Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kümelenmelerin Sürekliliğine Dönük Öneriler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kümelenmelerin Sürekliliğine Dönük Öneriler"— Sunum transkripti:

1 Kümelenmelerin Sürekliliğine Dönük Öneriler
Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Halil ARIÇ Cumhuriyet Üniversitesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 3. Sanayi Şurası, Kasım 2013

2 Çalışmanın Planı Problematik Amaç ve Yöntem Kümelenme Modelleri
Kümelenmenin Yaşam Döngüsü Sonuç (öneriler)

3 Problematik Kümelenme: Benzer sektöre yönelik üretim yapan firmaların bir araya gelmesiyle oluşur. Sunduğu pozitif dışsallıklar ile firmaların; verimliliklerini, rekabetçiliklerini, üretimlerini destekler. Kümelenmenin kendi yerelinde sağladığı fırsatlar ülkenin ulusal ve uluslararası rekabetçiliğine katkı yapar.

4 Problematik Rekabetçi Üstünlükler Teorisi: Kümelenme (Elmas Modeli)
İlgili ve Destekleyici Endüstriler Faktör Koşulları Talep Koşulları Firma Yapısı, Stratejisi ve Rekabet

5 Çalışmanın Amacı ve Yöntemi
Kendi içerisinde bir yaşam döngüsüne sahip olan kümelenmelerin sürekliliğine dönük önerilerinde bulunmaktır. Yöntem: Literatür taraması.

6 Kümelenmenin Faydaları
İlgili ve Destekleyici Kuruluşlar Firmalar Firmalar Örtük bilginin açığa çıkışı İşbirliklerine gidilmesi TİCARİ BAŞARISIZLIKLARIN ÖNLENMESİ İNOVASYON AR-GE

7 Kümelenme Modelleri Merkezi Endüstriyel Bölgeler
Kümelenmenin dinamizmi bölgedeki çıpa (anchor) konumundaki büyük firmaya bağlıdır. Ekonomik faaliyet çıpa konumundaki firma ile diğer tedarikçiler arasında şekillenir. Büyük firma, kümelenmeye yeni firmaları çekerek/yeni ticari hizmetlerin oluşmasını sağlayarak katkı yapar Kümelenmenin büyümesi ve istikrarı büyük firmanın performansına bağlıdır. Büyük firma, kümelenmenin farklı endüstrilere açılmasını engelleyebilir.

8 Uydu Platformları Hükümetlerin yer tahsisi veya diğer teşvik edici politikalarıyla şekillenir. Büyük firmalar bu kolaylıklardan yararlanmak için üretimlerinin belirli kısımlarını burada yapabirler. Kümelenmedeki ekonomik faaliyet, bölgenin dışındaki büyük firmalar tarafından şekillendirilir. Kümelenmedeki firmalar heterojen yapıya sahiptirler. Firmalar arası ticaret ve iletişim düşük seviyededir. İnovasyon veya piyasa istikrarı açısından işbirliği yoktur. Teşviklerin birçok bölgeye yayılması bu tip kümelenmeleri olumsuz etkiler.

9 Yerel Sabit Endüstriyel Bölge
Kamu kuruluşlarının faaliyetleri çerçevesinde oluşur. (Üniversite, savunma sanayi, havacılık vb. yatırımlar) Ekonomik faaliyetler, özel firmalardan bağımsız olarak politik çerçevede şekillenir. Devlete bağlı kuruluşlar büyük ölçeklidir ve tedarikçiler bunun etrafında toplanırlar.

10 Kümelenmenin Yaşam Döngüsü
Kümelenme Öncesi Embiryonik Küme Gelişen Küme Olgun Küme SON Dönüşen Küme Gerileyen Küme

11 Sonuç (Öneriler) Devletin teşvik politikalarıyla kurulan kümelenmelerin sürekliliği için, bu teşviklerin ülke geneline yayılmaması gerekir. Büyük firmaların çekim gücüyle oluşan kümelenmelerin sürekliliği için, bu firmaların başarısızlıklarını önleyici izleme mekanizmaları geliştirilmelidir. Kümelenmede hep aynı tedarikçilerin, bilgi akışının ve yeteneklerin yerleşmesi inovatif faaliyetleri engelleyebilir. Kümelenmeye yeni firmaların, yeni teknolojilerin çekilmesini sağlayıcı önlemler alınmalıdır.

12 Teşrifleriniz için teşekkür ederim…


"Kümelenmelerin Sürekliliğine Dönük Öneriler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları