Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDA ACİL HASTA NAKİLLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDA ACİL HASTA NAKİLLERİ"— Sunum transkripti:

1 ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDA ACİL HASTA NAKİLLERİ
Op.Dr.Ahmet Şah KOLAN

2 - Acil hasta, en kısa zamanda mudahale edilmesi gereken hasta demektir
- Acil hasta, en kısa zamanda mudahale edilmesi gereken hasta demektir. - Bu demekki hastayı en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna yetiştirmeliyiz. -En yakın sağlık kuruluşunda imkanlar dahilinde yapılan maksimum mudahaleden sonra, bu kurum yetersiz kalıyorsa nakil işlemleri başlar.

3 -Bundan sonra yapılacak olan hastayı en yakın ve doğru sağlık kuruluşuna nakil etmektir.
-Nakil işlemindeki araç gereç ve ekibi en kısa surede organize etmek gerekir. -Özel hastaneler kendi ambulansı veya anlaşmalı olduğu ambulanslarla nakilleri yapmaktadır. Yanlızca özel Tıp Merkezlerindeki hastaları, 112 ambulansaları almaktadır.

4 -Yer ayarlamadaki zorluklar.
-Nakil edilecek yeri ayarlamak yönetmelik gereği 112 komuta kordinasyon merkezi tarafında yapılması gerekirken, 112 nin genelikle yoğun olması nedeniyle özel hastane tarafında yer bulunmakta sonra bu yer 112 komuta merkezine bildirimektedir. -Yer ayarlamadaki zorluklar. -Hastane telefonuna ulaşılamıyor, santral yanıt vermiyor.

5 -Hekime ulaşıldığında boş yatak varmı bilmiyorum, biraz sonra tekrar arayın, tekrar aramada aynı kişiyi bulamıyorsun. -Ben yetkili değilim kıdemlimi arayın , kıdemliye nasıl ulaşacağız? santralden tekrar arayın vs - Neden hep bize gönderiyorsunuz başka hastane yokmu? - Ekip ameliyatta hastayı kabul edemeyiz. - Ben tek uzmanım asistanım yok. - Şeflerimiz kongrede hasta kabul edemiyoruz.

6 -Bunun gibi bir çok diyaloglar yaşanabiliniyor.
-Tomografimiz bozuk hasta alamıyoruz. -Bunun gibi bir çok diyaloglar yaşanabiliniyor. - Biz görevdeki arkadaşları eleştirmiyoruz. Asıl eleştirilmesi gereken şu andaki acil yönetmenliğidir. Acilin ücresiz ve katkı payı alınmadığı için bir çok acil olmayan hasta acil olduğunu savunarak , acil kavramını suistimal etmektedir. Bu nedenle yoğunluktan dolayı gerçek acil hastalara gereken

7 -hizmet aksamaktadır. Yer ayarlama süresinde gecikme olunca hasta yakınlarıyla çok ciddi sıkıntılar doğmaktadır. Bazı hasta yakınları hastane yetkililerinin yer ayarlamasını beklemeden kendi özel araçlarıyla hastalarını alıp götürmekteler. Böyle bir durumde özel sağlık kurumu daha sonra kapatmaya kadar gidebilen cezalara maruz kalmaktadır. özel ambulansın yolda aldığı hastayı en yakın sağlık kuruluşuna bırakmada zorluk yaşamaktadır.

8 ÖNERİLER - Özelikle vakit kaybetmeden acil yönetmenliğini elden geçirmek gerekir. - Özel sağlık kurumlardaki acil nöbetçileri kadro sınırlandırması dışında bırakmak. Böylece yeterli sayıda acil hekimi çalıştırılabilinecektir. - Acil hasta oranı yüksek branşlarda yeterli sayıda hekim bulundurulmamıza izin verilmeli. Örn: tek kardiyoloji kadrosu veya tek ortopedi kadrosu olan bir özel hastanede her gün bu doktorlar nöbet tutamaz.

9 - Acil servisler arası iletişim alt yapısının güçlendirilmesi gerekir.
- Acil servislerdeki yardımcı sağlık personelindeki yetersizliği en kısa zamanda giderilmesi.

10

11

12

13 İSTANBULDAKİ YOĞUN BAKIM YATAL SAYISI
Tüm kamudaki erişkin Y.B.yatak: 955 yeni doğan yatak: 441 çocuk: 63 Özel hastanlerde erişkin Y.B.Yatak:2502 yenidoğan yatak: 958

14 TEŞEKKÜRLER


"ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDA ACİL HASTA NAKİLLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları