Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk Atatürk Cumhuriyeti kurmuştur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk Atatürk Cumhuriyeti kurmuştur."— Sunum transkripti:

1 Atatürk Atatürk Cumhuriyeti kurmuştur

2 Atatürk’ün nüfus cüzdanı

3 Ankara’da Cumhuriyet’in 10. yılı kutlanıyor

4 Atatürk’ün mezarının adı Anıtkabir’dir Ankara’dadır.

5 Atatürk’ün soy ağacı

6 Atatürk’ün doğduğu ev

7 Atatürk,Anıtkabir ve Ankara

8 Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım
Doğum 1857 Selanik Langaza Ölüm 14 Ocak 1923 (66 yaşında) İzmir

9 Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey
Doğum 1839 Selanik Ölüm 1888 Meslek Memur

10 Mustafa Kemal Atatürk Doğum 1881 Selanik Ölüm 10 Kasım 1938 Mezarı
Anıtkabir İlk ismi Mustafa Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Politik ilişkisi Atatürkçülük, Türk Milletçilii Eşi Latife Hanım  ( ) İmzası

11 Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım
Makbule Atadan Makbule Atadan "Makbule Boysan" (d. 1887, Selanik - ö. 1956, Ankara), Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi yılında Selanik'te doğdu. Balkan Savaşları'ndan sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte İstanbul'a yerleşti. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra annesi ile Ankara'ya gitti. Bir süre ağabeyi Mustafa Kemal ile kaldıktan sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için inşa edilen Camlı Köşk'e yerleşti. 1930'da Atatürk'ün isteğiyle Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi. 1935'de milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi. Ağabeyi ile ilgili anılarını Büyük kardeşim Atatürk (1952) ve Ağabeyim Mustafa Kemal (1952) adlarıyla yayımlandı yılında 69 yaşındayken Ankara'da vefat etti. Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım

12 Atatürk’ün kardeşi Naciye
Atatürk'ün küçük kız kardeşi, Naciye Kesin bir tarih söz konusu olmamakla beraber kronolojik sıralama ve Makbule Atadan'ın görüşleri neticesinde, Naciye'nin doğum tarihi 1893 olarak bilinmektedir. Makbule Atadan'ın anlattıklarına göre; babası Ali Rıza Efendi'nin vefat ettiği gün dadısının Naciye'yi yere düşürmesiyle ayağı kırılıyordu. Naciye yaşına rağmen uzun boylu, iri yapılı ve güzel bir kızdı. Fakat Naciye'de daha 10 yaşında bir çocuk iken vefat edecekti

13 Atatürk’ün kardeşi Fatma
Atatürk'ün büyük kız kardeşi; ablası, Fatma Ali Rıza ve Zübeyde çiftinin ilk çocukları Fatma idi. Fatma'nın doğum ve vefat tarihi konusunda net bir yıl verilememektedir. Doğumu 1871 yada 1872 olarak belirtilmektedir. Vefatı konusunda ise eldeki bilgiler ışığında çiftin üçüncü çocuğu yani Ömer'in doğduğu yıl olarak bilinmektedir.

14 Atatürk’ün kardeşi Ahmet
Atatürk'ün büyük erkek kardeşi; ağabeyi, Ahmet 1874 yılında doğduğu tahmin edilmekte ve Çayağzı'ndan veya Papaz Köprüsü'nden ayrılmadan önce dönemin ölümcül ve salgın hastalıklarından birisi olan ve kuşpalazı olarak bilinen Difteri hastalığı nedeniyle vefat etmiştir. Ancak net bir tarih verilememekte ve 9 yaşına kadar yaşamış olduğu söylensede eldeki kronolojik bilgiler ışığında yanlış olduğu görülmektedir.

15 Atatürk’ün kardeşi Ömer
Atatürk'ün büyük erkek kardeşi; ağabeyi, Ömer Ömer'de 1875 yılında dünyaya geldiği tahmin edilmektedir. O'nun da yaşamı ablası ve Ağabeyi gibi kısa sürecek ve hayata daha çocuk yaşlarında veda edecekti. Abisi Ahmet gibi O'nunda ölüm nedeninin difteri olduğu sanılmaktadır. O dönemki sağlık koşullarının yanı sıra ailenin yaşamını sürdürdüğü yer olan Çayağzı bölgesi ozamanki sıradan yerleşim yerleriyle dahi kıyaslanamayacak derecede kötü şartlara sahipti. Gerek yiyecek gerek sağlık ihtiyacı gibi ihtiyaçların şehire inerek karşılanabiliyor olması, bölgenin iklimsel ve coğrafi yapısı yaşamayı yetişkin insanlar için yaşanmaz hale getirirken çocukların vefatı bir bir gerçekleşiyordu. Sonunda Ömer'de hayata veda edecek ve Hakkın Rahmetine nail olacaktı. Ömer'inde vefatı hususunda kesin bir kanı söz konusu değildir ancak yine eldeki kronolojik bilgiler neticesinde Ömer'inde Çayağzı'nda vefat ettiği sanılmaktadır

16 Atatürk’ün resimleri

17

18

19

20 Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır  ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.

21 Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi
Atatürk  , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.’’Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.’’derdi.

22 Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti
Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti . Kibar davranışları  , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ‘’Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.’’ diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.

23 Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , ‘’ Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

24 Son Söz Unutmayalım ki Atatürk yurdumuz için birçok yenilikler yapmıştır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nı onun sayesinde kutluyoruz. Yaptıkları bu kadar değil Halkın kendi kendini yönettiği Cumhuriyet ‘ i biz Türk halkına armağan etti. Harflerde, ölçü birimlerinde, kılık kıyafetlerde, yurdumuzda birçok değişiklikler yapmıştır.

25 BENİ DİNLEDİĞİNİZ VE İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER 


"Atatürk Atatürk Cumhuriyeti kurmuştur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları