Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUNUM. İYİ Kİ SANDIK VAR GİRİŞ: 2010 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında Birliğimize bağlı 154 meslek odamızın genel kurulları var. Oda üyeleri, yeni yöneticilerini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUNUM. İYİ Kİ SANDIK VAR GİRİŞ: 2010 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında Birliğimize bağlı 154 meslek odamızın genel kurulları var. Oda üyeleri, yeni yöneticilerini."— Sunum transkripti:

1 SUNUM

2 İYİ Kİ SANDIK VAR

3 GİRİŞ: 2010 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında Birliğimize bağlı 154 meslek odamızın genel kurulları var. Oda üyeleri, yeni yöneticilerini seçiyor. Bu sunumda seçen-seçilen ve seçim sonrası yaşananlar üzerinde duracağız. Yöneticilikte aday olmak için, seçilme şartlarını taşımak birinci önemli basamaktır. Odasının yöneticilerini seçmek, odanın üyesi olan esnaf ve sanatkârlar için kolay bir işlem değildir.

4 Çünkü; Seçecekleri insanları çok iyi araştırmaları gerekir.Seçecekleri insanları çok iyi araştırmaları gerekir. Onların geçmişini, neler yaptıklarını yani hizmetlerini çok iyi irdelemelidirler.Onların geçmişini, neler yaptıklarını yani hizmetlerini çok iyi irdelemelidirler. Bilinmelidir ki, hizmet aşkı olmayanlara verilen oylar, sonunda oy verenlere hüsran olarak geri döner. Seçim süresi olan 4 yıl kayıplar hanesine yazılır.Bilinmelidir ki, hizmet aşkı olmayanlara verilen oylar, sonunda oy verenlere hüsran olarak geri döner. Seçim süresi olan 4 yıl kayıplar hanesine yazılır. Yönetimde dürüst, çalışkan, çileye talip, üyelerine hizmeti ibadet kabul eden, üretken, sabırlı, hoşgörülü ve cesur yöneticiler seçilmelidir.Yönetimde dürüst, çalışkan, çileye talip, üyelerine hizmeti ibadet kabul eden, üretken, sabırlı, hoşgörülü ve cesur yöneticiler seçilmelidir.

5 Seçilecek insanlar, kendi menfaatlerini ön plana alıp üyelerin menfaatlerini dikkate almayan insanlar olmamalıdır.Seçilecek insanlar, kendi menfaatlerini ön plana alıp üyelerin menfaatlerini dikkate almayan insanlar olmamalıdır. Oda yönetimi; mevzuata hakim olmalıdır.Oda yönetimi; mevzuata hakim olmalıdır. Liderlik vasfına sahip olmalı ve insan ilişkilerine dikkat etmeli, risk almayı bilmelidirler.Liderlik vasfına sahip olmalı ve insan ilişkilerine dikkat etmeli, risk almayı bilmelidirler. Bu maddeleri daha da artırmak mümkündür. Biz burada sadece özet hatırlatmalar yapmaktayız.

6 Seçilenlere gelince Bilindiği gibi seçimler; oda başkanı ayrı, yönetim ve denetim kurulları ayrı olarak yargı gözetiminde gizli oy ve açık tasnifle yapılmaktadır. Seçilenler, seçilme şartlarına uygun olan üyelerden seçilmektedir.

7 Seçilmek; yetkilendirilmek ve sorumluluğu üstlenmek, çok büyük vebal altına girmek demektir.Seçilmek; yetkilendirilmek ve sorumluluğu üstlenmek, çok büyük vebal altına girmek demektir. Seçilenlerin meslek kuruluşunun sorunlarını çözmek, çağdaşları ile aynı düzeye getirmek için çalışmak, her şeyinden fedakârlıkta bulunmak, gecesini gündüzüne katmak zorunda olduğunu bilmesi gerekir.Seçilenlerin meslek kuruluşunun sorunlarını çözmek, çağdaşları ile aynı düzeye getirmek için çalışmak, her şeyinden fedakârlıkta bulunmak, gecesini gündüzüne katmak zorunda olduğunu bilmesi gerekir. Seçilmek; yılmadan, yorulmadan hizmete talip olmak demektir.Seçilmek; yılmadan, yorulmadan hizmete talip olmak demektir. Seçilmek; üyelerinin umutlarını mutluluğa dönüştürmek, acıları ile kederlenmek demektir.Seçilmek; üyelerinin umutlarını mutluluğa dönüştürmek, acıları ile kederlenmek demektir. Seçilmek; bir üstünlük vasfına sahip olmak değil, tam aksine seçenlerin seviyesinde yaşamaktır.Seçilmek; bir üstünlük vasfına sahip olmak değil, tam aksine seçenlerin seviyesinde yaşamaktır.

8 Seçilenlerin başarılı olmalarının birinci şartı ise başkan ve yönetim kurulunun iyi bir takım ruhuna sahip olmalarıdır. Birbirlerine güven duyanBirbirlerine güven duyan Birbirlerine destek verenBirbirlerine destek veren İletişimleri üst düzeyde olanİletişimleri üst düzeyde olan Takımın hedeflerine uygun çalışanTakımın hedeflerine uygun çalışan Zamanı iyi kullananZamanı iyi kullanan Aralarında yapılan görev taksiminde ne yapılacağını, nasıl yapılacağını iyi bilen ekip olmalıdır.Aralarında yapılan görev taksiminde ne yapılacağını, nasıl yapılacağını iyi bilen ekip olmalıdır.

9 Takım ruhunun önemini bir gözlemle açıklayalım. Göç eden kuşları izlediğimizde “V” şeklinde bir formasyonda uçtuklarını görmüşüzdür. Kuşlar, her yıl göç mevsiminde kuzey-güney hattında yolculuğa çıktıklarında havada süzülürken takım olarak “V”şeklinde bir formasyonda uçarlar. Bilim adamları araştırmış, “Bu kuşlar neden “V” şeklinde bir grup halinde uçarlar” diye… Bilim adamlarının araştırmalarına göre kuşların takım halinde gerçekleştirdikleri bu “V” uçuşlarından insanoğlunun da ders alacağı çok noktalar mevcut...

10 Yapılan araştırmalara göre, uçan her kuş, kanat çırpma esnasında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı meydana getiriyor. “V” şeklindeki formasyonla uçan kuş grubu, kanat çırpışları sırasında oluşturdukları hava akımından meydana gelen kolaylık sayesinde uçuş menzillerini yüzde 71 gibi oldukça büyük bir oranda uzatıyorlar. Yani, tek başına gidebilecekleri maksimum yolu takım halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.

11 Yine araştırmalara göre bir kuş, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçlı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucu olarak da hemen formasyona geri dönüyor ve “V”nin takım gücünü tekrar yakalıyor.

12 Belli hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için bir araya gelen takım ruhlu insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü bir takım olmanın çekimini, motivasyonunu kullanırlar. Her şeyin iyice kompleksleştiği ve kollektif şuurun büyük işlerde olmazsa olmaz bir şart haline geldiği çağımızda, insanlar hedeflerine ferdi gayretlerle değil, bilgi, deneyim, gayret birliğinin bir araya geldiği takım ruhunun gücüyle ulaşabilirler.

13 Özetle: oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, eskisinden daha iyi, fark yaratmasını bilen, çalışkan, güvenilir, plan ve programlı hizmet veren, saygın bir yönetim oluşturmalıdır. Demokrasinin en çok sevilen aracı oy sandığıdır. Bu demokrasi kutusu, yöneticilere zaferi ya da mağlubiyeti sağlar.

14 Yeni seçilen ve seçilecek olan başkan ve yöneticilere başarılı olup, baş tacı edilmelerini diler, bütün camiaya bu vesileyle saygılar sunarız. BİRLİK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Hazırlamış olduğumuz sunumları wwww wwww wwww.... iiii ssss tttt eeee ssss oooo bbbb.... oooo rrrr gggg web adresinden “Eğitim Müdürlüğü” bölümüne girerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

16 TEŞEKKÜR EDERİZ İSTESOB EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Müdürü: Metin İÇTEM Eğitim Müd. Asistanı: Ahmet Z. GÜNDOĞDU


"SUNUM. İYİ Kİ SANDIK VAR GİRİŞ: 2010 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında Birliğimize bağlı 154 meslek odamızın genel kurulları var. Oda üyeleri, yeni yöneticilerini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları