Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARA VE ÖLÜM Alaaddin Attar DEBGİCİ Psikolojik Danışman attarx@hotmail.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARA VE ÖLÜM Alaaddin Attar DEBGİCİ Psikolojik Danışman attarx@hotmail.com."— Sunum transkripti:

1 SİGARA VE ÖLÜM Alaaddin Attar DEBGİCİ Psikolojik Danışman

2 İnsanoğlu Sona Yaklaşıyor…
Önümüzdeki 30 yıl içinde sigara, AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir

3 Çocuklarınıza Yaşam Hediye Edin…
Bugünkü sigara içme oranları aynı şekilde devam ettiği takdirde halen yaşayan 250 milyon çocuk sigara nedeniyle ölecektir…

4 Sigara Bağımlılık Yaratır Mı?
Nikotin sigara dumanıyla vücuda alınan 4000 kimyasal maddeden biridir ve bu maddeler içinde beyne etkisi en belirgin olanıdır. Her sigara ile vücuda 1-2 miligram nikotin alınır. Nikotin solunduktan 10 saniye sonra beyne ulaşır. Sigaranın içindeki nikotin bağımlılık yapar. Bağımlılık, bir maddenin kişinin sağlığını ve yaşamını olumsuz yönde etkilemesine rağmen kullanımının devamıdır.

5 Sigarayı Neden Bırakmalıyım?
Sigaranın içinde 4000’den fazla madde vardır ve bunların en az 43 tanesinin kansere sebep olduğu bilinmektedir. Sigara bugün önlenebilir ölüm sebeplerinde birinci sırayı almaktadır. Sigara kullanımı kalp damarlarının tıkanması sonucu gelişen kalp krizine (enfarktüs) sebep olur.

6 Ve ayrıca… Sigara kullanımı adet düzensizliklerine sebep olur (premenstrüel sendrom dışında), kadınlık hormonlarından östrojeni azaltarak erken menopoza ve osteoporoza sebep olur. Kadının doğurganlığı azalır ve hamileyken düşük yapma riski artar. Gebeliğinde sigara içen kadınların çocukları düşük kilo ile doğarlar, büyümeleri yavaştır ve okulda öğrenme güçlükleri yaşarlar.

7 Sigaranın Etkileri Nedir?
Kullanımın başında: Nefes darlığı, astım ataklarının sıklaşmasına, impotans, kısırlık, kanda karbonmonoksit düzeylerinin artmasına sebep olur. Uzun süreli kullanımda: Kalp krizi, felç, akciğer ve diğer organ kanserleri görülür.

8 Kanser…

9 Sigaranın Çevreye Olan Zararı
Eşte ve çocuklarda akciğer kanseri riski artar, çocukların sigaraya başlama riski artar, sigara içenlerin çocuklarında yeni doğan ani ölümü, astım, orta kulak iltihabı, ve solunum yolu hastalıkları daha sık görülür.

10 Sigarayı bıraktıktan sonra ne hissedeceğim..
Yoksunluk şikayetleri; sigara içme isteği, tatlı gıdaları yeme ihtiyacı, özellikle dikkat isteyen işlerde performans kaybı, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk vd. Bunlar bir kaç saatte başlayıp, saatte en şiddetli hale gelir. Çoğu şikayet 4 haftadan sonra kaybolur, ancak açlık hissi ve sigara içme isteği 6 ay veya daha çok sürebilir.

11 Sigarayı bıraktıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler olur?
Sağlığınız düzelir. Tad duyunuz yerine gelir. Kokuları daha iyi ayırt edebilirsiniz. Bir maddenin kontrolü altından çıkabildiğinizi bilirsiniz. Ev, araba ve nefesiniz daha iyi kokacaktır. Bırakmayı düşünmekten kurtulursunuz. Çocuklarınız için iyi bir örnek olursunuz. Yakınlarınızı sigara dumanından kurtarırsınız. Fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz. Spordaki performansınız artar.  

12 ASLA YENİLMEYİN…


"SİGARA VE ÖLÜM Alaaddin Attar DEBGİCİ Psikolojik Danışman attarx@hotmail.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları