Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HASTA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HASTA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 HASTA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ

2 Klinikte yatan bir hastanın çıkışı yapılırken ilk önce genel dosya takibi yapılır. Dosyaların düzenlenmesi hastaların bağlı olduğu kuruma göre değişir. Bu doğrultuda hasta dosyasının düzenlenmesi yapılır ve kontrol edilir.

3 Çıkış evrakları ile gelen hastadan “ÇIKIŞ KAĞIDI” istenir
Hasta fatura kabul işlemleri menüsünden talep durumunun açık olup olmadığına, provizyon numarasının olup olmadığına, kaydının klinikte olup olmadığına bakılır. Hasta çıkış işleminden önce hasta dosyası ve bilgileri kontrol edilir.

4 Bu ekrandan taburcu olacak hastanın yatak taburcu işlemleri için taburcu durumu ve bakım sonrası bilgileri girilip onaylanarak hasta taburcu edilir. HASTA YATIŞ menüsünden Yatak taburcu işlemi yapılır Yatak taburcu işlemi penceresinde Hasta no alanına hastanın protokol numarası yazılır. Enter tuşuna basılır.

5 Taburcu tarihi kontrol edildikten sonra “Taburcu Durumu” alanına hasta taburcu olduysa “T”, öldüyse “E” harfleri girilir. Taburcu Tarihi alanında tarih sistem tarafından o günün tarihi olacak şekilde otomatik olarak verilir. 5.Taburcu durumunu girdikten sonra “ONAYLA” komut düğmesi tıklanır. 6.Karşımıza hastanın ICD kodunu girme ekranı gelir. Enter tuşuna basarak “Son Tanı-ICD Kodu ve Tanısı yazan yere kadar gelinir. Dosyadaki çıkış kağıdına yazılmış olan ICD kodları girilir.F10 tuşu ile kaydedilir.

6 7.F9 tuşu ile bölüm “Bölüm: Klinik adı” seçilir. Enter tuşuna basılır.
8.ICD kodu girişinden sonra Yatak ücretlendirme işlemi yapılır. 9.Ücretlendirme ekranında hastanın sağlık güvencesine göre yattığı oda ait yatak ücretlendirmesi yapılır. Eğer hastanın yatak sınıfı ikinci sınıf olup da kendi isteğiyle birinci sınıf oda da veya özel odada kalmışsa form doldurulur ve ücretlendirilir. Yatak ücreti farkı alınır.

7 SSK, Bağ-kur, ES ve Yeşil Kartlılarda YT 0200 standart yatak kodu girilir. Kurum sevkli hastalarda ise YT 0020 Yatak kodu, ücretli hastalarda ise YT 0010, Sadece gündüz yatış olmuşsa yani günübirlik hastalarda YT 0110 işlenir. Yoğun bakım yatakları için YT 0080 kodu girilir ve F10 tuşu ile kaydedilir.

8 Bu işlemden sonra ücretlendirme işleminin tamamlandığını gösteren onay penceresi gelir ve onaylanır. Hasta hesabı kontrol edildikten sonra ameliyat, anestezi vb hizmetler varsa bunlar için PO 0001 klinik tedavi işlenir

9 Ayrıca Hasta Kayıt menüsünden “ICD Tanı Bilgileri” komutu ile ICD kodları kontrol edilir.
Bu işlemden sonra sistemde çıkış yapan doktorun kodu ve ismi girilmesi gerekir. Bu işlem “Hasta Fatura Kabul İşlemleri” penceresinden kaydedilmektedir. HASTA FATURA KABUL İŞLEMLERİ PENCERESİNDE DOKTOR KODU DÜZENLEME Hastanın hesabı sistemde kapatılması gerekir. Bunun için Hasta Yatış menüsünden Kısıtsız Hesap Kapatma Komutu verebilir.

10 HASTA YATIŞ Menüsü 2.Kısıtsız Hesap Kapatma seçeneği seçilir. 3.Hasta no alanına hastanın protokol numarası girilir. 4.Taburcu ettiğimiz hastanın talep numarasını bulup –işaretleyip-seçtikten sonra 5.F3 tuşu ile veya komut düğmesi ile hesap kapatılır.

11 KISITSIZ HESAP KAPATMA PENCERESİ

12 KONTROL: Hesap kapatma yapıldıktan sonra kontrol amaçlı olarak Hasta Kabul İşlemleri penceresi açılır. Hasta protokol alanında F7 tuşu ile bilgiler silinir ve taburcusu yapılan hastanın protokol numarası girilir ve F8 tuşuna basılır. Pencerede Yatış-Çıkış tarihleri bakılarak kontrolü yapılır.

13 Hasta çıkış işleminden sonra dosyası ve bilgileri kontrol edilerek RAPORLAR menüsünden “YATAN HASTA LİSTESİ-BÖLÜM BAZINDA” ve “TABURCU LİSTESİ” alınır

14 TABURCU LİSTESİ PENCERESİ

15 Daha sonra RAPORLAR menüsünden “Hasta tahakkuk raporu” alınır.
1.RAPORLAR menüsü, hasta tahakkuk dökümü raporu seçeneği seçilir. 2.Talep no alanına F9 tuşuna basarak ekrana gelen pencereden hasta talep numarası seçilir. Enter tuşuna basılır. Hizmet Tipi alanı % işaretli ve “BÜTÜN HİZMET TİPLERİ” seçili olmalıdır. 4.Döküm yerine kadar Enter tuşuna basulır ve döküm yeri alanında 10 veya 6 şeklinde yazıcı kodu girilir. 5.Tamam komut düğmesi tıklanır veya F10 tuşuna basılarak döküm alanır. 6.Alanın hasta tahakkuk dökümü çıktısı hasta dosyasına konulur.

16 HASTA TAHAKKUK RAPORUN PENCERESİ

17 İşlem tamamlandıktan sonra “talep no” verilerek hasta çıkış defterine kaydedilir.
Dosyadaki çıkış kağıtlarına çıkış yapıldığına dair kaşe vurulur. Epikriz sekreteri tarafından epikriz raporu yazıldıktan sonra dosya tekrar bilgi işlem sekreterliği tarafından devralınarak KOMİSYONA gönderilir

18 HATA DÜZELTME

19 Eğer yatak ücretlendirilmesi ve klinik tedavi ücretleri yada başka bir konuda hata varsa ve komisyondan ”iade dosyası” olarak bize geri gelmişse aşağıdaki işlem ile hata düzeltilir 1. Hizmet ve tetkik ekleme menüsünden 2. Hizmet ekleme,silme komutu ile yapılır. 3. Hasta no alanına hastanın protokol numarası girilir. 4. Ekran F7 ile temizlenir 5. Buradan KA,LA,PO,YT hizmet giriş bilgilerine bakılarak dosyaya not düşülür.

20 YATAK TABURCU İPTALİ İŞLEMİ

21 Taburcu edilen hastanın taburcu işleminden vazgeçilebilir.
Yada taburcu işlemlerinde bazen yanlışlık yapılabilir.örneğin yanlış protokol numarası girme veya aynı isimli hastalarda isim karışıklığı gibi.Bu gibi durumlarda yatak taburcu iptali şöyle yapılır

22 1.Hasta yatış menüsünde 2.Yatan hasta taburcu iptali seçeneği seçilir…. 3.Hasta no alanına hastanın protokol numarası girilir 4.İPTAL ET <F10> komut düğmesi tıklanarak yada F10 tuşuna basılarak işlem iptal edilir NOT:Yatak taburcu iptalinin yapılabilmesi için hastanın önceden yattığı yatağının boş olması gerekir.


"HASTA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları