Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MAÇIN TANIMI -Maçın takımlar için önemi -Saha ve Hava Koşulları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MAÇIN TANIMI -Maçın takımlar için önemi -Saha ve Hava Koşulları"— Sunum transkripti:

1

2 MAÇIN TANIMI -Maçın takımlar için önemi -Saha ve Hava Koşulları
-Seyircilerin davranışı ve sayısı(Çirkin tezahürat,yabancı madde atılması ve fiili müdahale)(Seyirci sayısının önemi; hakemin çok seyircili maçlardaki baskı altındaki durumun analizi için önemlidir.) -Futbolcuların birbirlerine ve hakemlere karşı tutumları(Oyunun gereği olarak oluşan fauller ve cezaları oyuncuların birbirlerine saygısız olduğu anlamına gelmez) -Oyunun temposu(Faullerin ve ikili mücadelelerin yoğunluğu) -Teknik alandakilerin davranışları -Her hakemin karşılaştığı ayrı ayrı kritik durumlar (Maç içinde olağandan fazla (35-40) faul varsa maç zordur.Hakemi baskı altına almaya çalışan binlerce seyirci maçı hakem açısından zor hale getirir.)(Maçın atmosferi,Maçın gidişatının zorlaşması,Penaltılar,Kırmızı kartlar maçı zorlaştırıcı etkenlerdir.)

3 -Hakem ve ekibinin zor durumlarda karar almasını gerektirecek herhangi bir pozisyon yada durum olmamıştır. -Maç içindeki penaltı ve ceza alanı yakınlarındaki fauller hakem için zorlayıcı pozisyonları oluşturmuştur.

4 -Ofsayt olarak değerlendirmeyip doğru olarak cesaretle oynattığı kritik pozisyonlar, YH 1 için zorlayıcı pozisyonları oluşturmuştur. -Ofsayt nedeniyle gol iptali ve kritik ofsayt pozisyonları YH 2 için zorlayıcı pozisyonları oluşturmuştur.

5 A takımının teknik görevlisinin tavır ve davranışları,oyunun yönetiminde hakeme ihraç hakkındaki yardımı 4.hakem için zorlayıcı durumları oluşturmuştur.

6 2.BÖLÜM OYUN KURALLARININ UYGULANMASI,MAÇIN KONTROLÜ,TAKTİKSEL YAKLAŞIM VE MAÇIN YÖNETİMİ *Maçın kontolünü sağladımı?(Teknik ve disiplin cezalarını başarıyla uygulaması,çatışmaların önlenebilmesi ve çatışmalarla başa çıkabilmesi,barajlarda serbest vuruş procedürlerinin uygulanabilmesi ve yönetimi,Avantaj yorumunun sağlıklı yapılıp yapılamadığı,ceza alanı içerisindeki ihlallerde yapmış olduğu uygulama ve uygun beden dilinin kullanılıp kullanılamadığı,çatışma doğabilecek durumlara müdahale tarzı ve uygun beden dilinin kullanılıp kullanılamadığı,müsabaka içerisindeki doğru ve yanlış kararları(penaltı,ceza alanı içinde yapılan aldatma,golle sonuçlanan veya umut vaad eden bir atağın başlamasını sağlayan avantaj yorumu gibi pozitif katkılar…) *-Avantajları nasıl ve hangi dakikalarda oynattı? *Oyun yönetiminde başarılımı? *Hakemin proaktif davranışları var mı? *Serbest vuruş yönetimi ve kaleye yakın baraj gereken serbest vuruşların dakikaları *Uzatma süreleri(Önemli bir durum yoksa yazılmasada olur) ***Kutucuklarda olumlu /olumsuz avantajları yazabilirsin…

7 3.BÖLÜM DİSİPLİN KONTROLÜ,OYUCULARIN VE TAKIM YETKİLİLERİNİN (YEDEK KULÜBESİNİN YÖNETİMİ) -Gösterilen kart sayısı ve doğruluk oranı.(Yanlış olan varsa kutucukta açıkla) -Net kaçırılmış sarı yada kırmızı kart varda kutucukta açıkla. -Disiplin kararlarındaki tutarlılığı nasıl ve kartlarını nasıl gösteriyor? -Kartların dakika,takım,oyuncu no ve nedenlerini yaz.

8 4.BÖLÜM FİZİKSEL DURUM,POZİSYON ALMA VE HAREKETLİLİK Fiziksel görünümü,sahayı doldurup dolduramadığı hakkındaki görüşünü belirt.Hareketli oyunda ve top oyun dışı iken yer almasından bahset.Dakika belirterek açıklama yap,yaptığın açıklama hangi bölümü ilgilendiriyorsa orada da belirt.

9 5. BÖLÜM YARDIMCI HAKEMLER VE 4
5.BÖLÜM YARDIMCI HAKEMLER VE 4.HAKEMLE İŞBİRLİĞİ -Takım çalışması, -Yetki paylaşımı içerisinde yardımlaşma, Ters düştükleri durumlar(Hakemin ise bu bölümde,yardımcı yada 4.hakem ile ilgili ise onlara ait bölümde izah et.)

10 6.BÖLÜM KİŞİLİK Bu bölümde hakemin kişiliği ile ilgili yorumlar yapılmalıdır. -Güven vermesi -Doğal otorite uygulaması -Özgüveni -Motivasyonu -Cesareti ve verdiği kararın arkasında dik durması -Esnek ve yaratıcı olması -Zor durumlardaki uygulaması -İdare etmekten daha çok İRADESİNİ ortaya koyması(SŞ)

11 7.BÖLÜM GENEL DEĞERLENDİRME,PERFORMANS VE KİŞİLİK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELER Beş bölümle ilgili değerlendirme yapılacak,performans ve kişilik konusunda tavsiyelerde bulunabilirsin.Maç sonu toplantısı ile ilgili değerlendirme sonuçlarından bahset… ***Maçtan sonra uygun bir ortamda hakemlerle birlikte maçın analizi yapılmalıdır. ***Maç içindeki pozisyonlar ile ilgili hakemlerle görüşmede konuşulan konular dakika belirtilerek kısaca aktarılmalıdır. ***10 dakikadan az,20 dakikadan fazla olmamalıdır. ***Bu görüşmede raporunda yazacağı olumlu/olumsuz noktaları belirtmelidir. ***Önce olumlu yönler,sonra olumsuz yönler ve akabinde geliştirmesi gereken yönler konuşulmalıdır. ***Hakemlere maçta gerçekleşen olaylara dayanarak,anlaşılır ve ölçülebilir somut tavsiyelerde bulunulmalıdır. ***Görüşme tek taraflı olmamalıdır.Tartışma düzeyi yaratılmadan özeleştiri ortamı yaratılmalıdır.(Cümleye ‘bana göre’ diye başlamak karşı tarafa da bana göre demek hakkını doğurur.Hiçbir oyun kuralı ‘BANA GÖRE’ diye başlamaz. ***Gözlemci hakemler ile işbirliği halinde kendisini de takımın bir üyesi hissederek gelişmeye yönelik çözümler ve seçenekler sunmalıdır.GÖRÜŞMEDE KONUŞULMAYAN KONULAR RAPORA YAZILMAMALIDIR.

12 OLUMLU NOKTALAR. 12. kural yorumlarındaki başarısı
OLUMLU NOKTALAR *12.kural yorumlarındaki başarısı *Yardımcıları ile işbirliği *Fiziksel durumu *Sakinliği,kararlılığı,motivasyonu, *Cesareti,dik durması *Disiplin kararlarındaki tutarlılık

13 OLUMSUZ NOKTALAR. Hareketli oyunda yer alma,
OLUMSUZ NOKTALAR *Hareketli oyunda yer alma, *Serbest vuruşlarda yer alma, *Oyuncular ile gereksiz konuşma, *Oyunu bitirme şekli, *Çok gergin tavrı

14 YARDIMCI HAKEM. Ofsayt kararlarının doğruluğu ve dakikaları,
YARDIMCI HAKEM *Ofsayt kararlarının doğruluğu ve dakikaları, *Bekle gör tekniğini uygulaması, *Bayrak tekniğini uygulaması, *Kural ve talimatlara uygun işaretler vermesi, *Hakemin görmediği faul ve fena hareketleri işaret etmesi,dakikaları… *Çatışma durumunda hemen oyun alanına girerek müdahale etmesi, *Taç çizgisi boyunca akıcılık içinde olması, *Siyah-Beyaz hatası var mı?(geçerli gol,yanlış ofsayt nedeniyle iptal edilmiş gol,yanlış bir ofsayt işaretiyle gollük bir pozisyon kesilirse,yanlış veya kaçırılmış kritik ofsayt pozisyonu olursa) *Konstrasyonu *Doğru ofsayt kararları yada yanlış ofsayt kararları,cesaretle oynattığı ofsayt pozisyonları YH için zorlaştırıcıdır.


"MAÇIN TANIMI -Maçın takımlar için önemi -Saha ve Hava Koşulları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları