuklar nasıl bir yetişkin olurlar?

10 Aşırı Otoriter Tutum Anne-babanın Kurallarının hakim olduğu ve çocuğun kayıtsız şartsız bu kurallara uyduğu ve uymadığında da cezalandırıldığı bir aile tutumudur. Bu tutumla çocuk yetiştirme anlayışı çocuğu nasıl etkiler?

11 Aşırı Hoşgörülü Tutum Kuralların olmadığı çocuğun yaptığı bir çok olumsuz davranışın kabul edildiği aile modelidir. Bu tutum çocuğu nasıl etkiler?

12 Kararlı anne baba olmak
Çocuk eğitiminde kararlı olmak evet ve hayırların çok sık değişmemesidir. Mesela, alışveriş sırasında çocuğunuz bir oyuncak istedi almayacağınızı söylediniz. Oda ağlayıp bağırmamaya başladı. Bir süre sonra çevreden çekinip peki alalım dediniz. Bu bir kararsızlıktır. Çocuğunuza gönderdiğiniz mesaj ağlayıp beni rezil edersen istediğin olur.

13 Anne babalıkla ilgili küçük tavsiyeler
Olumlu disiplin stratejileri Çocuğu anlamaya çalışın Problem yaratan çevreyi değiştirin Kabul edilebilir alternatifler bulun Eğlenceli olun Emir vermek yerine seçenekler sunun Ben mesajları verin Çocuğunuza iyi bir model olun

14 Anne babalıkla ilgili küçük tavsiyeler
Çocuğunuzun okul yaşamı Çalışacağı zamanı ayarlayın, Uygun bir çalışma ortamı hazırlayın, Çocuğunuzun okul hayatına ilgi gösterin.

15 Anne babalıkla ilgili küçük tavsiyeler
Televizyon ve çocuğunuz Televizyonu bir çocuk bakıcısı olarak kabul etmeyin, Televizyonu bir amaç için seyredin; fondaki gürültü olmasın televizyon, Haftalık tv izleme programı hazırlayın, Televizyona alternatif aile etkinlikleri düzenleyin, Televizyonun karşısında yemek yemeyin, Televizyonun yerini gözden geçirin.

16 Öneriler Anne baba eğitimine katılın
Mükemmel değil mutlu anne babalar olun Çocukla iletişim kurun

17 Kitaplar Gerçekten beni duyuyor musun? Leyla Navaro
Etkili anne baba eğitiminde uygulamalar Thomas Gordon Çocuklar büyükler ve tavşanlar Erdal Ataberk Çocuklar için beş sevgi dili Gary Chapman Anne Baba olmanın altın kuralları Necla Tuzcuoglu

18 Dinlediğiniz için teşekkürler


"BİYOLOJİK VE PSİKOLOJİK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları