Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMDEN KASTEDİLEN NE?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMDEN KASTEDİLEN NE?"— Sunum transkripti:

1 “VERİMLİ DERS ÇALIŞMAK” 2007-2008 ÖZEL UTKU İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK BİRİMİ BAHAR DOĞAN

2 VERİMDEN KASTEDİLEN NE?
POTANSİYEL GÜÇ ( PERFORMANS ) YETENEKLERİ ÖĞRENMEK VE KULLANABİLMEK OLABİLECEK EN YÜKSEK DÜZEYDE BAŞARI ELDE ETMEK SÜREKLİ OLARAK BAŞARININ ARTMASI

3 ETKİLİ ÇALIŞMAK GEREKİR
BAŞARILI OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK DEĞİL ETKİLİ ÇALIŞMAK GEREKİR

4 Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır.
Verimli Ders Çalışma Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır.

5 Bir kısmınız ders çalışmaya başlamakta güçlük çekerken
Bir kısmınız çalışma esnasında derse konsantre olamazken Bir kısmınız da çalıştığı halde başarılı olamamaktadır

6 BU DURUM ÇEŞİTLİ NEDENLERDEN KAYNAKLANABİLİR
Başlıca Nedenler Amaçsız çalışma: Neden çalışmanız gerektiği konusunda tanımlanmış bir amacınız olmadığı için

7 Plansız ve programsız çalışma
Evin değişik yerlerinde çalışma Yatarak uzanarak çalışma Kaynaklardan yararlanmama

8 Dersle ilgili ön yargılar Bu ve benzeri faktörleri çoğaltabilirsiniz
Derslerden korkma, anlayamadığı dersi bırakma Dersle ilgili ön yargılar Bu ve benzeri faktörleri çoğaltabilirsiniz

9 Verimli Ders Çalışma Nedir?
Verimli ders çalışma amaç doğrultusunda planlı ve programlı çalışmaktır. Verimli ders çalışmak sadece ders çalışmak için zaman ayırarak diğer etkinlikleri göz ardı etmek değildir.

10 Aksine belli bir plan ve program dahilinde hem ders çalışırken hem de diğer sosyal etkinliklere zaman ayırırken bunlardan zevk almanıza yardımcı olur.

11 Program hazırlamadan önce
Amaç belirleyin Hedef seçin Önceliklerinizi sıralayın Başarmama korkusunu yenin Ön yargılarınızı kırın

12 AMAÇ BELİRLEYİN Amaçlar olmadan kişi niçin ders çalışması gerektiğini açıklayamaz. Amacınızı belirlerken Niçin ders çalışıyorum yada niçin ders çalışmalıyım? sorusuna cevap arayınız. Bu soruya cevap ararken biraz düşünün ve hayata yüklediğiniz anlamla (değerlerinizle) paralel ve tutarlı bir cevap bulmaya çalışın.

13 Niçin çalışmanız gerektiği sorusuna bulacağınız cevap sizin çalışma amacınızı oluşturur. Amacınızı tanımlamanız çalışma isteğinizi arttıracağı gibi iç motivasyon kazanmanızı da sağlar. Bu iç motivasyon beraberinde iç disiplin geliştirir.

14 Sizin amacınız ne? Ders çalışmaya başlamadan bu soruya yanıt arayın
Ülkeye faydalı olmak, çocukları için iyi bir gelecek kurmak, toplumda saygın biri olmak ..vb her biri bir değerdir bu değerlerde kişide bir amaç oluşturur. Kişi bu amaçlar doğrultusunda hedefler belirler. Sizin amacınız ne? Ders çalışmaya başlamadan bu soruya yanıt arayın

15 Bir hedef belirleyin Amacınızı belirledikten sonra bir hedef geliştirin. Hedef amaçlara ulaşmak için tanımlanmış bir nokta belirlemektir.

16 Hedefinizi Belirleyin. Bir şeyin hedef olabilmesi için;
Hedefinizi Belirleyin! Bir şeyin hedef olabilmesi için; * Ulaşılabilir olması, * Başka bir insana bağlı olmaması, * Somut ve net olması gerekir. Daha çok çalışmalıyım Hedef değildir Mat. dersinin sayılar konusunu çalışacağım..... Hedef Sınav sonucumu 10 puan yükselteceğim Hedef

17 Önceliklerinizi belirleyin
Belirlemiş olduğunuz hedefleri gerçekleştirip amacınıza ulaşmak istiyorsanız önceliklerinizi de belirlemelisiniz. Benim için öncelikli olan şeyler nelerdir? Sorusuna yanıt bulmaya çalışınız.

18 Önceliklerinizi belirlerken kararlarınızı hedef ve amaçlarınıza göre düzenlemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu kararları herkes alabilir ama alınan bu kararların arkasında durmak ve bunları uygulayabilmek için kendinizi sorumlu hissetmelisiniz. Herkes karar alabilir ama herkes kararları uygulamayabilir.

19 Eğer hayatınızla ilgili
sorumluluğu dış dünya ve olaylara bırakırsanız, çalışmanızı ve başarınızı her zaman engelleyecek birçok sebebiniz olacaktır.

20 Bir gün anneniz veya babanız size duymak istemediğiniz
bir söz söylemiş olduğu için Bir başka gün öğretmeninizle aranızda istenmeyen bir diyalog olduğu için Bir başka gün canınız sıkkın olduğu için, bir diğer gün hava içinizi kararttığı için Bir başka gün arkadaşlar size bir yere gitmeyi önerdiği için vb. Vb..

21 için birden çok sebeple doldurmak mümkündür.
Bu listeyi her gün için birden çok sebeple doldurmak mümkündür.

22 Bir an önce karar verin ve bunlara dengeli bir biçimde zaman ayırın
Önceliklerinizi sıralayın Ders mi çalışmanız gerekir Arkadaşlarla görüşmeniz mi gerekir Televizyon mu Futbol mu? Bir an önce karar verin ve bunlara dengeli bir biçimde zaman ayırın

23 ÖNYARGILARINIZI KIRIN
BAŞARISIZ OLMAKTAN KORKMAYIN UNUTMAYIN YAPABİLECEĞİNİZ ŞEYLERİ YAPMAYA BAŞLARSANIZ KENDİNİZİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKACAK SONUÇLARA ULAŞABİLİRSİNİZ

24 Bir işe yada eyleme başlarken bir çok şey zor görünebilir
Bir işe yada eyleme başlarken bir çok şey zor görünebilir. Zor olan yapmanız gereken faaliyet mi yoksa onu başarma konusundaki ön yargılarınız mı? Kendinizi bu anlamda denediniz mi Olaylara karşı ne kadar ön yargılısınız Dilerseniz ön yargılarımızı ölçelim

25 . Bir Hikaye Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor.Zaman yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor, ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor.

26 Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor
Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin hep püre biçiminde verilmesi gerekiyor. Üstü hep salyalar içinde. Yürüyemiyor. Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırıncaya kadar feryat figan bağırıyor.”

27 Böyle bir hastaya bakmak zorunda olan
biri olmak istermiydiniz Biraz düşünüp ondan sonra karar veriniz

28 YETERİ KADAR DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? CEVABINIZ EVET İSE
ŞİMDİ HASTAYLA TANIŞALIM

29 TANIŞTIRALIM

30 Hayalinizde düşündüğünüz kişinin böyle sevimli bir çocuk olabileceğini tahmin etmemiş olabilirsiniz. Hiçbir şeye karşı katı bir önyargınız olmamalı. ÖNYARGILARINIZI KIRMAK İÇİN KENDİNİZE BİR ŞANS VERİN ÇÜNKÜ İYİ BİR GELECEK İÇİN BİR TAKIM FAALİYETLERE GİRME KONUSUNDA CESUR VE KARARLI OLMALISINIZ

31 BAŞARABİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE BAŞARACAĞINIZA YÜREKTEN İNANIN

32 ENDİŞELERİ DÜŞÜNÜRSEN
BAŞARISIZ OLURSUN ENDİŞELERİ DÜŞÜNÜRSEN BAŞARILI OLURSUN ZAFERİ DÜŞÜNÜRSEN

33 Bir zaman cetveli hazırlayarak Plan için gerekli dokümanları
Zamanınızı ve yaşamınızın kontrolünü elinizde tutun. Gün bugündür, Yer burasıdır, Yaşam sizin yaşamınızdır, Geleceğinizi etkileme fırsatına sahipsiniz. Günü yakalayın, Bu anı kullanın, Şimdi harekete geçiniz. Bir zaman cetveli hazırlayarak Plan yapabilirsiniz. Plan için gerekli dokümanları ve zaman cetvelini Rehberlik servinden Temin edebilirsiniz

34 ÖĞRENMEYE PSİKOLOJİK HAZIRLIK
1. Konsantrasyonu sağlama 2. Motivasyon oluşturma

35 Bir şeyin olmasını ne kadar çok istersek,o iş bizim için
o kadar iş olmaktan çıkar.”

36 1 2 3 İNANCIN GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK Daima başarıyı düşünün
Kendinize hep düşündüğünüzden Daha iyi olduğunuzu anımsatın 2 3 Büyük düşünün

37 İnandığınız zaman aklınız o şeyi yapmanın yolunu bulur
İnandığınız zaman aklınız o şeyi yapmanın yolunu bulur Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğini inandığınızda, gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözümler bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.

38 Başkalarının sizin hakkınızdaki düşünceleri azminizi kırmasın
Ünlü Fransız romancı Balzac, ilk edebi ürünlerini bir dostu aracılığıyla, devrin önde gelen yazarlarından birine takdim ederek düşüncelerini öğrenmek istiyor. Yazar okumasını bitirdikten sonra üzgün, ümitsiz, acıyan ama içten bir edayla “Azizim,” diyor, “siz her işle meşgul olabilir, şansınızı her alanda deneyebilirsiniz. Ancak edebiyatla boşuna uğraşıp zaman kaybetmeyin.”

39 Sonra neler olduğunu, Balzac‘ın, edebiyatın hangi doruklarına tırmandığını bilenler bilir. Özellikle de Goriot Baba‘yı okuyanlar bilir….

40 Bir Taban Standardınız Olsun
PLANLI ÇALIŞIN PLAN AYLIK GÜNLÜK HAFTALIK Bir Taban Standardınız Olsun

41 Plansızlık Dikkatsizliğe, İsteksizliğe, Yorgunluğa, Bitkinliğe,
Ve dalgınlığa neden olur.

42 Verimli Ders Çalışma Ön hazırlık Etkin dinleme Not tutma Soru Sorma
Tekrar Etme Zamanı programlama

43 Ön Hazırlık Bir gün sonra derslerde işlenecek konuların dakikalık periyotlarla gözden geçirilmesi , Konunun okunup anlaşılmayan yerlerin işaretlenmesidir.

44 Etkin Dinleme Öğrenmeye aktif olarak katıldığımız , sorular sorduğumuz ve not aldığımız zaman iyi dinleriz Dinlemek için iyi bir nedenimiz varsa daha doğru ve tam duyarız.

45 Not tutma:. Dersin etkin bir şekilde dinlenmesine yardımcı olur
Not tutma: * Dersin etkin bir şekilde dinlenmesine yardımcı olur. *Dikkatin derse yoğunlaşmasını sağlar.

46 Soru Sorma:. Öğrencinin derse olan ilgisinin canlı kalmasını,
Soru Sorma: *Öğrencinin derse olan ilgisinin canlı kalmasını, *Analitik düşünebilmesini, *Öğretmeni ile arasındaki diyaloğun gelişmesini sağlar.

47 Tekrar Etme: Öğrenilen bilgilerin ;. %50’si ilk 80 dakika içerisinde
Tekrar Etme: Öğrenilen bilgilerin ; *%50’si ilk 80 dakika içerisinde *%80’i ilk 24 saatte unutulur Öğrenmenin kalıcı olabilmesi için bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılması gerekir. Bunun için de mutlaka periyodik tekrarların yapılması gerekir.

48 Küçük kartonlara özet bilgiler yazın
Kere Yazmak Defa Okumaktan İyidir Çin Atasözü 1 10 Küçük kartonlara özet bilgiler yazın

49 YANLIŞ ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARI
Amaçsız Çalışma Plansız, programsız çalışma Yatarak uzanarak çalışma Evin değişik yerlerinde çalışma Müzik dinleyerek veya TV seyrederek çalışma Derslere karşı oluşturulan önyargılar Kaynaklardan yararlanmama Günün farklı saatlerinde çalışma Sadece konu çalışması yapma Sadece soru çözerek çalışma

50 BAŞARACAĞIM!!!

51 KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BAHAR DOĞAN


"VERİMDEN KASTEDİLEN NE?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları