Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ULAN BATOR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ULAN BATOR."— Sunum transkripti:

1 ULAN BATOR

2 Ulan Bator Moğolistan 2.7 milyon nufüslu bir ülke. Bu nufüsun 1.2 milyonu başkent Ulan Batur'da ( Ulan Bator, Ulanbaatar'da yazıldığı oluyor) yaşıyor. Ulan Batur, Moğolistan’ın başkenti. Türkçe'de "Kızıl kahraman" anlamına gelen şehrin eski ismi Urga'dır. Beş üniversiteye sahiptir ve 9 ilçeye bölünmüştür. Sadece nüfusa bakıldığında bile Moğolistan için Ulan Batur'un önemi ortaya çıkıyor.

3 Moğolistan Hakkında İlginç Bilgiler
Moğolistan'da her yol Ulan Batur'a çıkıyor. Nasıl çıkmasın ki ülkedeki toplam asfalt yol toplamı 1500 km. Onun da çoğu Ulan Batur'da. Moğolistan'da asfalt ile birbirine bağlanan sadece iki şehir var, o bağlantıda tam değil ( 20 km lik bölümünün parası seçimlere harcanmış, başkan yeniden seçilmiş yol kalmış).

4 Ulan Bator’da Yaşam Tarzı
Ulan Batur her şeyden uzakta ve izole bir yerde ama şaşırtıcı bir şekilde batı kültürünün etkisi altında. Sokaktaki giyim tarzlarından, lokantalara, televizyondan ilan panolarına kadar batılılaşma hemen göze çarpıyor.

5 Ulan Bator’da Hayat Çok fazla trafik var, Eylül ayında bile hava kirliliği dikkat çekici düzeyde. Araçların çoğu ikinci el Japonya'dan ithal bu nedenden dolayı trafikte tersten direksiyonlu çok sayıda araç var. Ulan Batur'da nüfusun çoğunluğu kadın. Yerliler bunu erkeklerin Kore'ye çalışmaya gitmesine ve 1990'larda alkol yüzünden erkek sayısının azalmasına bağlıyorlar.

6 Suhbatur Meydanı "Ulan Batur Sıfır Km" olarak adlandırılan Suhbatur meydanı şehrin ve ülkenin merkezi. Meydanın kuzey kısmında büyük Cengiz Han heykelinin ardında meclis binası yeralmakta. Ulan Batur'un diğer önemli binaları meydana yürüme mesafesinde.

7 Suhbatur Meydanı

8 Ulan Bator Müzesi ve Türk Köşesi
Ulan Batur'daki Milli Tarih müzesi iyi düzenlenmiş ve geniş bir koleksiyona sahip. Türklerin Moğolistan tarihindeki yerini ve eski Türklerin yaşamları ile ilgili eserleri görmek için de iyi bir başlangıç yeri. Müzenin içinde TİKA ( Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) tarafından yaptırılmış özel Türk köşesi bulunmakta.

9 Moğolistan’ da Yemek Ulan Batur lokantalarında mantının envai çeşidinden at etine kadar geniş bir yelpazeyi -içinde sebze olmaması koşuluyla- tadabilirsiniz. Mevsimlerin sertliği ve göçebe kültür etkisiyle Moğollar sebzeyi sevmiyorlar. Vejeteryansanız ülkede yemek yiyebileceğiniz tek şehir Ulan Batur, diğer bölgelerde her şey et ve hayvan ürünlerinden.

10 Ulan Bator’un Tarihi Şehir ilk olarak 1639’da kuruldu. İlk olarak Budist tapınaklarına ev sahipliği yapmak için kurulmuştu. 1778’de kalıcı yerleşmeye geçildi ve sınırlar Tuul ve Selbe nehirleri olarak belirlendi ve bugün de aynı sınırlar geçerli. Bu yerleşmeden önce şehir tam 28 kez yer değiştirdi. 20. yy’ da ise Ulan Bator bir üretim merkezi haline gelmeye başladı.

11 Ulan Bator’dan Görüntüler

12 Ulan Bator

13 Kaynaklar: http://en.wikipedia.org/wiki/Ulan_Bator


"ULAN BATOR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları