Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANSER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANSER."— Sunum transkripti:

1 KANSER

2 Kanser Nedir? Kanser, normal kurallar dışında diğer doku ve organların aleyhine büyüyen, çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır.  Vücudun tüm doku ve organlarını tutabilir.  Geliştikleri yerde sınırlı kalan kitlelere iyi huylu tümörler; yayılıp, çevre dokuları işgal eden ve diğer organlarda tekrar tümör odakları oluşturan kitlelere kötü huylu tümör veya kanser denir.

3 Çağımızın hastalığı: KANSER
Endüstrileşmenin getirdiği çevresel etkenler , Sigara içiminin artışı, Beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi.

4 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa)
Ülkemizde 20 yıl önce 4. en sık öldüren hastalık Günümüzde kalp hastalıklarından sonra 2. en sık öldüren hastalık Eskişehir ilinde 2. en sık öldüren hastalık

5 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa)
Kanserlerin büyük  kısmı  erken dönemde  yakalandığı   takdirde tedavi  şansı yüksektir. Kanserlerin  %75 kadarı  insan vücudunda gözle  görülebilen  veya basit  muayene  ve  tanı  yöntemleri  ile kolaylıkla  ulaşılabilen  yerlerdedir. 

6 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa)
Meme kanserinde yaşam oranı ; Uzak metastazı olan olgularda 5 yıllık %10 Bölgesel yayılımı olan, uzak metastazı olmayan olgularda %50 Erkendönemde yakalanmış  olgularda  %80. 40  yaşın üzerindeki kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi önerilmektedir.

7 En çok görülen ve en çok öldüren kanser türleri
Kadınlarda meme kanseri Erkeklerde akciğer kanseri

8 Kanserin sonuçları Erken ölümlere neden olur,
Tanı ve tedavi süreçleri pahalıdır, Hasta ve yakınlarının psikolojik ve ekonomik durumlarını bozar.

9 Kanserden korunabilir mi?
Kanser korunulabilen ve erken tanı konduğunda tedavi edilebilen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü 6 basamaklı bir “Kanser Kontrol Programı” geliştirmiştir. Bu programın en önemli bileşenini KORUNMA olarak belirlemiştir.

10 Kanserden Korunma İleri  evrelerde  tedavi  başarısının  sınırlı  kalması nedeniyle kanser  yapıcı  etkenlerden  korunma  ve  hastalığın  erken  tanısı  önemli. Kanserden korunmak demek, kanser yapıcı nedenlerden uzak durmaktır.

11 Kanserden Korunma Erken  tanı  ve  tarama  programları; Yaygın olan meme, serviks, cilt  gibi  kanserlerden  korunmaya yönelik çalışmalar

12 Kanserlerin  ortaya  çıkmasında  rol  oynayan etkenler:
En  büyük etken  sigara  Radyasyon (Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma), Çevre kirliliği, Kimyasal karsinojenler (katran, benzen, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler ve deterjanlar…), Bazı virüsler , Kötü beslenme alışkanlığı.

13 Kanserden Korunma Sigara kullanmamak , Dengeli ve yeterli beslenmek,
Lifli besinler tüketmek, İdeal kilomuzu korumak, Alkol kullanmamak, Yazın güneşin dik geldiği saatlerde güneş ışınlarından korunmak, Aktoprak gibi zararlı maddeler içeren sıvama malzemeleri kullanmamak

14 Kanserle ilişkili bulaşıcı hastalıklar
Karaciğer kanserine neden olan bulaşıcı sarılık Hepatit B ve C

15 “Kanserin 7 belirtisi” Ses kısıklığı ve öksürük,
Meme veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik ve sertlikler, Normal dışı kanama ve akıntılar, Yutma güçlüğü ve hazımsızlık, İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler , Vücudun herhangi bir yerinde iyileşmeyen yara, Ben ve siğillerde görülen renk değişikliği, büyüme ve kanama gibi değişiklikler

16 Örnek: Meme Kanseri Çok sık rastlanır. Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken tanısı mümkündür. Korunma: Yağ oranı düşük ve sıvı yağlardan zengin beslenme, emzirme süresinin uzun olması, düzenli egzersiz. Erken tanı: 20 yaşından sonra düzenli meme muayenesi. Meme muayenesi: Her ay kadın tarafından kendi kendine ve her yıl bir kez sağlık ocağı personelince yapılmalı.


"KANSER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları