Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMA ve İLKYARDIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMA ve İLKYARDIM"— Sunum transkripti:

1 ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMA ve İLKYARDIM

2 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Elektrik tellerine temas halinde yerde yatarken bulunan kişide, elektrik çarpması düşünülmelidir. Bazen kazazede bayılmadan önce kablodan ayrılmayı başarmış olabilir. Yapılması gereken ilkyardım 3 aşamaya ayrılabilir:

3 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Ortamın güvenli hale getirilmesi, Kazazedenin hayati fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve kalp-solunumun yeniden canlandırılması, Elektrik yanıkları ve düşmelere bağlı yaralanmalarda yapılacak ilkyardımdır

4 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Olay yerine ilk gelen kişiler; hem ilkyardımı yapacak kişilerin hem de ortamdaki diğer insanların akım ile temas etmesine engel olacak tedbirleri almalıdır. Yetkili kişiler şalterden veya sigortadan elektrik akımı kesmeli, bu yapılamıyorsa elektrik kaynağı ile kazazedenin teması iletken olmayan (yalıtkan) bir cisim kullanılarak kesilmelidir.

5 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Elektrik akımının kesilmiş olduğundan mutlak emin olunmadan kazazedenin vücuduna temas edilmemeli ve iletken zemine veya malzemeye basılmamalıdır. Kesinlikle nemli ve ıslak cisimler veya metalik bir aletle elektrik kaynağını uzaklaştırmaya çalışmamalıdır. Akım kesilmeden kazazedenin ve akımın bulunduğu bölgeye yaklaşılmamalıdır.

6 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
En az metrelik bir güvenlik mesafesi oluşturulmalı ve çevredekiler de uyarılmalıdır. Bu husus, özellikle tren ve tramvay elektrik hatlarındaki hasarlarda hayati önem taşır. Yaralanmalar için Acil yardım (112) Elektrik akımının kesilmesi için Elektrik Arıza (186) Kurtarma yapılması gerekiyorsa İtfaiye (110) servisleri aranabilir.

7 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Elektrik akımından uzaklaştırılmış kazazedenin öncelikle bilinç durumu değerlendirilir. Vücudunu sıkan kemer, kravat vb çıkarılır veya gevşetilir. Bilinç kapalı ise ağız içi kontrol edilir. Kazazedenin ağzında takma diş, yabancı cisim varsa çıkarılmalıdır.

8 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Solunum kontrol edilir, durmuş ise derhal suni solunuma başlanmalıdır, Ardından dolaşım kontrolü yapılmalıdır. Kalbin durduğundan eminsek, hemen kalp masajına başlanmalıdır (NOT: Bu müdahaleler sadece uygulamalı ilkyardım eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır).

9 Elektrik Çarpmasında İlkyardım
Temel yaşam desteği; solunum ve dolaşım tekrar başlayıncaya veya sağlık görevlileri gelinceye kadar devam ettirilmelidir. Yaralının solunum ve dolaşımı var ancak şuuru kapalı ise sabit yan yatış pozisyonu verilmelidir.

10 Elektrik Yanıkları ve Düşmelere Bağlı Yaralanmalarda Yapılacak İlkyardım
Muhtemel bir kafa veya boyun yaralanması varsa, omuriliğin korunması için hastanın hareket ettirilmemesi için azami gayret gösterilmelidir. Daha ileri bir yaralanmayı önlemek için hastanın yanan giysisi, ayakkabıları ve kemeri çıkartılmalıdır.

11 Elektrik Yanıkları ve Düşmelere Bağlı Yaralanmalarda Yapılacak İlkyardım
Yaralının vücuduna yapışmış durumda bulunan giysiler çıkartılmamalıdır Yanık bölgesinde bilezik, künye, yüzük varsa kesilerek çıkarılmalıdır Hasta zaman kaybetmeden hastaneye götürülmelidir Yanık yerine asla yağ, krem, diş macunu, kolonya, pudra gibi maddeler uygulanmamalıdır Temiz bir sargı beziyle yanık yerinin üstü tam olarak kapatılabilir,

12 Elektrik Kazalarının Oluş Nedenleri
Yetkisiz kişilerin, elektrik işlerinde çalışması Çalışmaya başlamadan önce gerekli çalışma izninin doldurulmaması ya da eksik doldurulması ya da gerekli önlemlerin alınmamış olması Elektrik devresinde yeterli yalıtımın olmaması, ya da dış etkenlerle zamanla yalıtma özelliğini kaybetmiş olması Elektrik işlerinde çalışanların kendilerine aşırı güvenmesi ve risk alması Acelecilik ve dikkatsizlik Yetki alanı dışında ve/ya sistemini bilemediği yerlerde çalışmak KKM’lerin etkin şekilde kullanılmaması Gerekli periyodik muayenelerin zamanında yapılmaması

13 İşyerlerinde Elektrik Kazalarından Korunma
Mecbur kalmadıkça enerji altında çalışmayınız. Elektrik devresinde çalışmaya başlamadan önce enerjiyi kesiniz. Siz çalışırken sizden habersiz enerji verilmemesi için tüm tedbirleri alınız. (kilitleme – lock out/tag out) Enerji altında çalışma mecburiyeti varsa; a. Kauçuk veya lastik ayakkabı giyiniz. Ayakkabılarınızın ıslak olmamasına dikkat ediniz. b. Tek elinizle, tercihen sağ elinizi kullanarak çalışınız. c. Tüm dikkatinizi işinize veriniz.

14 İşyerlerinde Elektrik Kazalarından Korunma
Elektrik kazalarında vakit kaybetmeden yetkili kişiye haber veriniz. Elektrik devresi açık çalışırken duman, yanık kokusu gibi anormal bir değişiklik hissederseniz derhal enerjiyi kesiniz

15 İşyerlerinde Elektrik Kazalarından Korunma
Tüm elektrikli aletleri sudan uzak tutmak çok önemlidir. Elektrikli bir cihaza dokunurken ellerin ıslak olmadığından emin olunmalıdır. Vücudunun herhangi bir yeri ile elektrik iletkenine temas halinde olan bir kişi, toprağa veya suya aynı anda temas edecek olursa, vücut, elektrik için çok ideal bir iletim yolu haline gelir. Böyle bir durumda elektrik, vücut üzerinden toprağa akacaktır. Bu sebeple elektrikli aletleri sudan uzak tutmak gereklidir.

16 İşyerlerinde Elektrik Kazalarından Korunma
Elektrik yüzünden çıkan yangınlarda kesinlikle su kullanmayın. Uygun yangın söndürücü kullanılmalıdır. Ayrıca toprak kaçak akım koruma cihazları kullanılarak oluşabilecek olumsuz bir durum engellenebilir.

17 İşyerlerinde Elektrik Kazalarından Korunma
Güç hatlarında çalışanların yalıtkan botlar, sert şapkalar, plastik eldivenler ve özel yalıtımlı aletler kullanması gereklidir. Yüksek gerilim taşıyan nakil hatları, özellikle yağışlı havalarda akım atlamasına neden olabileceğinden daha dikkatli olunmalıdır.


"ELEKTRİK ÇARPMALARINDAN KORUNMA ve İLKYARDIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları