Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGORTACILIK İŞLEMLERİ Sigortacılık işlemleri, 14/04/2008 tarihinde 5684 sayılı sigortacılık kanunu ile yeniden düzenlenerek sigorta acenteleri ve sigorta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGORTACILIK İŞLEMLERİ Sigortacılık işlemleri, 14/04/2008 tarihinde 5684 sayılı sigortacılık kanunu ile yeniden düzenlenerek sigorta acenteleri ve sigorta."— Sunum transkripti:

1 SİGORTACILIK İŞLEMLERİ Sigortacılık işlemleri, 14/04/2008 tarihinde 5684 sayılı sigortacılık kanunu ile yeniden düzenlenerek sigorta acenteleri ve sigorta eksperleri kayıt altına alınmıştır.Sigorta acenteleri ve eksperleri gerçek ve tüzel kişilerce kurulur ve TOBB sigorta levhasına kaydolur. Levhaya kayıt aşamasında acenteler ve eksperler öncelikle ilgili kanunun yönetmeliğinde yer alan şartları taşımak zorundadırlar. Şartları yerine getiren acenteler mevzuatın eki olan evrakları da hazırlayıp sigorta.tobb.org.tr adresinden on-line başvuruyu yapıp odamız sigorta bölümüne başvuruda bulurlar. Yeni kurulan acentenin evrakları oda memuru tarafından kontrol edilir ve asgari fiziki şartları tetkik edilir herhangi bir sorun yoksa oda memuru sisteme girişini yapar ve Genel Sekreter onayına gönderir. Başvuru Genel Sekreter incelemesinden sonra TOBB onayına gönderilir.TOBB memuru ve Müdürü inceleyip onayladıktan sonra Hazine Müsteşarlığı’na gönderilir.Hazine Müsteşarlığı onayından sonra acenteler gerekli ücreti yatırdıktan sonra levha kayıtları tamamlanmış olur ve levhalarını odamızdan alabilirler. Aynı zamanda acenteler yapmış olduğu tüm değişiklikleri (adres,unvan,hisse devri,müdür değişikliği vb.) yönetmelik gereği 3 iş günü içerisinde odamız sigorta bölümüne bildirmek zorundadırlar

2 GERÇEK KİŞİ SİGORTA ACENTELERİ İÇİN İSTENEN BELGELER:
1.DİLEKÇE /ÖN BAŞVURU ONAY FORMU (GERÇEK KİŞİLER) 2.VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 3.İKAMETGAH BELGESİ (EV ADRESİ) 4.ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 5.İFLAS KONKORDATO BELGESİ 6.İKİ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF 7.EN SON MEZUN OLUNAN OKUL DİPLOMA SURETİ 8.TİCARET SİCİL GAZETESİ 9.TİCARET SİCİLİ TASDİKNAMESİ 10.MAL VARLIĞI BEYANI 11.TAAHHÜTNAME (EK-1 VE EK-2) 12.BİLGİ FORMU EK-3 13.(TANZİM EDİLMİŞSE) MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI SURETİ 14.(YABANCI DİL BİLİNİYORSA) YABACI DİL BELGESİ 15.(SİGORTA ŞİRKETİ İLE ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YAPILMIŞSA) SİGORTA ŞİRKETİ İLE YAPILAN SÖZLEŞME SURETİ 16.TELEFON / E-POSTA VB. BİLGİLER İÇİN BEYAN ACENTE TEKNİK PERSONELİ İÇİN İSTENEN BELGELER: 1.VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 2.İKAMETGAH BELGESİ (EV ADRESİ) 3.ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 4.İFLAS / KONKORDATO BEYANI 5.DİPLOMA SURETİ 6.İKİ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF 7.SSK VEYA BAĞKUR KAYDI * TÜM BELGE, FOTOĞRAF VE BEYANLARIN DÜZENLENİŞ TARİHİ 6 AYDAN ESKİ OLMAMALIDIR * MESLEKİ TECRÜBE SSK VEYA BAĞKUR’DAN ALINACAK BELGE İLE İSPATLANMALIDIR. * SİGORTA ACENTELERİ MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASINI YAPTIRMAMIŞSA TARİHİNE KADAR TANZİM ETTİREREK BAŞVURU YAPILAN ODAYA İLETMEK ZORUNDADIR * SİGORTA ACENTELERİNİN, SİGORTA ŞİRKETİ İLE YAPILAN ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YOKSA LEVHAYA KAYITTAN SONRA 6 AY İÇERİSİNDE EN AZ BİR SİGORTA ŞİRKETİ İLE ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YAPARAK BAŞVURU YAPILAN ODAYA İLETMEK ZORUNDADIR.

3 ACENTE MÜDÜRÜ İÇİN İSTENEN BELGELER:
TÜZEL KİŞİ SİGORTA ACENTELERİ İÇİN İSTENEN BELGELER:  1. DİLEKÇE (TÜZEL KİŞİ)  2. TİCARET SİCİL GAZETESİ 3. TİCARET SİCİLİ TASDİKNAMESİ 4. ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİ 5. VERGİ LEVHASI SURETİ 6. İFLAS KONKORDATO BELGESİ (Şirketler İçin Ticaret Sicil memurluğu Tarafından Düzenlenebilmektedir) 7. TAAHHÜTNAME (EK-1 VE EK-2) 8. BİLGİ FORMU (EK-3) 9. (TANZİM EDİLMİŞSE) MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI SURETİ 10. (SİGORTA ŞİRKETİ İLE ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YAPILMIŞSA) SİGORTA ŞİRKETİ İLE YAPILAN SÖZLEŞME SURETİ 11.TELEFON / E-POSTA VB. BİLGİLER İÇİN BEYAN ACENTE YETKİLİLERİ İÇİN İSTENEN BELGELER:  1.İKAMETGÂH BELGESİ (EV ADRESİ) 2.VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 3.ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 4.İFLAS / KONKORDATO BEYANI 5.EN SON MEZUN OLUNAN OKUL DİPLOMA SURETİ 6.TAAHÜTNAME EK-1 7.BİLGİ FORMU EK-3 8.İKİ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF 9.SSK VEYA BAĞKUR KAYDI ACENTE MÜDÜRÜ İÇİN İSTENEN BELGELER: 1. VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 2. İKAMETGÂH BELGESİ (EV ADRESİ) 3. ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 4. İFLAS / KONKORDATO BEYANI 5. EN SON MEZUN OLUNAN OKUL DİPLOMA SURETİ 6. İKİ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF 7. SSK VEYA BAĞKUR KAYDI 8. TAAHÜTNAME EK BİLGİ FORMU EK (YABANCI DİL BİLİNİYORSA) YABACI DİL BELGESİ 11.CEP TELEFONU NUMARASI

4 ACENTE TEKNİK PERSONELİ İÇİN İSTENEN BELGELER:
1. VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 2. İKAMETGÂH BELGESİ (EV ADRESİ) 3. ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 4. İFLAS / KONKORDATO BEYANI 5. EN SON MEZUN OLUNAN OKUL DİPLOMA SURETİ 6. İKİ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF 7. SSK VEYA BAĞKUR KAYDI  ACENTE ŞUBELERİ İÇİN İSTENEN BELGELER: 1. TİCARET SİCİL GAZETESİ TÜZEL KİŞİ SİGORTA ACENTELERİ GERÇEK KİŞİ ORTAKLARI İÇİN İSTENEN BELGELER: 1. VUKUATLI NÜFUS CÜZDANI SURETİ 2.ARŞİV KAYITLI ADLİ SİCİL BELGESİ 3.İFLAS / KONKORDATO BEYANI 4.TAAHÜTNAME EK-1 5.BİLGİ FORMU EK-3 TÜZEL KİŞİ SİGORTA ACENTELERİ TÜZEL KİŞİ ORTAKLARI İÇİN İSTENEN BELGELER: 1. İFLAS / KONKORDATO BELGESİ (Şirketler İçin Ticaret Sicil memurluğu Tarafından Düzenebilmektedir) 2. TAAHÜTNAME EK BİLGİ FORMU EK-3 * TÜM BELGE, FOTOĞRAF VE BEYANLARIN DÜZENLENİŞ TARİHİ 6 AYDAN ESKİ OLMAMALIDIR * MESLEKİ TECRÜBE SSK VEYA BAĞKUR’DAN ALINACAK BELGE İLE İSPATLANMALIDIR. * SİGORTA ACENTELERİ MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASINI YAPTIRMAMIŞSA TARİHİNE KADAR TANZİM ETTİREREK BAŞVURU YAPILAN ODAYA İLETMEK ZORUNDADIR * SİGORTA ACENTELERİNİN, SİGORTA ŞİRKETİ İLE YAPILAN ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YOKSA LEVHAYA KAYITTAN SONRA 6 AY İÇERİSİNDE EN AZ BİR SİGORTA ŞİRKETİ İLE ACENTELİK SÖZLEŞMESİ YAPARAK BAŞVURU YAPILAN ODAYA İLETMEK ZORUNDADIR.

5 Sigorta acentelerinin unvanlarında “acentelik” veya “aracılık” ifadesinin bulunma zorunluluğu
Unvanlarında sigorta ifadesi ile birlikte acentelik veya aracılık ifadelerinden birisi bulunmayan yetkili acenteler ve sınırlı yetkili acenteler (sınırlı yetkili acenteler için başka işle iştigal yasağı yoktur bu nedenle mevcut unvanlarına istenen ifadeleri eklemeleri yeterlidir), Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin 15. maddesi birinci fıkrası uyarınca, 31/12/2008 tarihine kadar durumlarını söz konusu yönetmeliğe uygun hale getirmek zorundadır.

6 SİGORTA ACENTELERİ MÜDÜR ATAMASI   Bir kişinin yada o kişinin birinci derece akrabalarının, birden fazla acentenin her birinin en az %51 hissesine sahip olması durumunda, tek bir müdürün bu acentenin tamamında görev yapabilmektedir. Ayrıca, bir kişi (ortaklık durumuna bakılmaksızın) hissedar olması durumunda, gerçek kişi sigorta acentesi ve/veya birden fazla sigorta acentesinin müdürü olarak görev yapabilmektedir. Diğer yandan, Hazine Müsteşarlığı tarafından birliğimize intikal ettirilen tarihli ve 1875 sayılı yazıda, “Bir şirket müdürünün temsil ve ilzama yetkili olduğu acentelerin sayısının birden fazla olduğu durumda görev ve yetkisini yürürlükte bulunan sigortacılık mevzuatına aykırı olmayacak bir şekilde etkin ve verimli olarak kullanabilmesini teminen, bahse konu acentelerin aynı ilde faaliyet göstermesi ve bu acentelerin sayısının (müdürün sahibi olduğu gerçek kişi acentelikler de bu sayıya dahil edilir.) Müsteşarlıkça belirlenen sayıyı aşmaması büyük önem arz etmektedir.” denilmektedir. Bu kapsamda, -Gerçek kişi sigorta acentesinin bir tüzel kişi sigorta acentesinde müdür olması, -Tüzel kişi sigorta acentesi müdürünün başka bir tüzel kişi sigorta acentesinin de müdürü ve/veya gerçek kişi sigorta acentesi olması durumlarında, söz konusu sigorta acentelerinin aynı ilde faaliyet göstermesi gerekmektedir.

7 SİGORTA ACENTESİ Mesleki sorumluluk sigortası           MADDE 7 – (1) Acenteler, mesleki faaliyetlerinden dolayı sigortalılarına verebilecekleri zararlara karşı mesleki sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır.           (2) Mesleki sorumluluk sigortasının, beher tazminat talebi için teminatı en az YTL ve bir yıl boyunca tüm tazminat talepleri için teminatı en az YTL olmak üzere yaptırılması gerekmektedir.           (3) Acenteler, sigorta şirketleri ile yaptıkları acentelik sözleşmesini takiben en geç bir ay içerisinde mesleki sorumluluk sigortasını yaptırarak, bu hususta elektronik ortamda TOBB’a veya uygunluk belgesi başvurusunda bulunduğu odaya bildirimde bulunur. Mesleki sorumluluk sigortası olmaksızın acentelik faaliyetinde bulunulamaz.           (4) Mesleki sorumluluk sigortasının asgari miktarı her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık artış oranını aşmamak kaydıyla Müsteşarlıkça arttırılabilir.

8 TAAHHÜTNAME    MARMARİS TİCARET ODASI GENEL SEKRETERLİĞİNE Sigorta Acenteliği faaliyetini yürüttüğümüz mekânın; müstakil bir bina/iş merkezi içerisinde; fiziki olarak ayrılmış, müstakil bir girişe sahip, başlıbaşına kullanılmaya elverişli bağımsız bir mekân olduğunu; münhasıran Sigorta Acenteliği yapılan bu mekanda işletmeye ait en az 1’er adet bilgisayar, yazıcı ve faks cihazının, poliçe düzenlemeye, müşteri cari hesabını takip etmeye ve yazışma yapmaya uygun programların, yeterli arşivleme sisteminin, internet bağlantısının, elektronik posta adresinin, müşteri oturma grubunun bulunduğunu ve tüm sigortacılık işlemleri için statik IP adresi kullanacağımızı beyan/taahhüt ederiz. …./..../....

9 Teknik personel           MADDE 18 – (1) Sigorta ürünlerinin, acenteler tarafından pazarlanması, bilgilendirme ve satış işlemleri yalnızca acentelerin teknik personeli tarafından yapılabilir.           (2) Teknik personel olmak için aşağıdaki şartlar aranır:           a) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (d), (e) ve (f) bentlerinde sayılanlar hariç diğer niteliklerin taşınması,           b) En az lise veya dengi okul mezunu olması,           c) Sigortacılıkla ilgili kurum veya kuruluşların meslekle ilgili bölümlerinde en az iki yıl mesleki deneyim kazanılmış olması. Ancak, en az 2 yıllık aktüerya, pazarlama, risk yönetimi ve sigortacılık ile ilgili yüksek okullardan veya dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.           (3) Acenteler teknik personeline ilişkin bilgileri, kaydedilmek ve bu personelin kayıt numarası ve kimliklerini almak üzere  elektronik ortamda TOBB’a veya uygunluk belgesi başvurusunda bulunduğu odaya bildirir.           (4) Gerçek kişi acenteler ve tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürünün veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getirenlerin teknik personel unvanını taşıması gerekir.           (5) Teknik personelin poliçe satışı sırasında sigortalıya hangi acenteye bağlı olarak çalıştıklarını açıkça belirtmeleri, yapacakları tanıtımlarda ve bilgilendirme notlarında bağlı oldukları acentenin unvanını yazmaları gerekmektedir.           (6) Teknik personelin yaptığı işlemlerden dolayı üçüncü kişilere verecekleri zararlardan bağlı bulundukları acenteler sorumludur.           (7) Hayat sigortalarında görev yapacak teknik personel hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.            (8) Lise ve dengi okul mezunu olup, teknik personel olmak için diğer gerekli nitelikleri taşıyan, ancak deneyim şartı bulunmayanlar yardımcı teknik personel unvanı ile işe başlatılabilirler. Yardımcı teknik personele en az altı ay çalışması ve esasları Müsteşarlıkça belirlenecek temel sigortacılık bilgileri sınavını kazanması kaydı ile sigorta işlemleri yapma yetkisi verilebilir. Yardımcı teknik personel iki yıllık çalışma süresini doldurduğu takdirde teknik personel unvanını kazanır ve acenteler bu personeli sürelerinin dolmasını takiben en geç yirmi gün içinde kaydedilmek, kayıt numarası ve kimlik almak üzere elektronik ortamda TOBB’a veya uygunluk belgesi başvurusunda bulunduğu odaya bildirir.

10 Teknik personel eğitimi
          MADDE 19 – (1) Teknik personel, tarihi ve programı Müsteşarlıkça üç ay önceden duyurulacak ve en az üç yılda bir beş iş gününü geçmemek üzere verilecek eğitime tabi tutulur. Verilecek eğitimlerin Kanunun 31 inci maddesinde belirtilen Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından yapılması esastır. Elektronik ortamda eğitim verilmesi de mümkündür. Müsteşarlık gerek görülen hallerde bu eğitimlerin yapılması amacıyla yurt içindeki veya yurt dışındaki kurum, kuruluş, meslek örgütleri veya üniversitelerden yararlanabilir.           (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitimi süresi içerisinde almamış olan teknik personelin faaliyeti bu eğitimi tamamlanıncaya kadar durdurulur.

11 Teknik personel kimliği MADDE 24 – (1) Teknik personelin sigorta ürünlerinin pazarlanması, bilgilendirme ve satış işlemleri esnasında hangi acenteye bağlı olarak çalıştığını açıkça belirtmesi ve kimliğini göstermesi gerekir. Teknik personel kimliğini ibraz edemeyenler bu işlemleri yapamaz. (2) Kimliklerin şekli ve içeriği İcra Komitesi tarafından belirlenir ve Müsteşarlığın onayıyla uygulamaya konulur. Teknik personelin kimliği, uygunluk belgesi başvurusunda bulunulan oda tarafından verilir. (3) Acentelik sözleşmesinin feshi halinde veya teknik personelin acenteyle ilişiğinin kesilmesi veyahut yetkisinin kaldırılması durumlarında, acenteler keyfiyeti en geç beş iş günü içinde uygunluk belgesi başvurusunda bulundukları odaya bildirir ve verilen kimlikleri ilgili odaya iade eder. İade edilmeyen kimliklerden acenteler sorumludur. (4) Bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında acenteler için öngörülen tedbirler, teknik personel için de uygulanır. Teknik personelin faaliyetlerinin geçici olarak iki aydan altı aya kadar durdurulması, işlem yapma yetkisinin durdurulması şeklindedir. Geçici durdurmada kimlikler geri alınmazken, faaliyetin durdurulması halinde teknik personelin kimlikleri geri alınır.

12 YETKİLENDİRİLMİŞ ODALARIMIZA YÖNELİK SİGORTACILIK EĞİTİMLERİ BİRLİK MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
5684 sayılı Sigortacılık Kanunu uyarınca, ülkemizde faaliyet gösteren Sigorta Acenteleri Birliğimiz nezdinde örgütlenmiş olup, bu kapsamda Sigorta Acenteleri İcra Komitesi teşekkül ettirilmiştir. Sigorta Acenteleri İcra Komitesinin anılan Kanunda sıralanan görevlerini etkin bir şekilde yapabilmesi, Sigorta Acenteleri arasında ki haksız rekabetin engellenmesi ve ilgili mevzuata uymayan Sigorta Acentesi, kişi ve kuruluşların tespit edilerek ilgili kurumlara bildirilmesini teminen, anılan Kanunun 27 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında 113 odamız yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda, yetkilendirilmiş bulunan odalarımıza yönelik sigortacılık eğitimleri Ekim 2012 ve 1-2 Kasım 2012 tarihlerinde yetkili odalarımızın genel sekreterleri ve personellerinin katılımıyla Birlik Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcılara, Hazine Müsteşarlığı ve Birliğimiz temsilcileri tarafından “Temel Sigortacılık Bilgileri ve Sigortacılık Mevzuatı” ile “Tetkik raporunun hazırlanmasına ilişkin usul ve esaslar”a ilişkin hususlar hakkında bilgi verilmiştir.


"SİGORTACILIK İŞLEMLERİ Sigortacılık işlemleri, 14/04/2008 tarihinde 5684 sayılı sigortacılık kanunu ile yeniden düzenlenerek sigorta acenteleri ve sigorta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları