Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rejim tehlikesi ortadan kalktı     KAYNAK: Fatih Altaylı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rejim tehlikesi ortadan kalktı     KAYNAK: Fatih Altaylı."— Sunum transkripti:

1 Rejim tehlikesi ortadan kalktı     KAYNAK: Fatih Altaylı

2 Seçim öncesi AKP'yi destekleyen, seçim sonrası önce Abdullah Gül'e çakıp, Erdoğancı olan. Sonra Türkiye'de rejim tehlikesi olduğunu gündeme getiren, ardından Erdoğan‘ın ve Gül'ün iyi niyetli olduğunu söyleyip Türkiye'ye şeriatın mahalle baskısıyla geleceğini iddia eden Hürriyet'in yayınlarının arkasında ‘İktidardan bir talep' olduğunu yazmıştım.

3 Doğan‘ın bir istediği vardı ve iktidar bunu yapmıyordu.
Vergi uzlaşmaları, vergi kaçaklarının affı zaten rutine bağlandığı için talep bu olamazdı. Acaba neydi? Hilton Arazisine imar değişikliği istediklerini Sabah'tayken yazmıştık. Bunun olması kolay değil gibi görünüyordu. Bu değilse neydi? O kadar açgözlü, o kadar talepkarlardı ki, her şey olabilirdi. Ve ne olduğunu bugün anladık. Hilton Arazisi için istedikleri imar planı tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçmiş.

4 Tabii bu haber gazetelerde yok.
Çünkü basının neredeyse tamamı kontrollerinde. Ya kendilerinin, ya da adamları kontrol ediyor. Allahtan internet var da, konuyu öğrenebildik. Doğan AKP'den bir istediğini daha koparmış oldu.

5 Doğan medyasının Türkiye'de yeni bir gerilim ortamı yaratmaya başladığını, rejim tehlikesine sürekli dikkat çekerek sivil toplumu harekete geçirmeye başladığını, TÜSİAD‘ın da Doğan‘ın kontrolünde aynı telden çalarak gerilimi tırmandırdığını gören iktidar 'Başımızı bunlarla belaya sokmayalım' diyerek plan tadilatını yaptı.

6 Şimdi hep beraber Doğan Medyasını izlemeye başlayalım
Şimdi hep beraber Doğan Medyasını izlemeye başlayalım. Bakın Türkiye'yi nasıl normalleştirecekler. Nasıl yayınlar ağır ağır geri çekilecek. Bir kaç hafta içinde şeriat tehlikesi nasıl yok olacak. Malezya örneği nasıl ortadan kalkacak. Nasıl her şey bir kaç hafta içinde güllük gülistanlık olacak. İzleyin ve görün. Doğan yeni bir taleple AKP'nin kapısına dikilene kadar tabii ki...

7 Hilton 'da rant ne kadar? Büyükşehir'in imar planı değişikliğiyle Doğan Grubu bir iki yılda Türkiye'nin en zengini haline gelecek. Nasıl mı? Hesap basit. Doğan, Hilton arazisini 254 milyon dolara aldı. Burada 0,7 emsalle yaklaşık 43 bin metrekare inşaat izni vardı. Plan tadilatıyla bu izin yaklaşık 5 katına çıktı. Doğan Grubu Hilton arazisine yaklaşık  238 bin metrekarelik bir inşaat yapabilecek. Anladığım kadarıyla buna yer altında yapılacak otopark, alışveriş merkezi gibi birimler dahil değil.

8 Şimdi bu rantın Doğan Grubuna nasıl bir haksız kazanç sağladığına bakalım.
Doğan burada 238 bin metrekarelik inşaat yapacak. Bu inşaat büyük ihtimalle rezidans olacak. İstanbul'un en güzel yerinde, Boğaz manzaralı rezidanslar. Bu kadar iyi bir yerde olmayan rezidansların fiyatları üzerinden bir hesap yapalım. Mesela hemen yakınındaki Taksim Rezidans‘ı veya Levent'teki Bellevue Rezidans‘ı baz alalım. Tamamı Boğaz manzaralı olmayan bu iki projede metrekare satış fiyatları yaklaşık 9 bin dolarlar seviyesindeydi.

9 Emlak fiyatlarındaki artış ve Hilton arazisinin konumu nedeniyle Hilton'da yapılacak rezidansların metrekare fiyatlarının dolar civarında olması muhtemel. Yani buradan 2 milyar 238 milyon dolar hasılat gelecek. Yer altında yapılacak otopark ve alışveriş merkezinden de, tam durumunu bilmediğimiz için küçük bir rakam verelim, minimum 500 milyon dolarlık bir gelir elde edilmesi mümkün.. Etti mi, 2 milyar 838 milyon dolar. Burada yapılacak inşaatın metrekare maliyeti yaklaşık 1000 dolar. 238 milyon dolar inşaat maliyeti artı 254 milyon dolar satın alma maliyeti etti mi 492 milyon dolar. 2 milyar 838 milyon dolardan 492 milyon doları çıkarınca ortaya çıkan rakam Doğan‘ın bu işten edeceği kar. Tam tamına 2 milyar 346 milyon dolar.

10 Üstelik herhangi bir finansman maliyeti de olmayacak
Üstelik herhangi bir finansman maliyeti de olmayacak. Buradaki evler o kadar değerli ki, yapmadan satacak, belki de bir de oradan kar edecek. Allah bin bereket versin. Bari hiç değilse buradan elde edeceği karın vergisini versin. Ama hiç sanmıyorum. Onu bile uzlaşmayla 5 sene sonra kuşa çevirip öderler.

11 Emekli Sandığı dava açmalı.
Aydın Doğan, Hilton arazisini Emekli Sandığı'ndan aldı. Yani devlete yıllarca hizmet edip emekli olanların maaş aldığı yerden. Dulun, yetimin sandığından.

12 Eğer bu arazinin imar plan tadilatı satıştan önce yapılmış olsaydı arazinin fiyatı en az 1,5 belki de 2 milyar dolar olurdu. Bu para da inim inim inleyen sosyal güvenlik sistemine girerdi. Plan tadilatı satıştan sonra yapıldığı için bu para Doğan‘ın cebine girecek. Şimdi Emekli Sandığı'nın sözleşmeden doğan haklarını kullanmak için dava açması gerek. Dulun yetimin hakkını, açgözlü gözü açıklara yedirmemek için.

13 ANLADINIZ MI İŞLER NASIL YÜRÜYORMUŞ ÜLKEMİZDE.
BEĞENDİNİZ Mİ ? ANLADINIZ MI İŞLER NASIL YÜRÜYORMUŞ ÜLKEMİZDE. ILIMLI İSLAMI YAŞAMAK BUNA DENİR İŞTE......


"Rejim tehlikesi ortadan kalktı     KAYNAK: Fatih Altaylı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları