Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FUTBOLDA TAKIM TAKTİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FUTBOLDA TAKIM TAKTİĞİ"— Sunum transkripti:

1 FUTBOLDA TAKIM TAKTİĞİ
Yrd.Doç.Dr. Veysel KÜÇÜK Arş.Grv. Harun KOÇ

2 TAKTİK Taktik, oyunun amaçlarına ulaşabilmesi için organize bir şekilde hazırlıkların yapılmasından ve önlemlerin alınmasından meydana gelir. Oyun içerisinde gol atmak ve gol yememek esasına dayanan davranışları gerçekleştirebilmek için, kendi takımımız ve rakip takımın sahip olduğu bütün özellikleri, iç ve dış faktörleri hesap ederek, amaçlı ve planlı uygulama yapabilmek olarak tanımlanabilir.

3 FUTBOLDA TAKTİKLE İLİŞKİLİ DİĞER VERİM UNSURLARI
TEKNİK TAKTİK KONDİSYON

4 TAKIM TAKTİĞİ TAKIM TAKTİĞİ Hücumda Takım Taktiği Savunmada Takım

5 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking Standart Pozisyonlar (Duran Toplar) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Frikik) Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

6 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Markaj Teknikleri Adam Markajı Alan Markajı Kombine Markaj Ofsayt Taktiği Standart Pozisyonlar Güçlendirilmiş Savunma (Kapalı Defans) Forcheking (Savunma Anlayışında) Kontraatak Oyuna Karşı Alınacak Tedbirler

7 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ KONTRAATAK
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking Standart Pozisyonlar (Duran Toplar) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Freekick) Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

8 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak (ani hücum) 10 sn. içerisinde rakip kaleye yapılan hızlı ataklardır. Oyuna kısa bir süre içerisinde rakip yarı sahasına girerek (taşıyarak) kolay ve çabuk bir şekilde tehlike oluşturup gol atabilme imkanı elde etmek olarak tanımlanabilir.

9 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak oyunu için gerekli şartlar
1. Mental (zihinsel) anlayışın geliştirilmesi veya olması, 2. Uzun paslar (30-60m), 3. Çok süratli ve hareketli hücum oyuncuları, 4. Boşa çıkma, dripling, 5. Müdafada süratli ve tempolu oyun, 6. Kontraatağa katılmayan oyuncuların, süratli bir şekil de kendi sahalarından orta sahaya doğru çıkması, 7. Duran topların akıllı ve çabuk kullanılması,

10 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
OFSAYT TAKTİĞİNE (TUZAĞINA) KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Hücum Anlayışında Forcheking Standart Pozisyonlar (Duran Toplar) Taç Atışları Serbest Vuruşlar Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

11 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Forvet elemanları rakip defans oyuncularının hareketlerine dikkat ederek onların giriş ve çıkışlarına ayak uydurmalıdırlar. Ofsayt taktiği uygulayan bir takıma karşı alınabilecek taktik varyasyonları şu şekilde sıralanabilir: Geriden adam kaçırma , Defansın üzerine top sürme, Diyagonal ve çapraz paslar, Kendi topuna gitme, atak yapma, 2x1 Duvar pası, ver-kaça girerek, Dripling sonrası top değişme, Hücum atağını geciktirme (Rakibin ofsayt tuzağı uyguladığı topu saklayarak daha sonra pas atmak).

12 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler HÜCUM ANLAYIŞINDA FORCHEKİNG Standart Pozisyonlar (Duran Toplar) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Freekick) Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

13 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Toplu oyuncuya iki üç kişi birden baskı yapar.
Hücum Anlayışında Forcheking Forcheking; Daha sıkı bir şekilde pres yapma, baskı yapma (kaleci dahil hücumda herkese yapılan pres) demektir. Toplu oyuncuya iki üç kişi birden baskı yapar. Rakibe vakit geçirme, oyun kurma imkanı verilmez. Top bir an önce kapılıp süratle gol yapma yoluna gidilir. Ofsayt tuzağı ile uygulamaya yardım edilir.

14 Forcheking Uygulamadaki Hedefler
HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Forcheking Uygulamadaki Hedefler Topa sahip olmak, Rakibin rahat oyun kurmasını engellemek, Rakibin ileriye oynamasını engellemek, Oyun içinde zihinsel olarak ataktan savunmaya dönmek, Rakibin paslarına ve top sürmelerine engel olmak.

15 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Forcheking yapılması uygun olan durumlar;
Tekniği zayıf ve pas yüzdeleri iyi olmayan takımlara, Oyunu okuması zayıf rakiplere, Dar alanda rakibi telaşlandırıp hataya sevk etmek için, Islak ve kaygan zeminlerde top kontrolü zor olduğunda, Rakibin zaman çaldığı bölümlerde, Rakibin sayıca az olduğu pozisyonlarda.

16 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking STANDART POZİSYONLAR (DURAN TOPLAR) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Freekick) Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

17 Taç Atışları Serbest Vuruşlar Korner Atışları STANDART POZİSYONLAR
HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ STANDART POZİSYONLAR Taç Atışları Serbest Vuruşlar Korner Atışları

18 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking STANDART POZİSYONLAR (DURAN TOPLAR) TAÇ ATIŞLARI Serbest Vuruşlar (Freekick) Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

19 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Taç Atışı kullanırken dikkat edilecek hususlar;
Atışı erken kullanmak, Topu markaj edilmeyen oyuncuya atmak, Topu ileriye oynamak, Kontrolü, tek pas oynamasını kolaylaştıracak şekilde atış yapmak, Etkili taç atışı için yeterli boş alan sağlamak. Taç atan oyuncuyu oyuna sokmak.

20 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking STANDART POZİSYONLAR (DURAN TOPLAR) Taç Atışları SERBEST VURUŞLAR Korner Atışları Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

21 Serbest Vuruşlar HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ
1. Kaleye yakın olan serbest vuruşlar Top barajın üstünden aşırtılabilir, Direk kaleye şut atılabilir, Boş alanda bulunan arkadaşına pas atılabilir. 2. İç üst vuruşla barajın sağından ve solundan atılabilir.

22 Serbest atışların etkili olabilmesi için;
HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Serbest atışların etkili olabilmesi için; Her takımda birden fazla frikik atma özelliği olan kişilerin bulunması, Az sayıda varyasyon çalışılarak çok tekrarla, mükemmel hale getirilmeli, Oyuncular hangi varyasyonu kullanacaklarını şifreli olarak aralarında kararlaştırmalı, Herkes yapacağı görevi çok iyi bilmeli ve hareketi çabuk uygulamalı, Frikik atışlarına antrenmanlarda yeterli zaman ayrılmalıdır.

23 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking STANDART POZİSYONLAR (DURAN TOPLAR) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Freekick) KORNER ATIŞLARI Güçlendirilmiş (Kapalı Defans) Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler

24 Korner Atışları HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ
Köşe Atışlarının Etkili Olabilmesi İçin Planlı ve organizeli olmalı, Ön ve arka direkte adam bulundurulmalı, Takım disiplini olmalı, Etkili kafa vuruşu yapacak oyuncular hücum bölgesinde bulunmalı, Konsantrasyon elden bırakılmamalı.

25 HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Kontraatak
Ofsayt Taktiğine (Tuzağına) Karşı Alınacak Önlemler Hücum Anlayışında Forcheking Standart Pozisyonlar (Duran Toplar) Taç Atışları Serbest Vuruşlar (Freekick) Korner Atışları GÜÇLENDİRİLMİŞ (KAPALI DEFANS) SAVUNMAYA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

26 Güçlendirilmiş Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler
HÜCUMDA TAKIM TAKTİĞİ Güçlendirilmiş Savunmaya Karşı Alınacak Tedbirler Hücum oyunu genişliğine, özellikle kanatlardan oynanmalı, Savunma blokunda tempolu dribling yaparak (hızlı bir şekilde top sürmek) top isteyen kendi takım arkadaşıyla oynayıp defans geçilmeye çalışılmalıdır. Aniden oyunda yer değiştirmek, Kısa paslı hızlı oyun, Uzak mesafeden kaleye şut, Savunma oyuncuları ile hücuma destek, Kafa toplarına vurabilecek kuvvetli hücum elemanlarının hücum bölgesinde bulunması, Verkaç yapmak veya verkaç yapar gibi yapıp dripling ile sonuca gitmek, Bindirme ile kanat beklerinin hücuma katılmaları sağlanmalıdır.

27 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ

28 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Savunmada ön şart; rakibin marke edilmesi, topun tehlikeli bölgeden dışarıya taşınması ve gol yememek için mücadele edilmelidir.

29 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Markaj teknikleri, Ofsayt taktiği Standart pozisyonlar Güçlendirilmiş savunma (kapalı defans) Kontraatak oyuna karşı alınacak tedbirler Forcheking (savunmada)

30 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ

31 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Adam Markajı Adam markajının en belirgin özelliği bir savunma oyuncusunun daha önceden tespit edilen hücum oyuncusunu bütün sahada markaj altında tutmasıdır.

32 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Adam Markajının Avantajları Savunmadaki görev dağılımı açık ve anlaşılırdır, Rakibin oyun kurucu elemanı ve iyi dripling yapan elemanları etkisiz hale getirilebilir, Rakip daha çok koşmaya zorlanır, Özellikle tekniği zayıf oyunculardan top daha kolay kazanılır, Duygusal rakip oyuncular kolay etkilenirler ve çabuk sinirlenirler, Tutulması gerekli rakip oyuncunun özelliklerine göre iyi bir defans anlayışı geliştirilerek başarılı olunabilir.

33 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Adam Markajının Dezavantajları; Rakip bizi koşmaya ve tempoyu artırmaya zorlayabilir. Bu yüzden kondisyonu iyi olan takımlara uygulanması zordur, Bir savunma oyucusunun rakip tarafından geçilmesi, savunmada karışıklığa neden olabilir, Markaj yapan takımın hücum etkinliği olumsuz yönden etkilenebilir, Rakip, taktik uygulamalar ile savunmayı zor durumda bırakabilir.

34 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Alan Markajı Alan markajı, alanın savunması değil, alan içine giren herhangi bir oyuncunun marke edilmesidir. Alan markajında oyun sahası, düşünce olarak kenar çizgilerine, parelel bölümlere (zonlara) ayrılmıştır. Bu bölümlerde yapılan markajlara saha markajı denir.

35 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Alan (Saha) Markajının Avantajları; Rakibin uyguladığı taktik organizasyonlar, daha az koşularak engellenir. Ekonomiktir. Hücum oyununa geçiş ve hücumun organize edilmesi için imkanlar mevcuttur. Bir savunma oyuncusunun geçilmesinden sonra, diğerinin yerini alması daha kolaydır.

36 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Alan (Saha) Markajının Dezavantajları; Alan savunması, rakibin iyi top süren oyuncuları var ise açık verilebilir, Bölgesel savunma dizilişi açık olduğundan, savunmada boşluklar oluşabilir, Savunma oyuncularının devamlı olarak değişik rakip oyunculara konsantre olmaları gerekmektedir, Rakibin kombine hücumları karşısında, savunmanın oyun insiyatifini (oyunu kontrol edebilme) sürekli elinde tutması zordur, Zeki ve dikkatli oyunculara ihtiyaç duyulur. Sürekli dikkatini oyuna vermek, bazı sporcuları sıkar ve bir süre sonra, oyunda konsantreleri kaybolur.

37 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Kombine Markaj Alan ve Adam markajının avantajlarından istifade edilerek, her iki markaj tekniğinin birlikte uygulanmasıdır. Kombine markajda diğer markaj teknikleri aynen uygulanır.

38 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Ofsayt Taktiği Ofsayt taktiği, hücum eden takıma karşı uygulanan bir savunma takım taktiğidir. Bu taktik uygulanarak, rakibe hızlı hücum ve derinlemesine pas atma imkanı tanınmaya çalışılır.

39 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Ofsayt Taktiği Uygulanabilecek Durumlar; Rakip hücum oyuncuları rakip yarı alanında koşarak geliyor ve pas bekliyorlarsa, Savunma yapan takım, savunma yaparken topu yeterince uzağa atamamış ve top rakip tarafından tekrar kapılmışsa,ofsayt taktiği uygulanabilir.

40 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Hangi durumlarda ofsayt taktiği uygulanmaz; Küçük sahalarda, Libero ve savunmanın diğer elemanları uyumlu çalışamıyorlarsa, Hakem ve yan hakemlerin acemi olduğu maçlarda, Ofsayt taktiğine karşı hazırlıklı takımlara karşı.

41 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Standart Pozisyonlar Köşe Atışları Taç Atışlarıdır Serbest Vuruşlar

42 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Standart Pozisyonlar Standart pozisyonların iyi değerlendirilmesi ve buna karşı savunma tedbirlerini doğru almak bir futbol takımının önemli görevlerinin ilk sıralarını alır. Yapılan istatistiki değerlendirmelere göre atılan gollerin %40’ı serbest vuruşlar sonucu olduğu tespit edilmiştir.

43 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Standart pozisyonların Savunma Açısından Dezavantajları Hücum yapacak takım, planlanmış bir uygulamayı gerçekleştirdiğinden savunma için sürpriz ile karşılaşmak söz konusudur, Toptan 9.15 cm uzakta bulunma zorunluluğu vardır, Oyun durduğu zaman defans oyuncularının bazılarının genellikle konsantrasyonu bozulur.

44 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Başarılı Bir Savunma Yapmak İçin Gerekli Şartlar Kişisel ve takım disiplini, Detaylı planlama ve organizasyon, Konsantrasyon, Tüm standart pozisyonlarda, taktik açıdan problemler aynıdır. Oyuncuları marke etmek, Alanı marke etmek.

45 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Serbest Vuruşlarda Savunma Yöntemleri Hücum alanı ve orta alandaki serbest atışlarda savunma Ceza alanı yakınındaki serbest atışlarda savunma

46 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Hücum alanı ve orta alandaki serbest atışlarda savunma Hücum Amaç Hızlı Oyun Savunma Oyuncuları topla kale arasında yer alma Bu Pozisyonlarda Savunma Oyuncusunun Temel Görevleri Pasın direkt ileri atılmasını engellemek, Rakibi, zor teknikleri uygulamak zorunda bırakmaktır

47 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Ceza Alanı Yakınındaki Serbest Atışlarda Savunma Ceza alanı yakınındaki serbest atışlarda baraj oluşturulması doğru bir davranıştır.

48 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Savunma davranışı olarak birinci sırayı alan baraj oluşturmada önemli hususlar. Baraj kim ve kimler tarafından oluşturulur, Barajda kaç oyuncu yer almalıdır, Oyuncular barajda ne şekilde dizilirler, Baraj ne zaman dağılır.

49 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Baraj kim ve kimler tarafından oluşturulur ? Baraj pozisyonunu oluşturma kaleci tarafından değil, bir dış oyuncu tarafından gerçekleştirilmelidir. Kaleci bu durumlarda hemen kalesini korumak için pozisyon almalıdır. Barajın ilk adamı barajın kapattığı köşedeki kale direği ve top ile aynı doğru üzerinde bulunmalıdır.

50 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Barajda kaç oyuncu yer almalıdır ? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde serbest atışın yapılacağı alana bağlıdır. Rakip takım hakkında daha önceden bilinen bilgilerde burada önemlidir. Atış D yayı üzerinde ise; 4-6 oyuncu, Atış D yayı ile ceza alanı köşesi arasında ise 3-4 oyuncu, Atış, ceza alanı yan taraflarında ve uzağında ise 2-3 oyuncu, Atış taç çizgisine yaklaştıkça veya ceza alanından iyice uzaklaştıkça 1 oyuncu tarafından gerçekeştirilebilir.

51 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Oyuncular barajda ne şekilde dizilirler ? Baraj oluştururken barajda yer alacak oyuncular önceden belirlenmelidir. Ayrıca oyuncuların barajın hangi sırasında yer alacağı da maç öncesinde belirlenmelidir. Baraj top ile kale direğinin oluşturacağı doğrunun dışında bir oyuncu kalacak şekilde ve uzun oyuncudan kısa oyunculara doğru dizilmelidirler. Oyuncular aralarından top geçmeyecek şekilde birbirlerine yaklaşmalı, ayak parmak uçlarına yükselmeli ve başlarını hafif öne eğik şekilde tutarak pozisyon almalıdırlar.

52 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Baraj ne zaman dağılır ? Barajın en ideal dağılma zamanı, topun yerden veya havadan barajın hizasını geçtiği andır.

53 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Güçlendirilmiş Savunma Topa sahip takım oyuncuları top sürerken ve atak yaparken bir veya birkaç savunma oyuncusu tarafından müdahale ediliyor ise (takviyeli) güçlendirilmiş savunma yapıldığı söylenebilir.

54 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Forcheking (Savunma Anlayışında) Forcheking; Müdafada yapılan sıkı prestir. Rakibin hücuma geçtiği sırada, topun bulunduğu tarafa iki üç savunma oyuncusuyla baskı yapılır. Savunma bölgesindeki oyuncular sıkı markaj yaparlar. Bu tür forcheking uygulamalarında çok dikkatli olmak gerekir.

55 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Forcheking'e (Savunmada) karşı alınacak tedbirler; Öncelikle akıllı, garantili, isabetli kısa paslar, ardından uzun paslarla oynanmalıdır. Derinlemesine paslar kullanılmalıdır. Hücum oyuncuları kendi yarı alanlarına gelerek pas almalı veya defansına yardımcı olmalıdırlar. Ofsayt taktiği uygulanmalıdır.

56 SAVUNMADA TAKIM TAKTİĞİ
Kontraatak Oyuna Karşı Alınacak Tedbirler Çok iyi bir defansif düşünce ve anlayış, Defansta kademe anlayışı, Kuvvetli ve süratli oyuncuların çok iyi marke edilmesi, Rakibi dar alanda oynamaya mecbur etmek, Mümkün olduğu kadar defans oyuncularının çok iyi olması gerek. Ofsayt taktiği uygulamak. Rakibi kısa pas atmaya zorlamak, uzun pas atmalarını engellemek.


"FUTBOLDA TAKIM TAKTİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları