Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Internal (içsel) Referans Fiyatlandırmaya Dünya Örnekleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Internal (içsel) Referans Fiyatlandırmaya Dünya Örnekleri"— Sunum transkripti:

1 Internal (içsel) Referans Fiyatlandırmaya Dünya Örnekleri
2. ULUSAL STD FORUMU Internal (içsel) Referans Fiyatlandırmaya Dünya Örnekleri Doç. Dr. Simten Malhan Başkent Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü 1

2 Uygulayan ülkeler Almanya (1989) Hollanda (1991) İsveç (1993)
Danimarka (1993) İspanya (2000) İtalya (2001) Belçika (2001) Norveç (1993, 2004) Avustralya (1990) Yeni Zelanda (1993) Kanada ( 1995)

3 ALMANYA RF - 1989 Nüfus:82.120.000 Sağlık Harcamaları Hastalık Yükü:
Toplam Sağlık Harcaması: ,2 milyon $ Toplam sağlık harcaması içinde ilaç harcamasının payı: %15.1 Hastalık Yükü: Kanser Akut MI SVO Solunum sistemi hastalıkları RF

4 RF 3 aşamada Almanya: 1989, ilk Avrupa ülkesi (1992 de revizyon)
Aynı etken maddeye sahip jenerik ikamesi olan ilaçlar -192 etken madde -13 grup, ilaç grup ve 9318 ilaç -terapotik ve farmakolojik 210 etken madde 3. Belirli hastalıklar için farklı etken maddeleri içeren terapötik ve farmakolojik olarak karşılaştırılabilir ilaçlar 1996-patentli yeni ürün uygulama dışı

5 Farklı uygulama yoluyla uygulanan ilaçlar (oral, parenteral vb) aynı grup da yeni bir grup oluşturulur.

6 Referans Fiyatlama Yöntemi
Gruptaki tüm reçete ve satışların en az %20sini karşılayacak şekilde gruptaki tüm fiyatlar içerisinde en düşük 3cü dilimdeki fiyat (price at the 33 percentile) referans fiyat olarak belirlenmektedir.

7 HOLLANDA RF - 1991 Nüfus: 16.440.000 Sağlık Harcamaları Hastalık Yükü:
Toplam sağlık harcaması: ,1 milyon $ Toplam sağlık harcaması içinde ilaç harcamasının payı: %11 Hastalık Yükü: Kanser Solunum sistemi hastalıkları SVO Akut MI RF

8 Reçeteli ilaçlar; EK 1 A birbirlerinin yerine kullanılabilecek (interchangeable) ilaçlar EK 1 B diğer reçeteli ilaçlar Birbiri yerine kullanım (terapötik gruplama) : benzer uygulama yöntemi (oral formlar bir grupta enjeksiyonlar başka bir grupta), benzer yaş kategorisi, benzer endikasyon, benzer etkinlik ve yan etki profili.

9 Referans Fiyatlama Yöntemi
Terapötik grubunda yer alan ürünlerin ortalama fiyatı Grup içerisindeki her bir molekül için ilk önce DDD başına ortalama fiyat hesaplanır (örneğin, ACE grubunda yer alan orijinal ve jenerik tüm ramiprillerin standart dozuna göre (DDD) ortalama tek bir ramipril fiyatı hesaplanır), sonra terapötik grup içerisinde yer alan tüm moleküllerin fiyatlarının ortalaması hesaplanarak (örneğin, ACE grubunu oluşturan ramipril, perindopril, elanapril vs fiyatlarının ortalaması alınır) bu ortalama fiyat teraötik grubun RF’si olarak belirlenir.

10 AVUSTRALYA RF - 1990 Nüfus: 21.514.000 Sağlık Harcamaları
Toplam sağlık harcaması: milyon $ Toplam sağlık harcaması içinde ilaç harcamasının payı: %14.3 Hastalık Yükü: Solunum sistemi hastalıkları Kanser Akut MI Diyabet RF

11 Pharmaceutical Benefits Pricing Authority (PBPA geri ödeme başvurularını iki kategoride değerlendirmektedir: Maliyet-minimizasyonu değerlendirmesi ile listelenen ilaçların fiyatları PBPA tarafından terapötik grup referans fiyatlaması ile belirlenmektedir. Maliyet-etkililik değerlendirmesi ile listenen innovatif ya da mevcut ürünlere kıyasla ilave klinik avantajlar getiren ilaçların fiyatları ise terapötik referanslama yerine artan terapötik değerlerine göre belirlenmektedir.

12 Terapötik referans fiyatlama yöntemi: Sadece maliyet-minimizasyonu altında (benzer etkinlik ve güvenlik = eşit fiyat) listelenen ilaçlar için geçerli) terapötik grup içerisindeki en düşük fiyatlı ürünün fiyatı gruptaki diğer ürünler ve de gruba yeni eklenecek ürünler için referans fiyat (RF) olarak kabul edilir.

13 Methodolojisi: Maliyet-minimizasyonu ile zaman içerisinde listelenen ilaçların kamu maliyetlerinin aynı olması beklenirken ilaçların farklı doz ve kutu büyüklükleri ya da yeni endikasyonları nedeniyle aynı terapötik grupta yer alan ilaçların kamu maliyetleri farklılaşabilmektedir. Aynı terapötik grupta yer alan ilaçların aynı tedavi maliyetine sahip olmalarını temin etmek amacıyla PBPA aylık (ağırlıklı) ortalama tedavi maliyeti (Weighted Average Monthly Treatment Cost (WAMTC) metodolojisini kullanmaktadır. WAMTC reçete ve unite satış verileri yardımıyla hesaplanmakta ve terapötik grupta en düşük WAMTC’ye sahip ilacın fiyatı baz alınarak gruptaki diğer ilaçların fiyatları periyodik olarak ayarlanmaktadır.

14 İstinai durumlar: Firma geri ödeme kurumuna (PBAC) ürününün aynı terapötik grupta yer alan ilaçlara kıyasla klinik avantaj getirdiğini ispatlaması durumunda (örneğin ilave klinik çalışmalar ile) ürün terapötik referans fiyatlamasına tabi tutulmaz ve getirdiği ilave klinik fayda ile orantılı olarak alternatiflerine kıyasla daha yüksek bir fiyat hak edebilir.

15 Teşekkür ederim. Doç. Dr. Simten MALHAN


"Internal (içsel) Referans Fiyatlandırmaya Dünya Örnekleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları