Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HABER YAZILARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HABER YAZILARI."— Sunum transkripti:

1 HABER YAZILARI

2 GAZETE Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayın.

3

4

5 HABER Bir olay, bir olgu üzerine edinilen bilgi.
İletişim veya yayın organlarıyla verilen bilgi.

6 SÜTUN Gazete, dergi, kitap vb. yazılı şeylerde, sayfanın yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölümlerden her biri.

7

8 SÜRMANŞET GAZETELERİN BİRİNCİ SAYFASINDAKİ LOGONUN ÜZERİNDE KULLANILAN BAŞLIK.

9

10 MANŞET GAZETELERİN İLK SAYFASINA İRİ PUNTOLARLA KONULAN BAŞLIK.

11

12 MUHABİR BASIN VE YAYIN ORGANLARINA HABER TOPLAYAN, BİLDİREN VEYA YAZAN KİMSE.

13 AJANS HABER TOPLAMA VE YAYMA İŞİYLE UĞRAŞAN KURULUŞ.
ANADOLU AJANSI, CİHAN HABER AJANSI, DHA, İHA

14 KÖŞE YAZISI (FIKRA) Bir yazarın herhangi bir konu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ayrıntılara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayımlanan kısa fikir yazılarına Fıkra denir.

15 ABBAS GÜÇLÜ- MİLLİYET TAHA AKYOL- MİLLİYET HINCAL ULUÇ- SABAH MEHMET BARLAS- SABAH İLHAN SELÇUK- CUMHURİYET MÜMTAZER TÜRKÖNE- ZAMAN

16 TEKZİP: YALANLAMA Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'ın eşi Sevil Örnek, gazeteci Fatih Altaylı'nın "Darbeci Bir Salağın Anatomisi"  başlıklı yazısında kişilik haklarının hedef alındığı ve yazılanların gerçek dışı olduğu gerekçesiyle yazıyı tekzip etti. Tekzip, Altaylı'nın yazısının yer aldığı Habertürk internet sitesinde yayınlanmakta. İşte o tekzip İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla yayınlanmaktadır "İnternet Gazetinizde yayınlanan ve Fatih Altaylı tarafından yazılan "Darbeci bir salağın anatomisi" başlıklı yazının son kısmında şahsım hedef alınarak ileri sürülen sorular tümüyle gerçek dışı tekzibi zaruret olmuştur. Eşim Özden Örnek'in görevde olduğu sürede ve sonrasında asker veya sivil hiç kimseden takı ödünç almış değilim. Asla yurtdışına giderken borç almış değilim. Soru şeklinde tarafıma yöneltilen bu iddialar tamamen gerçek dışıdır ve açıkça temelsizdir. Eşim hakkında da kendi hakkımda da her türlü soruya yanıt verdim vermeye de devam edeceğim. Bu nedenle, hakkımda yayınlanan gerçek dışı bu yazı içeriğini tekzip eder, kamuoyuna saygı ile duyuruyorum."  Sevil Örnek STAR GAZETESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

17 ASPARAGAS: UYDURMA HABER
Ronaldinho`nun Fener`e transferi asparagas çıktı..Cumartesi günü dış kaynaklı gösterilen haberi, haber7.com takipçilerine Hürriyet Gazetesini kaynak göstererek vermişti.

18 SANSASYONEL: DİKKAT ÇEKEN, ÇARPICI, BEKLENMEDİK
DAVOS’TA GERGİNLİK

19 TÜRK VE DÜNYA EDEBİYATINDA GAZETE
Tarihte ilk olarak yazılı haber verme işine, Roma İmparatoru Julius Cesar tarafından tesis edilen ve mühim haberleri halka bildiren Acta Divrna isimli duvar ilanları ile başlandığı kabul edilir. MATBAANIN KEŞFİ GAZETENİN TEMELİ OLMUŞTUR.

20 ilk Fransız Gazetesi Gazette (1631)’de Paris’te yayınlanmıştır.
Günümüz anlayışına uygun ilk gazete (Avisa, Relation Oder Zeitung) Strasburg’da 1609’da Alman diliyle yayınlanmıştır. İlk İngiliz Gazetesi The Weekly News From Italy and Germany (1622) Londra’da; ilk Fransız Gazetesi Gazette (1631)’de Paris’te yayınlanmıştır.

21 TÜRK EDEBİYATI İlk resmi Türkçe gazete :Takvim –i Vakayi- 1831 İlk yarı resmi gazete :Ceride-i Havadis-1840 TANZİMAT DÖNEMİ İlk özel gazete- TERCÜMAN-I AHVAL ŞİNASİ VE AGAH EFENDİ TASVİR-İ EFKAR-1862-ŞİNASİ MUHBİR ALİ SUAVİ

22 HÜRRİYET- 1868- NAMIK KEMAL, ZİYA PAŞA
İBRET NAMIK KEMAL BASİRET BASİRETÇİ ALİ EFENDİ TERCÜMAN-I HAKİKAT AHMET MİTHAT EFENDİ

23 HAZIRLAYAN: ERDENİZ SAYDAM TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ GİRESUN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ


"HABER YAZILARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları