Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İş ve Enerji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İş ve Enerji."— Sunum transkripti:

1 İş ve Enerji

2 İş Bir işin yapılması için kuvvet ile alınan yön aynı doğrultuda olmalıdır. Duvarı iter ama hareket ettiremessek bu bir iş olmaz. Fakat bir el çantasıyla merdivenlerden çıkan adam iş yapmış olur. Şimdi örnekleri cevaplayalım

3 İş yapar İş yapar İş yapar İş yapmaz İş yapmaz

4 Tuğla kaldıran işçi iş yapmış olur çünkü; tuğla kuzey yönünde hareket ederkrn uygulan kuvvet kuzeye doğrudur. Elinde torba taşıyan hırsız yatay bir yolda yürüdüğü için iş yapmış olmaz çünkü; hırsızın uyguladığı kuvvet kuzey yönünde iken aldırdığı yön kuvvetle aynı doğrultuda değildir.

5 Hareket eden otobüs iş yapmış olur çünkü; aldığı yön ile kuvvetin doğrultusu aynıdır.
Dağa tırmanan dağcı iş yapmış olur çünkü; dağa tırmanan dağcının uyguladığı kuvvet ile aldığı yönaynı doğrultudadır. Sırtında çanta taşıyan izci yatay bir yolda iş yapmış olmaz.Çünkü; uyguladığı kuvvet ile çantanın aldığı yön farklı doğrultudadır.

6 Enerji Enerji çeşitleri: 1-Kinetik Enerji:
Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler.Bu hareketlerden dolayı cismin sahip olduğu enerjiye denir. Kinetik enerji formülü: m. /2’dir.Buna göre yukarıdaki arabanın kinetik enerjisi= O.8O/2dir

7 2-Potansiyel Enerji: Potansiyel enerji ikiye ayrılır: 1-Çekim Potansiyel Enerjisi: Cismin konumundan dolayı kazandığı potansiyel enerjiye denir.Potansiyel enerjinin formülü=m.g.h dir. Araba ilk konumda potansiyel enerjiye sahipdeğildir.Fakatİkinci ve üçüncü konumda yükseklik olduğu için potansiyel enerji vardır.

8 2-Esneklik Potansiyel Enerjisi:
2-Esneklik Potansiyel Enerjisi: *Esneklik potansiyel enerjisi sıkıştırma veya gerilme miktarına ve maddenin esneklik özelliğine bağlıdır. *Her yayın esneklik potansiyel enerjisi farklıdır. Bu enerji yayın esnekliği , sertliği , yapıldığı maddenin cinsine ve yayın helozon sayısına bağlıdır. *Esnekliğini kaybeden bir yay eski haline dönemez.

9 HAZIRLAYAN VE SUNAN: 7/C Hasan Yılmaz 3062


"İş ve Enerji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları