Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Nedir? Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Nedir? Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Nedir? Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş bilgileri  çıkış birimleri  ile bize ileten  , donanım (Hardware) ve   yazılım (software) dan oluşan elektronik bir makine dir.

2 Bilgisayar kendi içinde iki temel bölüme ayrılmaktadır.
Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,… Bilgisayar yazılımı (Software): Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar (set p, install). Örneğin: Kelime işlem (Word processor) programları son kullanıcıların yazı yazması için kullanılır. Tablolama (spread sheet), sunu (presentation), programlama dilleri (Pascal, C ...), ses (sound) programı gibi.

3 (Merkezi İşlem Birimi)
DONANIM  YAPISI Donanım kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. İç Donanım Dış Donanım GİRİŞ BİRİMLERİ ÇIKIŞ CPU (Merkezi İşlem Birimi) Harddisk (Sabit disk) RAM ROM

4  İç Donanım Bellekler Çevresel Bellekler Diğer Donanım birimleri

5 İç Donanım birimleri Bellekler RAM Bellek ROM Bellek Çevresel Bellek
Sabit Disk Disket CD-Rom DVD-Rom Taşınabilir HDD Usb Bellekler SD-XD-MMC vd. Digital Kamera kartları Blue Ray Hafıza Birimleri

6 Diğer İç Donanım Birimleri
Anakart Genişleme yuvaları İşlemci I/O kartı (veriyolu) Ekran kartı Diğer Donanım kartları (ses, tv,ethernet, scsi kartları, modem kartı) Portlar Güç kaynağı (Power supply)

7 Dış Donanım Klavye Ekran Mouse Yazıcı Optik Okuyucu Hoparlör Tarayıcı
Manyetik Kart Okuyucu

8 Bellekler RAM Bellek ROM Bellek

9 RAM BELLEK Hem okunabilir hem yazılabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinde bilgiler silinir. Kolayca sökülür, değiştirilir, taşınabilir ve takılabilir. 72 pin ve 168 pinlik’tir. EDO, SDRAM ve RDDRAM olarak kullanılırlar. Bir bilgisayarda işlenecek bütün veriler önce RAM belleğe yüklenir. İşlendikten sonra sonuçlar yine RAM belleğe dönerek ulaşacağı yerlere bu bellekten ulaşırlar. RAM bellek verimli kullanıldığı sürece bir bilgisayar da o kadar verimli kullanılır.

10 Bilgisayarda Bellek Birimleri
Bilgisayarda en küçük birim BIT tir. 1 BYTE = 8 Bit 1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. 1 BYTE 1 karakterdir. 1024 BYTE = 1 KiloByte'dır. (KiloByte = KB) 1024 KB = 1 MegaByte'dır. (MegaByte = MB) 1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB) 1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB

11 ROM BELLEK ROM bellek: Sadece okunabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinden etkilenmez. Bios bilgileri burada tutulur. Üretici firma tarafından anakart üzerine monte edilmiştir. Bilgisayarı çalıştıracak olan işletim sisteminin disk aracılığı ile RAM belleğe yüklenmesi de ROM belleğin görevidir. Gelişen teknoloji ROM bellek ailesine iki yeni türü daha kazandırmıştır. PROM : Programlanabilen ROM bellektir. EPROM : Hem silinebilen hem de programlanabilen ROM bellektir. CACHE bellek: Tampon bellek anlamındadır. RAM belleğe destek amacı ile üretilmiş bir bellek birimidir. Board üzerinde 128 Kb , 256 Kb veya 512 Kb kapasitede bir entegre biçimidir.

12 Çevresel Bellekler Sabit Disk Disket CD-Rom DVD-Rom Taşınabilir HDD
Usb Bellekler SD-XD-MMC vd. Digital Kamera kartları Blue Ray Hafıza Birimleri

13 Sabit Disk Bilgisayarlarda bilgi depolama ünitesi. Sabit diskler büyük miktarda bilgiyi uzun süreli olarak saklamak için kullanılan manyetik disklerdir. Genellikle taşınabilir olma özelliği yoktur. Zaten bu yüzden de sabit disk adını almışlardır. Bilgisayar kasasının içinde kendileri için ayrılmış yuvalara yerleştirilirler. Sabit diskler özellikle disketlere, CD-ROM ve DVD-ROM’larla karşılaştırıldığında çok büyük miktarda bilgi depolama özelliğine sahiptirler.

14 DİSKET En önemli özelliği sistemden bağımsız olarak saklanabilmesi ve taşınabilmesidir. Bu yüzden bilgisayardan bilgisayara bilgi taşıma ve bilgi alışverişi yapma olanağı sağlarlar. Floppy disketler, ancak disket sürücü tarafından kullanabilirler. Disket sürücüler birbirleriyle uyum içerisinde çalışan mekanik ve elektrik- elektronik parçalardan meydana gelmişlerdir. Okuma- yazma kafası çift taraflı olup, ileri-geri hareketlerle üzerindeki verilere erişir. Kayıt ortamları plastik bir koruyucu ile kaplanmıştır.

15 CD-ROM VE DVD-ROM CD-ROM SÜRÜCÜLERİ:
Türkçe karşılığı sadece okunabilir compac disk bellek anlamındadır. CD- ROM’lar plastik özlü yüksek kapasitedeki CD’leri okumak için tasarlanmış donanımlardır. Bir CD-ROM sürücüsü değişik formatlarda yazılmış CD’leri okuyabilir. Örneğin müzik setlerinde dinlediğimiz CD’ler, veri CD’leri gibi. Bir CD içersinde 650 Mb veri, 74 dakikalık film, 18 saatlik ses veya müzik kaydedilebilir. CD-ROM’lar hız olarak 40x ile 60x arasındadırlar. Bir CD- ROM sürücüsünün ön panelinde kulaklık girişi, ses ayarı, okuma durum ışığı ve CD’nin çıkarılıp takıldığı tuşlar vardır. Arka panelinde ise ses bağlantı soketi, jumper ayarı, IDE ara birim bağlantı slotu ve elektrik slotu bulunur. DVD-ROM: Yüksek veri depolama kapasitesine sahip ve CD-ROM boyutlarında yeni bir media birimidir. DVD’ler üretim formatlarına göre 4.7 Gb ile 117 Gb arasında kapasiteye sahiplerdir. Tek CD’ye sığmayan birçok program,döküman, oyun, filmler artık DVD-ROM’larda tek bir birim olarak üretileceklerdir. Okuma hızları “x” olarak belirtilir. Hızları; 1x/8x, 2x/20x ve 6x/32x şeklindedir.

16 USB BELLEK –TAŞINABİLİR SABİT DİSK
USB BELLEK(FLASH DİSK) : Günümüz hafıza birimlerinden biridir. Bilgisayarın usb giriş portuna takılan ve çıkarılan taşına bilme özelliği olan bir birimdir. 2, 4, 8 ve 16 GB bilgi depolama kapasitesi olan USB Bellekler taşınabilme özelliğiylede oldukça fazla yercih edilmektedirler. TAŞINABİLİR SABİT DİSK : Usb belleklerin çalışma mantığıyla çalışmaktadır. Bunların Usb bellekten farkı bilgi depolama kapasitelerinin oldukça yüksek olması. 250Gb ve üzeri bilgi depolama kapasitesi olan taşınabilir sabit diskler mevcuttur.

17 Diğer hafıza birimleri
Dijital fotoğraf makinelerinin hafıza kartları Blue Ray hafıza birimleri (500 Gb ve üzeri bilgi depolama kapasiteleri vardır. Ama daha yaygın olarak kullanılmaya başlanılmamıştır.

18 Diğer İç Donanım Birimleri
Anakart : Bilgisayarın elektronik parçalarının tümünün takıldığı , bağlandığı elektronik devredir. Başka bir ifadeyle devre elemanlarını üzerinde bulunduran (slot, soket, entegre, chip,genişleme yuvaları vs.) elektronik plakettir. Ayrıca üzerinde işlemcinin, çeşitli kartların takılacağı yuvalar; kasanın arkasına açılan kısmında fare,klavye,monitör vs. bağlama noktaları [port veya kapı] bulunur. Anakart, diğer aygıtlardan gelen kabloları üzerinde barındırdığı için bu adı almıştır.

19 Diğer İç Donanım Birimleri
Genişleme Yuvaları : Genişleme yuvaları, kartları anakarta takmak için kullanılırlar. Bu şekilde herhangi bir kart ile işlemci arasında yada başka bir cihaz ile veri akışı sağlanır. Bir pc’ye bir kart takmak istediğiniz zaman bu kartı genişleme yuvasına (slot) takarsınız. Bu bir ses kartı, fax-modem, tv kartı, radyo kartı vb olabilir SLOT ÇEŞİTLERİ ISA (INDUSTRY STANDARD ARCHITECTURE) MCA ( MICRO CHANNEL ARC.) EISA (ENHANCED ISA) VESA PCI (PERIPHERAL COMPONENT INTERCONNECT) AGP (ACCELERATED GRAPHIC PORT) USB (UNIVERSAL SERIAL BUS)

20 Diğer İç Donanım Birimleri
İşlemci : Bir bilgisayarın beynidir. Aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin hepsi burada gerçekleşir. Bütün birimler buradan yönetilir. Bütün üniteler bu birimden çıkacak sonuca göre hareket ederler. Günümüz işlemcilerinde saniyenin 1/1000(nanosaniye) süresinde milyarlarca işlem yapılmaktadır. Bir CPU şu kısımlardan meydana gelmiştir: İç veri taşıtı Bellek ve kaydediciler Komut kod çözücüsü Kontrol birim ALU(Aritmetik Mantık Birimi)

21 Modelleri İntel pentium (II, III, IV, V çift çekirdekli işlemciler).
Amd

22 Diğer Donanım Birimleri
I/O kartı (veriyolu) :Veriyolları işlemci ile diğer cihazlar arasında iletişim kurmaya ve bilgi taşımaya yarar. İşlemci’nin hangi cihaza bilgi gönderip hangi cihazdan bilgi aldığını kontrol etmek için bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Bu düzeni sağlamak için her cihaza bir ı/o adresi verilir.

23 Diğer Donanım Birimleri
Ekran Kartı : Diğer bir adıyla grafik kartları olarak bilinen bu kartlar bilgisayar monitöründeki her türlü yazının ve grafiğin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Modelleri EGA, PGA, VGA, SVGA kartlarıdır.

24 Diğer Donanım Birimleri
Bilgisayarın Anakartına takılabilen diğer donanım kartları : Ses Kartı Fax- Modem Kartı Ethernet Kartı Tv- Radyo Kartı Scsi Kartı

25 Kasa üzerindeki portlar
1. PS/2 Fare Portu: Yeşil renkte olan bu port, PS/2 fareler içindir. 2. Paralel Port: 25-pin’li port konnektörlere yazıcı, scanner ve diğer aygıtların takılabilir. 3. LAN (RJ-45) Port: Yerel alan ağlarında ağa bağlanmak için kullanılır. 4. Ses Girişi: Açık mavi renkte olan bu porta teyp, CD, DVD çalar ya da diğer ses kaynakları bağlanabilir. 5. Ses Çıkışı: Açık yeşil renkte olan bu porta kulaklık, hoparlör takılabilir.

26 6. Mikrofon Girişi: Pembe renkte olan bu porta mikrofon takılabilir.
7 ve 8. USB Port: USB cihazlar yeni yeni yaygınlaşmaktadır. USB portlara neredeyse her tür harici cihaz bağlanabilir. Özelliği, seri ve paralel portlara göre çok daha hızlı olması ve USB aygıtlar üzerindeki yeni USB portları aracılığı ile uç uca çok sayıda cihazın zincirleme bağlanabilmesidir. 9. VGA Port: 15-pin’li VGA porta monitör bağlanır. 10. Seri Port:Bu 9-pin’li COM porta seri aygıtlar bağlanabilir. 11. PS/2 Klavye Portu: Mor renkte olan bu porta klavye bağlanır.

27 Diğer Donanım Birimleri
Güç Kaynağı : Güç kaynağı, bilgisayar parçalarına elektriksel enerji sağlayan cihazdır. Bilgisayar sistemlerinin gelişim sürecinde güç kaynakları da değişmiştir.İlk güç kaynakları yazılım ile kontrol edilemezken; günümüzde ATX serisi güç kaynakları işletim sistemleri ile kontrol edilebilmektedir.

28 Dış Donanım Birimleri   Klavye Mouse Ekran Yazıcı Hoparlör Tarayıcı

29 Klavye+Mouse Bilgisayarın en önemli giriş elemanıdır. İki tip klavye vardır: F klavye ve Q klavye. Klavyede her tuşa iki kod atanmıştır. Mouse, üzerinde iki veya üç tuşu bulunan, düzgün bir yüzeyde hareket edebilen, elektriki sinyaller üreten bir giriş birimidir.

30 Ekran Bilgisayarlarla kullanıcılar arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan birim. Ekranlar büyüklüklerine, gösterdikleri renk sayısına ve destekledikleri çözünürlük oranlarına göre sınıflanır. Boyutlarına göre monitörler: 1) 14” 2) 15” 3) 17” 4) 21” 5) 25” CRT Monitörler: Katot ışınlı tüp yapısal olarak bir TV’ninkine benzer. Bir renkli monitörde üç adet katot tabancası bulunur. Katot tabancaları havası alınmış katot tüpü içinde ekranın hemen önündeki fosfor noktacığını elektron bombardımanına tutar. Çarpan elektronlar fosfor noktacığını kısa bir süre için parlatır. Bu işlem çok hızlı ve süreklidir. LCD Monitörler: Yapıları nedeniyle mobil tesislerde kullanılır. Çalışma sistemleri basittir. LCD monitörde görüntü ışığa duyarlı bir plastik tabaka içinde sıvı kristalin ışığı yansıtmasıyla sağlanır. Bundan anlaşılacağı üzere LCD monitörler ışıksız ortamlarda kullanışsızdırlar.

31 Yazıcı Bilgisayardaki bilgilerin basılı bir kopyasını almamızı sağlar. En önemli çıktı aygıtlarından biridir. Başka bir ifadeyle bilgisayardan elde edilen çıktıları kağıt üzerine yazan elektronik baskı birimidir. Üç çeşit yazıcı vardır: Nokta vuruşlu yazıcılar Mürekkep püskürtmeli yazıcılar Lazer yazıcılar

32 Tarayıcı Resim, yazı, şekil, etiket, standartlandırılmış kod gibi işaretler, basılı olduğu alandan okuyup, elektrik sinyalleri üreterek bilgisayarın giriş ünitesine gönderen cihazlardır. Bu cihazların çalışmasını fotokopi ve fakslara benzetmek mümkündür. Tarayıcılarda her noktayı algılamayı sağlayan sensörlere CCD denir. Işık şiddetine göre bu sensörlerin yükü değişebilir. Renkli tarama işlemi kırmızı, mavi ve yeşil renklerle yapılır. Yoğunluğu ve renk algılaması yüksek bir tarayıcı ile grafik ve şekiller daha net elde edilir.


"Bilgisayar Nedir? Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları