Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

86. Sure TARIK SURESİ İ yili ğ i sonsuz, ikramı bol Allah’ın adıyla Gö ğ e ve Tarık’a yemin ederim, Tarık nedir, nereden bileceksin? O, delen yıldızdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "86. Sure TARIK SURESİ İ yili ğ i sonsuz, ikramı bol Allah’ın adıyla Gö ğ e ve Tarık’a yemin ederim, Tarık nedir, nereden bileceksin? O, delen yıldızdır."— Sunum transkripti:

1 86. Sure TARIK SURESİ İ yili ğ i sonsuz, ikramı bol Allah’ın adıyla Gö ğ e ve Tarık’a yemin ederim, Tarık nedir, nereden bileceksin? O, delen yıldızdır. وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ النَّجْمُ الثَّاقِبُ بسم الله الرحمن الرحيم

2 Allah Teâlâ şöyle buyurur: “O. kullarına tam hâkimdir. Üzerinize koruyucular gönderir. Birinize ölüm geldiği vakit elçilerimiz onun ruhunu alırlar, işlerini eksiksiz yaparlar. Sonra Allah’a, gerçek velilerine döndürülürler. İyi bilin ki hüküm yalnız O’nundur O, hesabı en hızlı görendir.’’ (En’am 6, 61-62) Yemin ederim ki, üzerinde koruyucusu olmayan bir tek kişi yoktur. إِنْ كُلُّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ وَيُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَهُمْ لَا يُفَرِّطُونَ ثُمَّ رُدُّوا إِلَى اللَّهِ مَوْلَاهُمُ الْحَقِّ أَلَا لَهُ الْحُكْمُ وَهُوَ أَسْرَعُ الْحَاسِبِينَ

3 1967 yılında İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde Jocelly Bell düzenli ve ısrarlı bir radyo sinyali yakalar. Radyo sinyalinden kalbin vuruşları gibi düzenli vuruşlar gelmektedir. O zamanda Uzay'da böyle düzenli vuruşların kaynağı olabilecek bir gök cismi bilinmiyordu.

4 Bu sinyallerin, başka gezegenlerdeki akıllı yaratıklar tarafından gönderildiğine kanaat getirilir. Büyük bir heyecanla davetiyeler bastırılır, basın kuruluşlarına haber verilir ve LGM adı verilen görkemli bir seminer düzenlenir.

5 LGM (Little Green Men) "Küçük Yeşil Adamlar" demektir ve Evren'de akıllı yaratıklarla irtibat kurulduğunu simgelemektedir. Çok kısa bir süre sonra söz konusu sinyallerin kaynağının nötron yıldızlarının çok büyük bir hızda dönmeleri olduğu anlaşılır.

6 Böylece nötron yıldızlarına bir ad daha takılacaktır: "Pulsarlar” Jocelly'in buluşu uzaylılarla irtibatı sağlayamamıştır ama Pulsarların keşfini sağlamıştır. İngilizce'de "pulsate", nabız gibi vuruşları ifade eden bir kelimedir. "Pulsation" da "vuruş, titreşim" demektir. Bundan da nötron yıldızlarına takılan "Pulsar" isminin Kuran'da geçen "Tarık" yani "Vuruş" ismiyle uyumlu olduğu anlaşılmaktadır. الطارق

7 PULSAR’I KAVRAYABİLİR MİSİNİZ? Pulsar'ı incelediğimizde ayetin bu mucizevi yönüne de tanık olmaktayız. Pulsar'ın içinden alacağımız bir kaşık madde bir milyar ton gelmektedir. Pulsar'dan alacağımız çok ufak bir maddeyi eğer yeryüzüne bıraksak dünyamızın öbür ucuna kadar bir delik açıp çıkardı.

8 Dünya'da herhangi bir maddenin bir kaşığı birkaç gramı geçmez. Bunu düşünmek bile Pulsar'ın kavranması ne kadar güç bir yıldız olduğunu ortaya koyar. Güneş'in bir kaç misli büyük yıldızlar sıkışarak Pulsar'ı oluşturur.

9

10 Pulsar'ın çapı 1520 km'dir. Dünyamızı aynı şekilde sıkıştırsak Dünyamız 100 metre çapında bir küre olurdu. Dünyamız 24 saatte kendi etrafındaki dönüşünü tamamlar, oysa Pulsar bir saniyede defalarca kendi etrafında döner.

11 فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسَانُ مِمَّ خُلِقَ İnsan neden yaratıldığına bir baksın.(Nasıl yaratılmış olduğuna baksın) خُلِقَ مِنْ مَاءٍ دَافِقٍ İleri itilen bir sudan yaratılmıştır. يَخْرُجُ مِنْ بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ O su, omurga ile göğüs kemikleri arasından çıkar

12 İnsan şuana kadar neden yaratıldığına (oluşum yapısı)baktı? Ve ileri itilen suyu meni olarak yorumladı.Oysa ayette kastedilen mai kadında da da erkekte de olması gereken ortak bir sıvıyı anlatıyordu incelemeler sonucunda şuana kadar yapılmış Kuran tefsirlerinde omurga ile göğüs kemikleri arasından çıkan oluşumun erlik suyu olarak yorumlanmıştır.Oysa erlik suyu anatomik ve fizyolojik açıdan sadece erkekleri kapssr. Kadının da buna benzer birşeyi olacağı düşünülmüş konuya tam açıklık getirilememiştir.

13 ERKEK ÜREME SİSTEMİ

14

15 Anotomik olarak kadın ve erkek üreme sistemi bel bölgesinin altındadır.Oysa ayet göğüs ile sırt arasına işaret etmektedir. O halde hem kadında hem de erkekte ortak anatomik yapı olan ve göğüs ile sırt arasından çıkan ve ileri itilen mai nedir?

16 إِنَّهُ عَلَى رَجْعِهِ لَقَادِرٌ Allah ona, geri dönme gücü vermi ş tir (TARIK 86, 8) Kalpten ileriye do ğ ru giden kan vücuda da ğ ıldıktan sonra Büyük ve küçük dolaşımla kalbe geri dönüş sağlanmış olur.Yani ileri doğru itilen mainin böylece geri dönme gücü gerçekleşmiş olur.

17

18

19 İnsan ağaç misalidir. Ana dalları bir önceki slaytta gördüğümüz damarlardır..Üreme sistemi dahil insanı oluşturan tüm organ ve doku sistemlerini kan ile besler..Bu sayede insan yaşamsal fonksiyona sahip olur ve sonuç itibariyle neslinin devamlılığını sağlanır.

20

21 İnsanda dolaşım sisteminde başlıca atardamarlar, toplardamarlar ve kılcaldamarlar olmak üzere üç çesit damar bulunur.

22 Vücuttan toplanan kanı kalbin kulakçığına getiren damarlardır. Akciğer toplardamarı, alt ve üst ana toplardamarları kalbe bağlanan toplardamarlardır. Akciğer toplardamarı temiz kan taşıyan tek toplardamardır.

23 Atardamarlar ve toplardamarlardaki iç tabakaların devamı olan tek sıralı yassı epitel dokudan meydana gelmiştir. Kan ile doku hücreleri arasındaki bütün madde (besin,gaz, ve matabolik artıklar gibi) alış-verişi kılcal damarlarla olur.

24 Sağ karıncıktan başlar sol kulakçıkta biter. büyük kan dolaşımı ile sağ kulakçığa dolan kirli kan, buradan sağ karıncığa geçer ve karıncıkların kasılması ile kirli kan sağ karıcıktan akciğer atardamarına pompalanır. Akciğer atardamarı kalpten çıktıktan sonra ikiye ayrılarak sağ ve sol akciğerlere kollar göderir. Akciğerlere giren bu damarlar alveollerin çeperinde kılcallara ayrılır. Burada kirli kandaki karbondiosit alveollere, alveollerdeki oksijen ise kana geçer.Temizlenen kan, Akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına getirir.

25 Kalp ile akciğer hariç diğer organlar arasında olur. Aort ile ana atardamar arasında olur Kalpten çıkan kan temiz kalbe dönen kan kirlidir. Temel amaç diğer sistem ve organların beslenme, solunum, boşaltım vb hayatsal olaylarının devam etmesi için ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

26

27 AYETİN BAŞINDA GÖKYÜZÜNDEKİ KALPTEN BAHSEDİP DEVAMINDA İNSANDAKİ KALPTEN BAHSETMESİ KURAN MUCİZESİDİR. Yapılan araştırmalarda her yıldızın insan misali doğup büyüdüğü daha sonra öldüğü,karadelik ile akdeliğin arasında bir sirkülasyon olduğu düşünülmüştür. Evren anatomisi ve insan anatomisi bilimsellik ve felsefik açıdan benzerdir.Kuranda da bu benzerliğe dikkat çekilmiştir

28 يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ Sırların ortaya döküleceği gün, فَمَا لَهُ مِنْ قُوَّةٍ وَلَا نَاصِرٍ Kişinin ne kuvveti kalır ne de yardımcısı. وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الرَّجْعِ Geri dönme özelliğine sahip göğe, وَالْاَرْضِ ذَاتِ الصَّدْعِ Çatlama özelliğine sahip yere yemin ederim ki, اِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌ O (Kur’an), tartışmayı bitiren sözdür. وَمَا هُوَ بِالْهَزْلِ O bir şaka değildir. (TARIK 9-10-11-12-13-14)

29 إِنَّهُمْ يَكِيدُونَ كَيْدًا Onlar bir oyun kuruyorlar. وَأَكِيدُ كَيْدًا Ben de oyun kuruyorum. فَمَهِّلِ الْكَافِرِينَ أَمْهِلْهُمْ رُوَيْدًا Öyleyse o kâfirlere fırsat ver. Evet, onlara biraz fırsat ver. (TARIK 86,15-16-17) TEŞEKKÜRLER


"86. Sure TARIK SURESİ İ yili ğ i sonsuz, ikramı bol Allah’ın adıyla Gö ğ e ve Tarık’a yemin ederim, Tarık nedir, nereden bileceksin? O, delen yıldızdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları