Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-sendİka üyelİĞİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-sendİka üyelİĞİ."— Sunum transkripti:

1 e-sendİka üyelİĞİ

2 Sendikaya İnternet Üzerinden Nasıl Üye Olunur?
E-Devlet Şifresi Şart T.C. Kimlik numaranız ile en yakın PTT şubesinden şifrenizi 1 TL karşılığında alınız. E-Devlet Şifresi Nedir? E-Devlet şifresi, devletin insanların daha bilgili ve merak ettikleri sorulara daha rahat ulaşabilmeleri için hazırlamış olduğu yararlı bir uygulamadır. İnsanlar bu uygulama sayesinde devlete bağlı kuruluşların tamamına ulaşabilir ve hakkındaki birçok bilgiyi hemen öğrenebilir. İnternet üzerinden hiçbir telefon ile sorgulama veya başvurma yöntemi uygulamadan tüm aradıklarına ulaşabilirler.

3 E-Devlet Şifremi Aldım Şimdi Ne Yapacağım?
E-Hizmetler bölümünden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında sunulan İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri hizmetine tıklanarak Üyelik başvurusu ve çekilme işlemleri yapılabilir.

4 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altında sunulan İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri hizmetine tıklanır

5 Açılan sayfada sigortamızın yattığı işkoluna göre üye olabilece-ğimiz sendika listesi sıralanacaktır. İlgili sendikanın yanındaki kutucuğu işaretleyip, üyelik başvurusu butonuna tıklayacağız.

6 Bu adımda üyelik için ilgili yerlerdeki istenen soruları cevaplayıp “Başvur” butonuna tıklayacağız.

7 …ve üyelik başvurusu gerçekleşti

8 Üyelik başvurusu yapıldı
Üyelik başvurusu yapıldı. Geçerli Başvuru yazısını gördükten sonra “Hizmet Listesi’ne Geri Dön” yazısına tıklayıp üyeliğimize baktığımızda aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere açıklama kısmında “Onay Bekliyor” ibaresi yer alır.

9 ÇSGB ve sendikalarla entegre olan bu üyelik sisteminde sendikanız sizin üyeliğinizi sistemde görüp onayladığı anda aşağıdaki gibi açıklama kısmında “Üye” ibaresi yer alacaktır.

10 Artık siz de sendikalısınız, üyemizsiniz.
6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 17. Maddesine göre;  MADDE 17 – Sendika üyeliği ve üyeliğin kazanılması (1) On beş yaşını dolduran ve bu Kanun hükümlerine göre işçi sayılanlar, işçi sendikalarına üye olabilir. (2) Bu Kanun anlamında işveren sayılanlar, işveren sendikalarına üye olabilir. (3) Sendikaya üye olmak serbesttir. Hiç kimse sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlanamaz. İşçi veya işverenler aynı işkolunda ve aynı zamanda birden çok sendikaya üye olamaz. Ancak aynı işkolunda ve aynı zamanda farklı işverenlere ait işyerlerinde çalışan işçiler birden çok sendikaya üye olabilir. İşçi ve işverenlerin bu hükme aykırı şekilde birden çok sendikaya üye olmaları hâlinde sonraki üyelikler geçersizdir. (4) Bir işyerinde yardımcı işlerde çalışan işçiler de, işyerinin girdiği işkolunda kurulu bir sendikaya üye olabilir. (5) Sendikaya üyelik, Bakanlıkça sağlanacak elektronik başvuru sistemine e-Devlet kapısı üzerinden üyelik başvurusunda bulunulması ve sendika tüzüğünde belirlenen yetkili organın kabulü ile e-Devlet kapısı üzerinden kazanılır. Üyelik başvurusu, sendika tarafından otuz gün içinde reddedilmediği takdirde üyelik talebi kabul edilmiş sayılır. Haklı bir neden gösterilmeden üyelik başvurusu kabul edilmeyenler, bu kararın kendilerine tebliğinden itibaren otuz gün içinde dava açabilir. Mahkemenin kararı kesindir. Mahkemenin davacı lehine karar vermesi hâlinde üyelik, red kararının alındığı tarihte kazanılmış sayılır.

11 Teşekkür Ederiz. Hayırlı Olsun.


"E-sendİka üyelİĞİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları