Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KBS TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KBS TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1

2 KBS TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünden 07/09/2012 Tarihinde Gelen B.07.0.MGM Sayılı Üst Yazı Ekindeki Protokol 25/09/2012 Tarihinde Üniversitemiz Tarafından İmzalanmıştır. Bu Protokole Göre; Tarihinden İtibaren KBS TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ Kullanılacaktır.

3 2012 YILI TAŞINIR YIL SONU İŞLEMLERİ HANGİ SİSTEME GÖRE TAMAMLANACAK?
2012 MALİ YILI SGB.NET SİSTEMİNE GÖRE TAMAMLANACAKTIR. SGB.NET SİSTEMİNDEKİ 2012 YILI KAYITLARI SAY2000i SİSTEMİ İLE BİREBİR TUTTURULACAKTIR.

4 TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİNDE TANIMLAR
1- SGB KULLANICISI: Bozok Üniversitesinin kendisine bağlı tüm harcama birimlerinde aynı standartlarda mal tanımlaması yapılabilmesi detay ve özelliklerin belirlenmesi gerekmektedir.(Üniversite geneline duyuru yapacak, mesaj atacak, marka, ölçü, malzeme ve malzemeye ek özellik tanımlaması yapacak personel.)

5 TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİNDE TANIMLAR
2- TAŞINIR KAYIT KONTROL YETKİLİSİ: Taşınır Mal Yönetmeliğinin 6. Maddesine göre; Harcama Yetkilisi Tarafından memuriyet veya çalışma unvanına bağlı kalmaksızın, taşınır kayıt ve işlemlerini bu yönetmelikte belirtilen usule uygun şekilde yapabilecek bilgi ve niteliklere sahip personel arasından görevlendirilir. (Harcama Biriminin Taşınır Mallarının Kayıtlarını Kullanılan Program üzerinden düzenli bir şekilde tutmakla görevlidir.)

6 TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİNDE TANIMLAR
3- İSTEK BİRİM YETKİLİSİ: Harcama Yetkilisi tarafından belirlenir. bozok.edu.tr uzantılı e-posta adresinin olması zorunludur. Malzeme Talebinde bulunacak birimlerin (servisler, şubeler, alt üniteler vb.) ihtiyacı olan taşınırları talep etmeye yetkili olan ve Taşınır Kayıt Kontrol Yetkilisi tarafından sisteme tanımlanması yapılan kişidir.(Taşınır Kayıt kontrol Yetkilisi tarafından tanımlanmayan birimler ve istek birim yetkilileri malzeme talebinde bulunamazlar.)

7 KBS SİSTEMİNE GEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1- SGB.NET SİSTEMİNDEKİ KAYITLAR SAY2000i SİSTEMİ İLE TUTTURULDUKTAN SONRA GELECEK YILA DEVREDEN SÜTUNU AYRINTILI BİR ŞEKİLDE KBS SİSTEMİNE ENVANTER GİRİŞİ OLARAK KAYDEDİLECEK. O YÜZDEN SGB.NET SİSTEMİNDE MÜMKÜN OLDUĞUNCA SARF MALZEME BIRAKMAMANIZ TKYS ENVANTER GİRİŞ İŞLEMLERİNİ DAHA KISA ZAMANDA TAMAMLAMANIZ ANLAMINA GELİR.

8 TKYS SİSTEMİNE GEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
2- KBS SİSTEMİNE ENVANTER GİRİŞİ OLARAK GİRİLEN KAYITLAR HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİNE(HYS) GÖNDERİLMEYECEKTİR.

9 TKYS SİSTEMİNE GEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
3- ZİMMETLEME İŞLEMLERİ: KBS SİSTEMİNE TARİHİNDE GEÇİLDİKTEN SONRA, ENVANTER GİRİŞİ OLARAK KAYDEDİLEN DEMİRBAŞ MALZEMELER KULLANICISINA ZİMMETLENECEKTİR. EĞER SGB.NET SİSTEMİNDEKİ KAYITLI ZİMMET FİŞİ İMZALI İSE KBS’DEN ALINAN ZİMMET FİŞİ KİŞİYE İMZALATILMADAN İMZALI SGB.NET ZİMMET FİŞİNİN ARKASINA EKLEMEK YETERLİ OLACAKTIR.

10 TKYS SİSTEMİNE GEÇERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
YILINDA TAŞINIR RAPORLARININ TAMAMI TAŞINIR KAYIT YÖNETİM SİSTEMİNDEN ALINACAKTIR.

11 TKYS SİSTEMİNDE YETKİLENDİRME İŞLEMLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR
1- YETKİLENDİRME İŞLEMLERİNDEN MUHASEBE YETKİLİSİ SORUMLUDUR. 2- ŞİFRELERİN GÜVENLİĞİ KULLANICILARA AİTTİR. 3- ÜNİVERSİTEMİZİN HARCAMA BİRİMLERİNDE SİSTEMİ YENİ KULLANACAK PERSONELE İLİŞKİN YETKİLENDİRME TALEPLERİ İLGİLİ HARCAMA BİRİMİ TARAFINDAN MUHASEBE BİRİMLERİNE AD-SOYAD-UNVAN-T.C. KİMLİK NUMARASI- E-POSTA ADRESLERİ(bozok.edu.tr uzantılı) BELİRTİLEREK RESMİ YAZI İLE YAPILACAKTIR.

12 TKYS SİSTEMİNDE YETKİLENDİRME İŞLEMLERİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR
3- GÖREVİNDEN HERHANGİ BİR NEDENLE AYRILAN PERSONELİN YETKİLERİNİN İPTAL EDİLEBİLMESİ İÇİN İLGİLİ HARCAMA BİRİMİ BU KONUYU RESMİ YAZIYLA MUHASEBE BİRİMİNE BİLDİRMEK ZORUNDADIR. 4- HARCAMA BİRİMLERİ TAŞINIR UYGULAMASINA İLİŞKİN OLARAK HER HARCAMA BİRİMİ İÇİN EN FAZLA 3(ÜÇ) KİŞİYE YETKİ TALEBİNDE BULUNABİLECEKTİR.

13 SGB.NET-TKYS HATIRLATMALAR
1- SGB.NET PROGRAMINDA EN GEÇ 14/12/2012 TARİHİNE KADAR DEVİR ÇIKIŞ İŞLEMİ YAPIN BU TARİHTEN SONRA KESİNLİKLE YAPMAYIN YILINDA DEVREDERSİNİZ. 2- HARCAMA BİRİMLERİ SGB.NET SİSTEMİNDE ONAYSIZ EVRAK BIRAKMAMALI. 3- SGB.NET SİSTEMİNDE ONAY BEKLEYEN DEVİR ÇIKIŞ EVRAKLARI YA ONAYLANMALI YADA İPTAL EDİMELİDİR.

14 SGB.NET-TKYS HATIRLATMALAR
4- ÖNCEKİ YILLARDA 3 ER NÜSHA ALDIĞIMIZ YIL SONU CETVELLERİ 2 NÜSHA HAZIRLANACAK.(TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİNDE BAZI MADDELERDE DEĞİŞİKLİK VE EKLEMELER OLMUŞTUR.( 34. MADDEYİ KESİNLİKLE OKUYALIM.) TARİHİNDEN İTİBAREN TKYS SİSTEMİ İLE İLGİLİ KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLARI EN GEÇ ERTESİ GÜN ADRESİNE İDARENİN SİSTEMDEKİ HARCAMA KODU DA BELİRTİLMEK SURETİYLE E-POSTA YOLU İLE BİLDİRMEK ZORUNLUDUR. ARTIK SORUNLAR STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞINA DEĞİL YUKARIDAKİ MAİL ADRESİ YOLUYLA MALİYE BAKANLIĞINA BİLDİRİLECEKTİR.

15 SGB.NET-TKYS HATIRLATMALAR
6- KBS’ de TKYS SİSTEMİ İLE İLGİLİ BÜTÜN YAPILACAK İŞLEMLERİN NASIL YAPILDIĞINI ADRESİNDEKİ VİDEOLARI İNDİRİP ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 7- TALEP EDİLMESİ HALİNDE BAŞKANLIĞIMIZ TARAFINDAN AYRICA BİR EĞİTİM VERİLEBİLİR.

16

17 SUNUM BİTMİŞTİR. DİNLEDİĞİNZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.


"KBS TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları