Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER ( 2 Saat) (lider din görevlisi) seminerimize hoş geldiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER ( 2 Saat) (lider din görevlisi) seminerimize hoş geldiniz."— Sunum transkripti:

1 DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER ( 2 Saat) (lider din görevlisi) seminerimize hoş geldiniz

2 DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER
Bu seminerde liderlik vasfının ne olduğu, nasıl kazanılacağı, bir din görevlisinin liderlik özelliğinden neler beklendiği açıklanacak, ayrıca din görevliliği rolünün gerekleri, din hizmetlerini zorlaştıran ve engelleyen sorunlar hakkında bilgiler verilecektir.

3 DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER
1. Din hizmeti ve din görevliliği kavramları 2. Din görevliliği rolünün gerektirdiği kişisel ve sosyal özellikler 2.1. Alanında yetkin olmak 2.2. Bakış açısı geliştirmek 2.3. Soğukkanlı olmak 2.4. Risk almak 2.5. Güven vermek 2.6. Farklılıklara önem vermek 3. Din hizmeti açısından hedef kitleyi tanıma ve önemi 4. Din hizmetlerini zorlaştıran ve engelleyen sorunlar

4 1. Din hizmeti ve din görevliliği kavramları

5 Lider Din Görevlisi وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ “(İnsanları) Allah’a çağıran, sâlih amel işleyen ve “Ben Müslümanlardanım” di yenden daha güzel sözlü kim vardır?”(Fussilet, 41/33)

6 Lider Din Görevlisi KİŞİSEL NİTELİKLER Meslek sevgisi
KİŞİSEL NİTELİKLER Meslek sevgisi İhlâs (samimiyet) Sabır Sevgi ve Samimiyet Dürüstlük ve güvenilirlik Güzel ahlak Tevazu Davranışlarıyla Örnek Olma İletişim Becerisi Kişisel İlişkilerde Seviyeli Olma Kılık-Kıyafet Düzgünlüğü Tarafsızlık Gelişmiş Zekâ Düzeyi

7 Lider Din Görevlisi GENEL KÜLTÜR NİTELİKLERİ Toplumu Tanıma
Dini Konuları Diğer Bilimlerle İlişkilendirebilme Gündemi Takip Etme Ülkenin Sosyo-Kültürel ve Dini Yapısını Tanıma Yabancı Dil Bilme

8 Lider Din Görevlisi ÖZEL ALAN NİTELİKLERİ Bilgili Olma
Mesleğiyle İlgili Yasal Hükümleri Bilme Kur’an’ı Düzgün Okuyabilme ve Yeterince Ezber Kuran ve Hadis Kültürüne Sahip Olma Günümüz Dini Meselelerini çözmüş Olma ve Takip Etme

9 Lider Din Görevlisi EĞİTME –ÖĞRETME NİTELİKLERİ Muhatapları Tanıma
Plan ve Program Yapabilme Materyal Geliştirebilme Rehberlik Yapabilme Hitabet Yeteneğine Sahip Olma Teknik İmkânlardan Yararlanabilme

10 Lider Din Görevlisi Eğitim-Öğretim Etkinliklerini Değerlendirebilme
Öğrenmeye ve Kendini Yenilemeye İstekli Olma Yumuşak Üslup Kullanma Kolaylaştırıcı Olma Söz-Davranış Uygunluğu Başkalarına Örnek Olma Yeniliklere Açık Olma

11 Lider Din Görevlisi MESLEĞİNİZİ İCRA EDERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
SAHİP OLACAĞI FERDİ VASIFLAR Kendinize güveniniz. Ümitsiz olmayınız. Prensipli olunuz. Cesaretli olunuz. Yüklendiğiniz görevin önemini biliniz. Politika yapmaktan sakınınız. Örnek alınız fakat taklit etmeyiniz.

12 Lider Din Görevlisi Konuşmalarınızda öfkelenmeyiniz.
Konuşmalarınızda inandırıcı olunuz. İyi bir hatip olmaya çalışınız. Kuranı güzel okuyunuz. Okumayı seviniz ve çok kitap okuyunuz. Araştırıcı olunuz. Konuşmadan önce düşününüz.

13 Lider Din Görevlisi Konuşmalarınızı önceden hazırlayınız.
Olgun olunuz. İnsan psikolojisini iyi biliniz. Başarınızla övünmeyiniz. Çalışmalarınızda metotlu olunuz. Samimimi takdirle söze başlayınız. Duygulara da hitap etmesini biliniz.

14 Lider Din Görevlisi Cemaatinizden istediğinizi önce kendi nefsinizde uygulayınız. Cömert olunuz. Davranışlarda samimi olunuz. Mütecessis yani ayıp araştırıcı olmayınız. Arzu ve isteklerinizi gemlemesini biliniz. Sabırlı olunuz. Kin tutmayınız. Hoşgörülü ve müsamahalı olunuz.

15 Lider Din Görevlisi Affedici olunuz. Güler yüzlü ve sempatik olunuz.
Düşünce ve davranışlarınızla sadece Allah’ın rızasını ölçü alınız. Görevinize bağlı olup zamanında yapınız. Konuşmalarınızda yapıcı olunuz. Konuşmalarınızda ümit verici olunuz. İsraftan kaçınınız. Giyiminize, kılık kıyafetinize dikkat ediniz. .

16 Lider Din Görevlisi Mütevekkil olunuz.
Sigarayı içiyorsanız bırakmaya veya en azından halkın içinde asla içmeyiniz. Karar vermekte acele etmeyiniz. Kararınızın sorumluluğunu taşıyın. Düşününüz fakat düşüncenizin esiri olmayınız. Hayal kurunuz fakat hayalperest olmayınız. İyi bir mantık ve muhakeme sahip olunuz. İnisiyatif kullanmayı biliniz.

17 Lider Din Görevlisi Çare bulucu bulunuz. Basiretli olunuz.
Nezaketli olunuz. Mütevazı olunuz. Dürüst olunuz. İradeli olunuz.

18 Lider Din Görevlisi BEŞERİ İLİŞKİLER Muhatabınızı iyi tanıyınız.
Başkalarına güven veriniz. Her sözünüzün muhatabınız tarafından iyi değerlendirildiğini iyi biliniz. Davranışlarınızda adaletli olunuz. Zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olunuz.

19 Lider Din Görevlisi Başkalarının da iyi amel işleyen insan olabileceklerini düşününüz. Eskiyi bağlanırken de yeniyi alırken de dikkatli ve ölçülü olunuz. Kanaatkâr olunuz. Cemaatinizden borç para almayınız. Küçüklere karşı şefkatli olunuz. Büyüklere karşı sevgi besleyiniz, onlara karşı saygılı olunuz. Başkalarının sevincine ve dertlerine ortak olunuz. Başkalarının ızdırabına sevinmeyiniz.

20 Lider Din Görevlisi Cemaatinizin problemleriyle ilgileniniz, onların çözümüne yardımcı olunuz. Hataları sahibinin yüzüne vurmaktan sakınınız. Muhatabınızın kültür seviyesini biliniz. Size yöneltilen soruların cevaplandırılmasıyla gerektiği kadar ilgileniniz. Başkalarının önünde münakaşa ve tartışmalardan sakınınız. Dedi-kodulara karışmayınız. Gördüğünüz bazı yanlış inançlardan cemaatinizi kurtarmaya çalışınız.

21 Lider Din Görevlisi Cemaatinize şahsi meselelerden bahsetmeyiniz.
Yersiz tenkitlerden kaçınınız. Başkalarıyla alay etmeyiniz. Kendi kendinizi kontrol etmesini biliniz. Arkadaşlık kurunuz fakat onlara karşı şartlanmayınız. Arkadaşlarınızı çevrenizde iyi tanınan insanlardan seçiniz. Aşırı derecede senli-benli olmayınız.

22 Lider Din Görevlisi Olaylara başkalarının bakış açısıyla bakmayı da biliniz. Muhataplarınızı mahcup edecek söz ve tavırlardan sakınınız. Yapıcı tenkitleri makul karşılayınız. Bayağı ve faydasız sözlerden kaçınınız. Muhatabınıza değer vererek iltifat ederek konuşunuz. Bayağı ve faydasız sözlerin sarf edildiği meclislerden uzak durunuz. Cemaatinizde gördüğünüz güzel davranış ve gelişmeleri takdir ediniz.

23 Lider Din Görevlisi Cemaatinizden bazılarının iyi ve kötü şöhretinin etkisinde kalmayınız. Bulunduğunuz toplumda birkaç kişiye daha çok sempati duyuyorsanız bunu başkalarına hissettirmeyiniz. Verdiğiniz sözü yerine getiriniz. Hoşunuza gitmeyen söz ve davranışlar karşısında metanet gösteriniz, itidalden ayrılmayınız. Küçük olayları mesele haline getirip yaygınlaştırmayınız. Sizden uzaklaşan önyargılı kimselere siz yaklaşınız. Dostlarınız hakkında size ulaşan haberleri kabullenmede tedbirli olunuz.

24 Lider Din Görevlisi Başkalarının şüphesini çekecek davranışlardan uzak durunuz. Konuşmalarınızda şahsiyet yapmayınız. Kanaatlerinizi direk belirtmeden önce sualler surunuz. Yanıldığınız zaman yanıldığınızı hemen ve katiyetle kabul ediniz. Sır saklayınız. Herkese selam veriniz.

25 Lider Din Görevlisi GENEL HİZMETLER
Görev yerinizde kurumunuzun iyi bir temsilcisi olunuz. Dini gün ve geceleri özel programlarla görev yerinizde hissettiriniz. Evinizde kendi kitaplığınızı kurunuz. Çalışmalarınızı rapor haline getiriniz. Mesleğinizdeki yenilikleri takip ediniz. Görevinizin terini ve değerini bilerek dine ve millete hizmette en iyi şekilde değerlendiriniz. Meslektaşlarınızla samimi olunuz ve mesleki bilgilerinizi paylaşınız.

26 Lider Din Görevlisi Yıllık çalışma planı yapınız.
Bayram kutlamalarına önem veriniz. Başarılarınızı geçmişteki hizmetlerinizden daha çok mevcut hizmetlerinizle ölçünüz. Zihin ve fiziki sağlığınıza dikkat ediniz. Konuşmalarınızda konuyu işgal edici sözlerden kaçınınız. Görevinizde başlama ve bitiş saatlerinize uyunuz. Söz fiil ve davranışlarınızla iyi örnek olunuz. Görev yeriniz olan caminin ve çevresinin temiz ve tertipli olmasına dikkat ediniz. Emanete sadakat gösteriniz.

27 Lider Din Görevlisi Konuşmalarınızı kaynak ve delillerle dayandırınız.
Kendinizi olduğunuzdan büyük göstermeyiniz. Cemaatiniz üzerinde müspet otorite kurunuz. Modadan aşırı ölçüde etkilenmeyiniz. Görevinizin gerektirdiği özel kıyafeti yerinde kullanınız. Hizmetinizde halkın değerlendirmesine dikkat ediniz. Hastaneleri ve hastaları ziyaret ediniz. Konuşmalarınızda sade bir dil kullanınız. Amirlerinize saygılı olunuz.

28 Lider Din Görevlisi Yapacağınız ek dini hizmetler karşılığında para almayınız. Görevinizin ya da itibarınızın ticari vasıta olarak kullanılmasına müsaade etmeyiniz. Çevrenizi iyi tanıyınız. Bulunduğunuz çevredeki imam-hatip liseleriyle irtibat kurunuz. Sağlık hizmetlerine katılınız. Dinlenme yerleri hazırlayınız. Davet edildiğiniz merasimlere katılınız. Lüzumsuz yere konuşmayınız. Yetim ve öksüzlere sahip çıkıp ilgileniniz. Sakatlarla ilgileniniz.

29 Lider Din Görevlisi Görev yerinizde gençlerin ve cemaatinizin ilgileneceği mütevazı bir kütüphane kurunuz. Görevinizde üst mevkilere yükselmeye çalışınız. Toplumun menfaatini şahsi menfaatinizden üste tutunuz. Görevinizle ilgili kanun, tüzük ve yönetmelikleri iyi biliniz. Değişiklikleri takip ediniz. Grupları veya guruplaşmayı ifade eden kelimelerden uzak durunuz. Vaktinizi lüzumsuz yerlerde geçirmeyiniz. Uzun kış gecelerini cemaatinize falyalı olarak değerlendiriniz. Kabristana saygılı olunmasını sağlayınız. Hayvanlara saygılı olunuz.

30 KAYNAKLAR 1. Çağdaş toplumda ideal din görevlisi portresi, Acar, İbrahim Kutlu Doğum 2004: Din- kültür ve çağdaşlık, 2007 2. Din Görevlisinde Bulunması Gereken Nitelikler, Köylü, Mustafa Diyanet İlmi Dergi [Diyanet Dini - İlmi - Edebi Dergi], 1993, cilt: XXIX, sayı: 3, s 3. Din görevlisi el kitabı. Ankara Diyanet İşleri Başkanlığı, 1997.(Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları; 395. Halk kitapları; 115) 4. Diyanet İşleri Başkanlığı Vaaz Hizmetleri, Arpacı, Mücahit I. Din Hizmetleri Sempozyumu (3-4 Kasım 2007), 2008. 5. Cami Eksenli Din Hizmetleri Bağlamında İmamlık, Hatiplik ve Vaizlik Karagöz, İsmail, III. Din Şûrası 6. Cami İçi Din Hizmetleri Bağlamında Vaizlik, Arık, M. Selim I. Din Hizmetleri Sempozyumu (3-4 Kasım 2007), 2008, cilt: I, sayı: , s 7. Bir İslâm Davetçisi Olarak Din Görevlisi ve Özellikleri, Hatipoğlu, Nihat Diyanet İlmi Dergi [Diyanet Dergisi], 1992. 8. Camiler ve Din Görevliliği, Fahri Kayadibi, Diyanet Yayınları. 9. Camilerin Eğitim Fonksiyonu, Hüseyin Yılmaz, DEM yayınları, İstanbul 2005.

31 Katılımınızdan dolayı teşekkürler!!!
Hazırlayan ve Sunan MEVLANA TAŞKAYA ULUDERE İLÇE VAİZİ


"DİN HİZMETLERİ VE DİN GÖREVLİLİĞİNDE TEMEL NİTELİKLER ( 2 Saat) (lider din görevlisi) seminerimize hoş geldiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları