Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çok insanın hayal edemeyeceği kadar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çok insanın hayal edemeyeceği kadar"— Sunum transkripti:

1 Çok insanın hayal edemeyeceği kadar
zengindi. Ülkenin en güzel şehirlerinin en güzide semtlerindeki dairelerinin sayısını bile bilmiyordu. Ayrıca, iyi bir antika meraklısıydı. Elinde tuttuğu zengin koleksiyonun değeri de tahminleri zorluyordu. Çiftlikleri ve arabaları da vardı tabii. İşlettiği mağazalarda binlerce insan çalışıyordu

2 Herkes, 'Keşke onun yerinde ben olsam. ' diye düşünüyordu
Herkes, 'Keşke onun yerinde ben olsam!' diye düşünüyordu. Gelin görün ki o, bulunduğu yerden hiç memnun değildi. Her şeye sahip olduğu doğruydu. Ancak, içinde bir yerde derin bir boşluk, doyurulmaz bir açlıkla kıvranıyordu.

3 Kendisine 'Baba!‘ diye sarılacak bir çocuğu yoktu.

4 Yıllardır eşiyle birlikte bu yalnızlığı, bu eksikliği içten içe hissetmişlerdi.
Ama umutla dua etmeye, sabırla beklemeye devam ediyorlardı.

5 Eşi, aynı zamanda bir ressamdı
Eşi, aynı zamanda bir ressamdı. Kadın hayal ettiği bebekleri, çocukları büyük bir ustalıkla yağlı boya tablolara çiziyordu. Ancak resimleri hep kendine saklıyor, sergiliyordu. Resmini yaptığı bebekleri, çocukları kendi çocukları gibi seviyordu. Haliyle, çocuklarını parayla bir başkasına satmak aklının ucundan geçmezdi.

6 Ancak karısı ciddi bir beyin hasarı ile yoğun
Sonunda ihtiyarlık günleri gelip çattı. Artık çocuk sahibi olma hayalleri bitmişti. Fakat beklenmedik bir şey geldi başlarına. Ağır bir trafik kazası geçirdiler. Adam hafif yaralı olarak kurtuldu. Ancak karısı ciddi bir beyin hasarı ile yoğun bakımda yattı aylarca. Adam karısının sağlığı için servetinin önemli bir kısmını harcadı. Derken, doktorlar karısının kısmen iyileştiğini söylediler. Kadın eve döndü. Ama artık eskisi gibi değildi

7 Adeta bir çocuk gibi yaşıyordu
Adeta bir çocuk gibi yaşıyordu. Karısının gündelik işlerini yapabilmesi İçin bir bakıcı hanım çalışıyordu yanlarında. Kocasını savaşta kaybetmiş genç hanımı adam ve eşi evlatları gibi sevdiler. Eve biraz olsun çocuk cıvıltısı getiren iki küçük çocuğunu da torunları bildiler. Bu arada evin hanımı eskiden olduğu gibi resimler yapmaya çalıştı. Bekleneceği gibi tabloları eskisi kadar başarılı değildi. Yine de Kadının eski günlerdeki gibi mutlu olmasına yardımcı oluyordu.

8 Yıllar hızla aktı. Kadın bir gün beyin sorunları
nedeniyle öldü.Adam, bakıcı hanım ve iki yetimini değerli hediyelerle evlerine gönderdi. Çok geçmeden adam da kalp krizi geçirerek hayata veda etti.

9 Böylece hayalleri süsleyen o koca servet sahipsiz kaldı
Böylece hayalleri süsleyen o koca servet sahipsiz kaldı. İlk olarak Paha biçilmez antikalar büyük bir müzayedede satışa sunuldu. İlk parça adamın eşinin beyin özürlüyken yaptığı bir tabloydu. Bir özürlünün umutlarını döktüğü, ruhunu ortaya koyduğu bu mütevazi tabloya kimse dönüp bakmadı bile. Herkes az sonra önlerine gelecek paha biçilmez antikaları bekliyordu. Satıcının 'Artıran var mı?' diye bağırışına salondan tek cevap gelmiyordu.

10 'Beş dolar!'diye bağırdı acemice
Müzayede salonundaki sessizliği, müzayedeye ilk defa gelen bakıcı kadının sesi bozdu. Annesi gibi sevdiği bir kadının çocukları gibi sevdiği tablosuna müzayede salonunda pek alışık olunmayan bir teklifle müşteri oldu: 'Beş dolar!'diye bağırdı acemice Daha fazlası yoktu cebinde. Umutla bir başkasının kendi teklifini artırmasını bekledi. Sessizlik yine bozulmadı. Müzayede yöneticisinin 'Satıyorum. Satıyorum..Saaaaat...tım.' demesiyle tablo sadece 5 dolara kadının oldu.

11 Müzayede yöneticisi satılan tabloyu bir kenara koymak yerine çerçevenin Arka yüzünü herkesin görebileceği biçimde yukarı kaldırdı. Tablonun arkasında katlanmış küçük bir kağıt parçası vardı. Yine Herkesin gözleri önünde kağıdı aldı ve açtı. Özenli bir el yazısıyla yazılmış notlara göz gezdirdikten sonra Kalabalığa döndü: 'Bayanlar ve baylar; müzayede bitmiştir!

12 Sonra kağıt üzerindeki notu seslice okudu:
'Kim eşimin bu mütevazi emeğine değer vererek bu tabloyu satın almışsa, eşime verdiğim değerden çok daha azını hak eden servetim de onundur.'

13 Ailemizde birbirimiz için yaptığımız her işin ardında böyle bir not olmalı mı dersiniz? 'Karımın benim için yaptığı her şey benim değer verdiklerimden çok daha değerlidir‘ gibi. Kocamın benim için yaptıkları onun sahip olduklarından çok daha paha biçilmezdir' gibi. Ve çocuklarınızın bizim için sevgiyle yaptıkları, kendi ruhlarını taşırıp da ortaya koydukları güzel şeylerin ardında yazılı bu notu okuyabiliyor muyuz? Dünya belki de bir açık artırma salonudur. Gördüğümüz her şeye birileri Bir paha biçer. Sırf başkalarının biçtiği değerler üzerine yeni değerler Eklemek için ömrümüzü bizim için en değerli olanları unutarak, hatta bazen kırarak tüketiyor olabiliriz. Sevimli bir çocuğun babası ve annesi olmanın değeri borsalarda ölçülemiyor. Fedakar ve sadık bir eşin bizim için yaptıklarını hiçbir insan Kaynakları uzmanı hesaplayamıyor. Oysa, hepsi antika… Kimsenin görmediği, kimsenin fark etmediği kadar özel ve güzel değerler… 'Müzayede' bitmeden birbirimize ziyadesiyle değer verelim. Olurmu...? Sevgiyle kalın...:)  

14 Bazı arkadaşlarınız zayıflıklarınızı görür basınıza vurur...
Bazı arkadaşlarınız zaaflarınızı öğrenmeye çalışır, bulur ve kullanır.. Bazı arkadaşlarınız da zevklerinizi tespit eder, onlara hitap etmeye uğraşır. Bazı arkadaşlarınız zayıflıklarınızı görür basınıza  vurur... Bazı arkadaşlarınız da zayıflıklarınızı bilir, örtmeye çalışır… Bazı arkadaşlarınız hazlarınızı kullanarak, sizden  menfaat bekler… Bazı arkadaşlarınız da hazlarınızı öğrenerek sizi memnun etmeye kalkışır. Bazı arkadaşlarınız ayağınız taşa değdiğinde sızı terk eder… Bazı arkadaşlarınız da ayağınıza diken batsa yüreğinden kan damlar… Bazı arkadaşlarınız cebinize yakındır… Bazı arkadaşlarınız da yüreğinize… Bazı arkadaşlarınız sizi ortak olduğunuz her amaçta  ikinci görmek ister… Bazı arkadaşlarınız ise omuzlarına çıkarır,  ikinciniz olmaktan şeref duyar… Bazı arkadaşlarınız sıkıntınız sorununuz olmadığında  yanınızdadır. Bazı arkadaşlarınız sıkıntılarınızı paylaşmaya  koşar. Bazı arkadaşlarınızla sofrayı paylaşırsınız… Bazı arkadaşlarınızla kavgayı… Birinciler arkadaştır, ikinciler ise dost… Ve bilir mısınız, her zaman birincileri tercih eder, ikincileri aşağılarız… Ve bilir mısınız, o yüzden hakiki dostluk yok denecek kadar az olur.... tasarım SACE


"Çok insanın hayal edemeyeceği kadar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları