Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI."— Sunum transkripti:

1 GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI

2 BAŞLIKLAR KONUŞURKEN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA OKULDA EVDE MİSAFİRLİKTE

3 1. Kütüphane sinema tiyatro gibi yerlerde konuşmamalıyız.
2. Buluşacağımız yere zamanında gitmeli buluşma yerine geç gitmek yanlış bir davranıştır. 3. Bir topluluk önünde veya sınıfta sakız çiğnemek, hele sakızdan balon yapmak ayıp bir davranıştır. 4. Alışveriş yaparken fatura öderken sıramızın gelmesini beklemeliyiz. Sırayı bozarak öne geçmeye çalışmamalıyız

4

5 5. Yeni tanıştığımız insanlara siz diye hitap etmeli onlara sen diye hitap etmemeliyiz 6. Toplum içindeyken veya sınıfta gerinme ,kaşınma gibi davranışlardan kaçınmalıyız. 7. Konuşan iki kişinin arasına girmemeliyiz. Söyleyeceğimiz bir şey varsa konuşmalarının bitmesini beklemeliyiz. 8. Her zaman güler yüzlü olmaya özen göstermeliyiz.

6

7 9. Sır tutmasını bilmeliyiz
9. Sır tutmasını bilmeliyiz. Başkalarının sırlarını kimseye vermemeliyiz Hata yaparsak özür dilemeliyiz Başkalarının ayıplarını yüzüne vurmamalıyız Başkaları hakkında kötü düşünmemeli ve emin olmadan kimseyi suçlamamalıyız Bütün konuşmalarımızda kibar ve nazik olmalıyız. Lütfen, teşekkür ederim, özür dilerim, rica ederim çok kullandığımız kelimeler olmalıdır.

8

9 14. Yaşıtlarımıza adıyla seslenebiliriz
14. Yaşıtlarımıza adıyla seslenebiliriz. Ama bizden yaşça büyük insanlara karşı teyze, amca, abla veya abi gibi kelimelerle hitap etmeliyiz Başkalarına ait eşyaları izinsiz kullanmamalıyız Esnerken ağzımızı kapatmalıyız Misafir olduğumuz evde başkalarına ait eşyaları karıştırmamalıyız Evimize gelen misafirlere hoş geldiniz demeli ve onları güler yüzlü ve sıcak karşılamalıyız.

10

11 19.Büyüklerimizin ve öğretmenlerimizin karşısında bacak bacak üzere oturmak veya elleri cepte bulundurmak saygısızlıktır, bu davranışı yapmamalıyız Okuldan veya işten çıktıktan sonra toplu taşıma araçlarındaki bizden büyük kişilerin gezmeden geldiklerini düşünmek yerine onların da önemli bir işten geldiğini, yorgun olduklarını düşünmeli ve onlara yer vermeliyiz Evimizi sınıfımızı sokağımızı kısacası her yeri temiz tutmalıyız. Yerlere çöp atmamalıyız.

12

13 23.Yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız.
24. Sofrada mümkün olduğunca az konuşmalıyız. 25.Tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız. Tabağımıza aldığımız yemekleri bitirmeliyiz. 26. Yemeği ve ekmeği hep küçük lokmalar halinde yemeliyiz. 27. Yemekte öksürürken ya da hapşırırken ağzımızı kapatmalı yan veya arka tarafa dönmeliyiz. 28. Ağzımızda lokma varken konuşmamalıyız.

14

15 KONUŞURKEN Dedikodudan kaçınınız. Dedikodunun doğru olduğunu yüzde yüz bilseniz dahi sizden duyulması hiç hoş değildir. Hiç kimseye, duymasını istemediği bir şeyi söylemeyiniz. Bunu iyi teşhis ediniz. Şişmanlıktan şikâyeti olanlara katiyen, “Biraz kilo almışsın” demeyiniz..

16 Hiç kimseye, “Yaşınızdan fazla gösteriyorsunuz” dememeliyiz.
Hiç kimseye, “Anladın mı? Anladınız mı” demeyiniz. “Anlatabildim mi ? “demek daha yerinde olur… “Bugün sizi çok iyi gördüm” demeliyiz.

17 İmkân nisbetinde sıkıcı konuşma konularını değiştirmeye çalışınız.
Çok suskun olmamalıyız. Nerede, ne zaman ve nasıl konuşulacağını bilmeliyiz. Konuşmaya başlayınca kendimizi kontrol etmeyi bilmeliyiz.

18 İyi dinleyici, iyi konuşmacıdır sözünü unutmamalıyız.
Yeni tanıştıklarımızla konuşurken resmiyeti hiç ihmal etmemeliyiz. Konuşanın sözünü kesmemeliyiz.

19 TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA
Yüksek sesle konuşmamalıyız. Telefonumuzun sesi diğer insanları rahatsız etmeyecek seviyede olmalıdır. Asla sigara, alkol vb. içmemeliyiz.

20 Başkalarını rahatsız edecek derecede parfüm koku vb. kullanmamalıyız.
Yaşlı , sakat , çocuklu yolculara yer vermeliyiz. Araçtan inenlere öncelik tanımalıyız.

21 Kulaklıkla dinlenen şarkının sesinin dışarıya gitmeyecek şekilde olması diğer yolcuları da rahatsız etmez. Hasta, rahatsız olan yolculara yardımcı olmalıyız. Şoförün dikkatini dağıtacak davranışlarda bulunmamalıyız. Telefonla konuşurken kısık sesle konuşmalıyız.

22 OKULDA Öğrenciler gördükleri öğretmen ve görevlilere selam vermelidirler. Öğrenciler birbirlerine karşı her zaman nazik olmalıdırlar. Birbirlerine kaba bir dille hitap etmemelidirler. Öğrenciler oyun alanını ve bankları kullanmada birbirlerine saygılı ve nazik davranmalıdırlar.

23 Kağıt , şişe ve kutu gibi çöpler kutularına atılmalıdır
Kağıt , şişe ve kutu gibi çöpler kutularına atılmalıdır. Binamızı ve bahçemizi temiz tutmak için herkesin yardımı gerekmektedir. Öğrenciler İstiklal Marşı’nı söylerken saygılı olmalıdırlar. Konuşmak, sağa-sola dönmek, gülmek çok büyük saygısızlıktır. Arkadaşlarına karşı kaba kuvvet kullanmamalı ve kırıcı sözler söylenmemelidir.

24 Genel kıyafet yönetmeliğine uyulmalıdır.
Arkadaşları ile alay etmemelidir. Hiç kimseyi küçümsememelidir. Kötü söz (küfür) söylememelidir. Şakalarında ölçülü olmalı, karşı tarafın rahatsızlığı durumunda şaka bitirilmelidir.

25 ÖĞRENCİ HER ZAMAN SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİDİR

26 EVDE Türk ailesinde evin reisi babadır. Aile fertleri babanın verdiği kararlara uyar ve onun arzu ve isteklerini yerine getirir.  Anne, ailenin en saygıya layık varlığıdır. Evin iç düzeni ondan sorulur. Çocuklar, her zaman şefkat ile bakılır, iyi yetişmeleri için itina edilir.

27 Dede ve ninelerin de beraber olduğu ailelerde, onların söz hakkı ve kararları daha önce gelir. Görgünün esasını büyüklere saygı ve itaat, küçüklere şefkat ve merhamet teşkil eder. Evde küçükler büyüklerin yanında daima edepli bulunur.

28 Kendilerine söyleneni dikkatle dinlerler.
Büyüklerin sözüne izin almadan karışmazlar ve sözü lüzumsuz yere uzatmazlar. Kendilerine hitap edildiğinde, “Buyurun efendim” diye karşılık verirler.  Anne babanın yatak odalarına, kapıyı vurup izin almadan girmezler.

29 Kardeşler, birbirine bağlı ve saygılıdır. 
Abi, abla şefkatle doludur, kendilerini küçükler karşısında mesul hissederler. Küçükler de büyük kardeşlerine hürmet gösterir, onların isteklerini yerine getirirler. Onların sözlerini dikkatle dinleyip peki efendim, baş üstüne diyerek cevap verirler. 

30 Birbirinin eşya ve oyuncaklarını izinsiz kullanmazlar.
Kendilerinde olanlardan birbirine ikram ederler. Kimseyi rahatsız etmez, gürültü  çıkarmazlar. 

31

32

33

34 MİSAFİRLİKTE Misafirliğe gitmeden önce ev sahibine haber verilir. Kararlaştırılan gün ve saatte gidilir. Eşyalar, tablolar, kütüphanedeki kitaplar izinsiz kullanılmaz. Ne ikram ederse, severek kabul edilir. Ev sahibinin o günkü hâline göre, üzüntü veya sevincine ortak olunur.

35 Onun hoşlandığı konulardan konuşulur. Çok fazla oturulmaz.
Evin içinin döşenişi, eşyaların yeri ve durumu tenkit edilmez.  Giderken izin istenir, teşekkür edilir, dua etmesi istenir ve bize de buyurun denilir.

36

37

38 LÜTFEN KURALLARA UYALIM !!
UYMAYANLARI UYARALIM !! SAYGISIZLIKLARA SESSİZ KALMAYALIM!!!

39 MERVE GÜLŞAH KESKİN RÜMEYSA TAMER MERVE ALPER
HAZIRLAYANLAR MERVE GÜLŞAH KESKİN RÜMEYSA TAMER MERVE ALPER


"GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları