Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Slayt : Ergenlik 1 /36 Ergenlik ?.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Slayt : Ergenlik 1 /36 Ergenlik ?."— Sunum transkripti:

1 Slayt : Ergenlik 1 /36 Ergenlik ?

2 Buluğa erme ile başlayan,
Slayt : Ergenlik 2 / 36 Ergenlik; Buluğa erme ile başlayan, fizyolojik ve psikolojik değişmeyi içeren, bireyi sosyal olgunluğa hazırlayan bir yaş dönemidir.

3 Ergenlik Dönemi; Çocukluktan erişkinliğe bir geçiş dönemi
Slayt : Ergenlik 3 / 36 Ergenlik Dönemi; Çocukluktan erişkinliğe bir geçiş dönemi Büyüme ve gelişmenin daha hızlı ve daha farklı olduğu dönem

4 Ergenlik Döneminde Görülen Değişiklikler
Slayt : Ergenlik 4/ 36 Ergenlik Döneminde Görülen Değişiklikler FİZİKSEL GELİŞMELER DUYGUSAL GELİŞMELER ZİHİNSEL GELİŞMELER SOSYAL GELİŞMELER

5 Slayt : Ergenlik 5 / 36 Ergenlik her bireyde farklılık gösterse de genellikle kızlarda 10-14, erkeklerde yaşları arasında başlar.

6 Erkeklerde Görülen Fiziksel Değişiklikler
Slayt : Ergenlik 6/ 36 Erkeklerde Görülen Fiziksel Değişiklikler Bedenin İrileşmesi - Boy uzaması Kıllanmalar Sesin Kalınlaşması Saçlı Bölge Ve Deride Yağlanma Erbezleri (testisler) ve Penisin Büyümesi Omuzlar ve göğüs genişlemesi

7 Ergenlikte cinsiyet hormonları artan miktarda salgılanmaya başlar.
Slayt : Ergenlik 7/ 36 Pek çok çocukta ilk belirti hızla büyümedir. Ergenlikte cinsiyet hormonları artan miktarda salgılanmaya başlar. Önceleri düzensizken ergenliğin sonlarına doğru erişkinlikteki düzenine girer. Bedende gerçekleşen değişikliklerin sırası her bedende farklı olabilir.

8 Büyüme- Gelişme Her çocuk büyür, gelişir.
Slayt : Ergenlik 8/ 36 Büyüme- Gelişme Her çocuk büyür, gelişir. Küçükken geçirilen değişimler bilinçsizce kabul edilir, ancak erişkinliğe geçiş değişikliklerine hepimiz fark ederiz. Bunlar heyecan yaratan yeniliklerdir. Erişkinliğe geçiş dönemi ergenlik olarak isimlendirilir. Yıllar sürer, beden ne zaman hazırsa o zaman başlar.

9 Kızlarda Görülen Fiziksel Değişiklikler
Slayt : Ergenlik 9 /36 Kızlarda Görülen Fiziksel Değişiklikler Bedenin İrileşmesi - Boy Uzaması Meme Gelişimi Vücutta Kıllanmalar Saçlı Bölge Ve Deride Yağlanma Terleme Adet Kanaması Kalçalarda genişleme

10 Deride Değişim Deri yağlanır, hormonlar düzelince yağlanma azalır
Slayt : Ergenlik 10 / 36 Deride Değişim Deri yağlanır, hormonlar düzelince yağlanma azalır Hormon düzensizliği sonucu kötü kokulu terleme sıkça görülür Sivilceler çıkar

11 Ergenlik Döneminde Ne Tür Duygusal
Slayt : Ergenlik 11 / 36 Ergenlik Döneminde Ne Tür Duygusal Gelişmeler Yaşanır?

12 Slayt : Ergenlik 12 / 36 Zıt Duygular Yaşar.

13 Bir Yandan Yetişkin Olup Sorumluluk Almak,
Slayt : Ergenlik 13 / 36 Bir Yandan Yetişkin Olup Sorumluluk Almak, Diğer Taraftan Çocuk Kalıp Çocukluğun Güvenli Ortamı İçinde Olmak İster.

14 Erişkinlerin Kendini Dinlemediğini Düşünür Ve Öfkelenir.
Slayt : Ergenlik 14 / 36 Bağımsız Yaşamak İster Karşı Cinse İlgi Duyar, Yoğun Duygular Yaşar. Erişkinlerin Kendini Dinlemediğini Düşünür Ve Öfkelenir.

15 Slayt : Ergenlik 15 / 36 Yaşanan Bu Çelişkiler Bağımsız Kişilik Geliştirilmesine Yardımcı Olan, Normal Gelişmelerdir.

16 Ne Tür Zihinsel Gelişmeler Yaşanır?
Slayt : Ergenlik 16 / 36 Ergenlik Döneminde Ne Tür Zihinsel Gelişmeler Yaşanır?

17 Zihinsel Yeteneklerde Hızlı Gelişmeler Olur.
Slayt : Ergenlik 17/ 36 Zihinsel Yeteneklerde Hızlı Gelişmeler Olur. Soyut Düşünme Yeteneği Kazanılır. Değer Yargıları Ve Toplumsal Olaylar Tartışılmaya Başlanır. Toplumsal Değerler, İnançlar Tartışılır.

18 Daha Önce Oyuna Dayalı Olan Arkadaş İlişkileri Yerini,
Slayt : Ergenlik 18 / 36 Daha Önce Oyuna Dayalı Olan Arkadaş İlişkileri Yerini, Ortak Sorunların Ve Diğer Konuların Tartışıldığı Sohbet Şeklini Alır.

19 Ergenlik Döneminde Ne Tür Sosyal Gelişmeler Yaşanır?
Slayt : Ergenlik 19/ 36 Ergenlik Döneminde Ne Tür Sosyal Gelişmeler Yaşanır?

20 Aile İlişkileri Ailelere olan bağımlılık azalır,
Slayt : Ergenlik 20 / 36 Aile İlişkileri Ailelere olan bağımlılık azalır, Hiçbir şeyi beğenmezler, Sürekli şikâyet ederler, Eve istediği zaman girip çıkmak isterler. En ufak eleştiriye büyük tepkiler verirler, Yöneltilen eleştirileri kabul etmezler, Sürekli eleştirmeyi severler.

21 Slayt : Ergenlik 21 / 36 Sosyal İlişkiler Boş vermişlik içindedirler, Fikir bazında çatışma yaşarlar, Anne-babasının beğenileriyle alay ederler, Anne-babasının düşüncelerini eskimiş bulurlar, Erişkinlerden öğrenecek bir şey kalmamıştır, İsyankar tutum ön plandadır.

22 Arkadaş İlişkileri Ergen için, arkadaşlar çok önemlidir.
Slayt : Ergenlik 22 / 36 Arkadaş İlişkileri Ergen için, arkadaşlar çok önemlidir. Aralarında arkadaş grupları oluştururlar, Grupların kendi aralarında yazısız kuralları vardır. Kurallarına uyan kişileri gruplarına alırlar. Her ergen bir arkadaş grubunda olmak ister. Arkadaşlarının kendisi için ne düşündüğü çok önemlidir.

23 Slayt : Ergenlik 23 / 36 Erkeklerin kurdukları gruplar daha kalabalıktır, ilişkiler yüzeyseldir. Kızlardan oluşan gruplar daha küçüktür, ilişkiler ise daha sıkıdır. Aile içinde geçimsizlik ve dengesizlik olan ergenlerde, bir baskı hakim ise, masum arkadaş grupları yerini çeteye bırakır. 

24 Bu dönemde aileye büyük bir görev düşer.
Slayt : Ergenlik 24/ 36 Bu dönemde aileye büyük bir görev düşer. Aile bu davranışların bir süre sonra geçeceğini bilmeli ve sabırlı davranmalıdır.

25 Slayt : Ergenlik 25/ 36 ERGENLİKTE İLETİŞİM

26 Doğru İletişim İçin; Kendimizi başkalarının yerine koyabilmek,
Slayt : Ergenlik 26/ 36 Kendimizi başkalarının yerine koyabilmek, Sebep-sonuç bağlantıları kurarak olayları anlamlandırmak,

27 Doğru İletişim İçin; Slayt : Ergenlik 27/ 36 Açık açık sormak, alınmamak, samimiyet ve dürüstlük göstermek, Ben diliyle konuşmak, karşıdakini yargılamamak,

28 Doğru İletişim İçin; Öfkeliyken, üzgünken iletişimi dondurmak,
Slayt : Ergenlik 28/ 36 Öfkeliyken, üzgünken iletişimi dondurmak, Gurur meselesi yapmadan, küsmeden, mizahı kullanmak, Alttaki niyeti test etmek, sadakati, sevgiyi iletmek gerekir.

29 AİLE ve AKRANLARLA HATALI İLETİŞİM
Slayt : Ergenlik 29/ 36 İyi dinlememe Öneri getirme, bir bilenmiş gibi davranma Yargılama Analiz etme Teselli etme Alay etme, ad takma Konu değiştirme iletişimde görülen hatalı davranışlardır.

30 EBEVEYNLER NE DİYOR? Slayt : Ergenlik 30/ 36 Aileler ergenlik dönemindeki çocukları için şunları düşünürler: Anlayamıyorum, çok tutarsız. Aileden koptu, bencil ve çıkarcı. Saygısız, kaba, muhalefet, beğenmiyor. Hırçın, öfkeli, sakar, süslü, alıngan.

31 EBEVEYNLER NE DİYOR? Tehlikeli uygunsuz şeyleri deniyor.
Slayt : Ergenlik 31/ 36 Tehlikeli uygunsuz şeyleri deniyor. Tembel, sorumsuz, pasaklı, dağınık. Dikkat çekmek istiyor, utangaç, tutkulu. Meraklı bir çocuk-bir koca adam.…

32 ERGENLER NE DİYOR? Slayt : Ergenlik 32/ 36 Ergenlik dönemindeki bireyler ise aileleri hakkında şunları düşünürler: Beni dinlemiyorlar, saymıyorlar. Ayrı oda istiyorum ve mekanıma karışmasınlar. Özgürlük ve uygun harçlık istiyorum.

33 ERGENLER NE DİYOR? Arkadaşlarımla ve benle dalga geçmesinler.
Slayt : Ergenlik 33/ 36 Arkadaşlarımla ve benle dalga geçmesinler. Ne yapacağımı söylemesinler. Bana çocuk muamelesi yapmasınlar.

34 Çocuklukta yapılacaklar…
Slayt : Ergenlik 34/ 36 Mekanı zamanı kullanmayı öğretme Dinlemeyi, iletişimi sağlama Temel güven ve iyi niyeti hissettirme Her zaman kaldıracağı sorumlulukları verme Rüşvet değil gayrete ödül verme Kısa hedefler bulup başarmanın tadını yakalama, rekabet değil kendini geliştirme Başladığını bitirme

35 Çocuklukta yapılacaklar…
Slayt : Ergenlik 35/ 36 Biricik,değerli olduğunu bilsin Ne yaparsa ne olursa olsun gönül bağınızı hissetsin Gurur duyduğunuzu, yeteneklerini anlasın Eksikliklerini, farklılığını fark etsin Bir tatlı söze, ufacık ilgiye, övgüye muhtaç olmasın….

36 Slayt : Ergenlik 35/ 36 TEŞEKKÜRLER


"Slayt : Ergenlik 1 /36 Ergenlik ?." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları