Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KUŞLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KUŞLAR."— Sunum transkripti:

1 KUŞLAR

2 KUŞLARIN SINIFLANDIRILMASI
UÇAMAYAN YA DA AZ UÇABİLEN KUŞLAR YALIÇAPKINIMSILAR YUMURTAPİÇLERİ DALGIÇKUŞLARI TAVUKSULAR TİNAMULAR PENGUENLER ÖZDEVE KUŞLARI AMERİKA DEVE KUŞLARI TEPELİ DEVEKUŞLARI

3

4

5

6 2. SU KUŞLARI GRUİFORMES YAĞMURKUŞLARI FLAMANLAR KAZSILAR PELİKANSILAR
FIRTINA KUŞLARI MARTIMSILAR

7

8 3. GRUİFORMES CİCONLİFORMES DALGIÇ KUŞLARI BAYKUŞSULAR GÜNDÜZ YIRTICILARI

9

10

11 4. AZ ÇOK AĞAÇÇIL KUŞLAR PAPAĞANIMSILAR GUGUKSULAR AĞAÇKAKANIMSILAR FARE KUŞLARI KEMİRGEN GAGALIGİLLER GÖKKUZGUNUMSULAR SAĞANIMSILAR ÇOBANALDATANIMSILAR GENİŞ GAGANIMSILAR TİRANIMSILAR LİRKUŞUMSULAR ÖZÖTÜCÜLER

12

13

14 GENEL ÖZELLİKLERİ SICAKKANLI OMURGALILARDIR.
BAŞKA HİÇBİR HAYVAN GRUBUNDA RASTLANMAYAN YAPIDAKİ TÜYLERİ EN AYIRTEDİCİ ÖZELLİKLERİDİR ÖN BACAKLARI UÇMAYA UYARLANARAK KANAT BİÇİMİNİ ALMIŞTIR. DİŞSİZ OLAN ALT VE ÜST ÇENELERİ UZAYARAK GAGA BİÇİMİNİ ALMIŞTIR. KALPLERİ 4 ODACIKLIDIR. YUMURTALARINI KALKERLİ BİR KABUK ÖRTER. GÖZLERİ EN GELİŞMİŞ DUYU ORGANLARIDIR.

15 KUŞLARDA SİSTEMLER

16 İSKELET VE KAS SİSTEMİ DAYANIKLILIK VE HAFİFLİK KUŞ İSKELETİNİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİDİR. KUŞLARI MEMELİLERDEN AYIRAN BİR ÖZELLİKTE ÜST ÇENENİN KAFATASI SABİTKEN HAREKET EDEBİLMESİDİR. İSKELETLERİNDEKİ OMUR SAYISI 39 İLE 60 ARASINDA DEĞİŞİR. GÖĞÜS KEMİĞİ VE KARIN UÇMA KASLARININ BAŞLICA TUTUNMA BÖLGESİDİR. KANAT KEMİKLERİNİN İÇİ BOŞTUR, ÜST KOL KEMİĞİNDEKİ BOŞLUK HAVA KESELERİ SİSTEMİYLE BAĞLANTILIDIR. DERİDEKİ DÜZ KASLARDAN BAZILARI TÜYLERİ KABARTIRKEN BAZILARI DA TÜYLERİN YATMASINI SAĞLAR. UÇUŞ SIRASINDA İKİ ÇİFT GÜÇLÜ KAS DEMETİ HAREKET ETTİRİR.

17 DOLAŞIM SİSTEMİ MEMELİLERDE OLDUĞU GİBİ KÜÇÜK VE BÜYÜK DOLAŞIMLAR BİRBİRİNDEN KESİN OLARAK AYRILMIŞTIR. DÖRT BOŞLUKLU (İKİ KULAKÇIK İKİ KARINCIK) BİR KALP BULUNUR. SAĞ BÜYÜK AORT YAYI VARDIR. ANCAK MEMELİLERDE BU YAY SOLDADIR. AKCİĞERLER KÜÇÜKTÜR. SOLUNUM SIRASINDA HAVA SIRT BÖLÜMÜNDEKİ BRONŞLARA ARDINDAN YAN TARAFTAKİLERE VE KARIN KESİMİNDEKİLERE DAHA SONRADA HAVA KESELERİNE GEÇER. SOLUK BORUSU GELİŞMİŞTİR. GIRTLAĞIN YERİNİ SES ÇIKARMADA ROL OYNAYAN GÖĞÜS GIRTLAĞI ALMIŞTIR.

18 SİNİR SİSTEMİ MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ KARMAŞIKTIR. BEYİN SÜRÜNGENLERİNKİNDEN DAHA İRİDİR. BEYİN YARIMYUVARLARI VE BEYİNCİK ÇOK GELİŞMİŞTİR. KUŞLARIN BEYNİ KIVRIMSIZ VE DÜZDÜR. BEYİNCİK DENGE VE UÇMAYLA İLGİLİ KASLARIN EŞGÜDÜM MERKEZİDİR. KUŞLARDA TARAK DENİLEN ÜÇÜNCÜ BİR GÖZ KAPAĞI VE İRİS GÖREVİ YAPAN BİR OLUŞUM VARDIR. DIŞ KULAK İŞİTME DELİĞİNE İNDİRGENMİŞTİR. DENGE VE İŞİTME İŞLEVİ ÇOK GELİŞMİŞTİR.

19 SİNDİRİM SİSTEMİ BESLENME:
SİNDİRİM SİSTEMİ AĞIZ BOŞLUĞUYLA BAŞLAR. YEMEK BORUSUNDAKİ ŞİŞKİN BÖLÜM KURSAĞI OLUŞTURUR. BUNU BEZLİ MİDE VE KASLI MİDE TAKİP EDER. ARKA BÖLÜMDE ÇIKMAZ BİÇİMİNDE KÖR BAĞIRSAK BULUNUR. BAĞIRSAKLAR SİDİK VE ÜREME YOLLARININ SON BULDUĞU DIŞKILIĞA AÇILIR. BESLENME: KUŞLARIN BESLENME REJİMİ ÇOK ÇEŞİTLİDİR. HER NE KADAR HEM ETÇİL HEM OTÇUL TÜRE RASTLANSA DA GENELLİKLE TANECİL, YEMİŞÇİL, BÖCEKÇİL VE OTÇULDURLAR. BİR GÜNDE SİNDİRDİKLERİ BESİNİN AĞIRLIĞI BEDEN AĞIRLIĞININ YARISINA ERİŞEBİLİR.

20

21

22 ÜREME SİSTEMİ KUŞLAR YUMURTAYLA ÜRER. YUVAYA BIRAKILAN YUMURTA SAYISI TÜRDEN TÜRE DEĞİŞİR. EMBRİYONUN GELİŞMESİ İÇİN YUMURTANIN BELLİ BİR SICAKLIKTA KORUNMASI GEREKİR. BU DA KULUÇKAYLA SAĞLANIR. KULUÇKAYA HEM DİŞİ HEM DE ERKEK KUŞ YATAR. YATAN KUŞUN KARNINDA KULUÇKA LEVHALARI GELİŞİR. BU LEVHALARDAKİ SICAKLIK VÜCUT SICAKLIĞINDAN ÇOK DAHA YÜKSEKTİR. KULUÇKAYA YATMA SÜRESİ YUMURTANIN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE GÜN ARASI DEĞİŞİR.

23

24

25

26

27

28

29

30


"KUŞLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları