Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ"— Sunum transkripti:

1 İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ
MEDET ÇAĞLAYAN EREL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ

2 Dünyada Her Yıl Milyonlarca Çalışan İş Kazasına Maruz Kalmaktadır
Dünyada Her Yıl Milyonlarca Çalışan İş Kazasına Maruz Kalmaktadır. .Toplam Çalışan Sayısı : ,8 Milyar kişi .Çocuk İşçi Sayısı: milyon .İş Kazası Sayısı : Milyon .Meslek Hastalıklarından ölen Kişi Sayısı: 1,7-2 Milyon .İş Kazarından Dolayı ölen Kişi Sayısı: Bin .Ölüm hariç yaralanan kişi sayısı : Bin

3 Ülkemizdeki Kaza İstatistikleri 2006 Yılı Verileri
Toplam Çalışan Sayısı : İş Kazası Sayısı: Meslek Hastalıkları Sayısı: Çalışma ortamından dolayın hayatını kaybeden Kişi Sayısı:

4 TANIMLAR TEHLİKE: Çalışma çevresinin fiziki kusurları ve insanların hatalı davranışları gibi, çalışma ortam ve şartlarında var olan, ya da dışarıdan gelebilecek kapsamı belirlenmemiş, maruz kimselere, işyerine ve çevreye zarar yada hasar verme potansiyeli RİSK: Tehlikelerden kaynaklanabilecek bir olayın, meydana gelme ihtimali ile zarar verme derecesinin bir bileşkesi

5 risk algılama RİSK-1 Risk algılama Zaman

6 risk algılama Ciddi kaza RİSK-2 Risk algılama Zaman

7 risk algılama Ciddi kaza RİSK-3 Risk algılama ? Zaman

8 KAZA GELİYORUM DER Mİ ? 1 ölüm veya ağır yaralama 300 hafif yaralanma
29 300 hafif yaralanma yaralanmasız olay

9

10

11 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN YAPILMASI GEREKENLER
İŞ YERİ DÜZENİ ORGANİZASYON İŞE ALIM İŞE YERLEŞTİRME EĞİTİM DENETLEME

12 İŞ YERİ DÜZENİ FABRİKA YERİ SEÇİMİ FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME

13 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
ELEKTRİK TESİSATI: Yangın ve patlamaya tehlikesi yaratmayacak şekilde dizayn edilecek ve çalışanların direkt temas etmeleri engellenecek şekilde yapılacaktır.

14 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
ACİL ÇIKIŞ YOLLARI VE KAPILARI: Acil çıkış kapıları sürekli dışa açılacak Acil kaçış yolları sürekli açık olacak İşaretler yönetmeliğine göre işaretlenecek Acil çıkış kapıları raylı ve döner kapı olmayacak Acil çıkış yolları gerekli şekilde aydınlatılacaktır.

15 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
HAVALANDIRMA: ORTAM SICAKLIĞI: ARASI

16 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
AYDINLATMA: Gün ışığıyla aydınlatma esastır. Avlular, açık alanlar, dış yollar en az 20 lüx Kaba malzemelerin taşınması, depolanması, kaba yapılan işler ile geçit koridor ve merdivenler en az 50 lüx Kaba montaj, kazan ve makine dairesi, helalar, soyunma odaları, asansör kabinleri en az 100 lüx

17 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
AYDINLATMA: Normal montaj 200 lüx Ayrıntıların yakından seçilmesi 300 lüx Dikkat isteyen ince işler en az 500 lüx Hassas işlerin sürekli yapıldığı yerler en az 1000 lüx Aydınlatma sistemi exproof olmalı

18 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
İŞYERİ TABANI: Kuru, düz, kaymaz olmalı; engebeli olmamalı TAVAN VE ÇATILAR: Daimi olarak çalıştırılan yerlerin tavan yüksekliği en az 3 m olmalı Çatılar ısıya, yağmur ve kar gibi hava olaylarına karşın sağlam olmalı Yazın sadece sactan çatılar varsa ısıya karşı ara çatı yapılıp, ikisinin arasında hava akımı sağlayacak menfezler bulunmalı

19 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
KAPILAR VE GİRİŞLER: Saydam kapılar kolayca görünür olarak işaretlenecek Raylı kapılar kolayca raydan çıkmayacak şekilde emniyetli yapılacak Yukarı doğru açılan kapılarda düşmeyi önleyecek emniyet tertibatı olacak Acil çıkış kapıları işaretli ve her zaman içeriden açılır olacak Yaya yolları, forklift yolları çizilecektir.

20 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
MERDİVENLER: Ateşe dayanıklı malzemden yapılmalı Mukavemet katsayısı en az 4 olacak ve 500 kg yük taşıyacaktır Delikli ve ızgaralı merdiven ve sahanlıklardaki delikler en çok 2 cm olacak Merdiven genişliği bakım merdivenleri hariç en az 110 cm olacak Merdiven eğimi tabanla en az 20 en çok 45 derece olacaktır.

21 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
MERDİVENLER: Basamak eni 22 c m den az olmayacak ve yüksekliği en az 13cm en çok 26 cm olacak. Genişliği 225 cm geçen merdivenlerin ortasında ayrıca bir trabzan olacak 4 basamaktan fazla olan merdivenlere korkuluk yapılacaktır.

22 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
DİNLENME YERLERİ: En az 10 işiç çalıştırılan işyerlerinde uygun dinlenme yerleri olacaktır. SOYUNMA YERİ: İşçilerin üstlerinin değiştirilmesi gereken durumlarda soyunma yeri yapılacak ve üstlerini başka yerde değiştirmelerine izin verilmeyecektir.

23 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
SOYUNMA YERİ: Soyunma dolapları yanmaya dayanıklı malzemeden yapılmalı Dolap yüksekliği 150 cm den az olmayacak, üstte şapka altta ayakkabı konulacak yerleri bulunacaktır. Dolaplar kilitli olacak ve temizlikleri işveren tarafından hazırlanmış yönergelerle yapılacaktır.

24 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
DUŞLAR VE LAVABOLAR: Kadın ve erkek işçiler için ayrı ayrı olacaktır. Duş kabin boyutu 1*1,20, soyunma yerlerinin 2*1,4 den az olmayacaktır. TUVALET VE LAVABOLAR: 30 erkek için bir tuvalet bir pisuvar;25 bayan için bir tuvalet şeklinde organize edilecek. 100 den sonra her 50 kişiye bir olarak hesap edilecek.

25 FABRİKA İÇİ YERLEŞTİRME
İLK YARDIM ODASI ENGELLİ İŞÇİLER AÇIKTA ÇALIŞMALAR YEMEKHANE

26 ORGANİZASYON İSİG KURULU İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞ YERİ HEKİMİ
NOT: Her büyüklükteki tüm inşaat şirketleri veya firmaları sağlık ve güvenlik konusunda bir ya da birkaç kişiyi istihdam etmek zorundadır.

27 İŞE ALIM İşe giriş muayeneleri Sağlık raporları Odyo testleri
Akciğer grafileri İşe uygun eleman seçimi

28 İŞE ALIM YÜKSEKTE ÇALIŞMA Kadınlar, 18 yaş altı ve bedensel engelliler
Kronik hastalığı olanlar ile boyun travması geçirmiş olanlar yüksekte çalıştırılmazlar İşe girişte ek olarak EKG ve şeker testi istenebilir.

29 İŞE ALIM TOZLU İŞLER: Dolaşım sistemi sorunları olanlar, solunum fonk bozuklukları olanlar ile aşırı şişmanlar bu işlerde çalıştırılmazlar. Solunum fonk testi istenir. 6 ayda bir ciğer grafisi yenilenmeli.

30 ÖZELLİĞİ OLAN ÇALIŞANLAR
Gebe ve emzikli kadınlar 18 yaşından küçükler 2 yaşından küçük çocuğu olan anneler Meslek hastalığı veya şüphesi tanısı alanlar Kronik hastalığı olanlar Malul ve özürlüler Alkolikler, ilaç ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar Birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar

31 İŞE YERLEŞTİRME&EĞİTİM
İSİG eğitimi Oryantasyon eğitimi İş başı eğitimi Denetim ve sürekli izleme

32 DENETLEME Düzenliği akciğer grafileri, odyo testleri, işe devam muayeneleri yaptırılmalı Basınçlı kaplar, kompresörler, taşıyıcı ekipmanlar ve araçlar, portör muayeneleri düzenli yapılmalı Düzenli bakım onarım faaliyetleri gerçekleştirilmeli. Kaza kayıtları düzenli tutulmalı ve takip edilmeli. Devamsızlıklar takip edilmeli.

33 İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIKLARI
(SSK KANUNUN MADDE 11/A) İş kazası aşağıdaki hal ve durumlardan birinde meydana gelen sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan alaydır. Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla, Sigortalının işveren tarafından görev ile bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda Sigortalının işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmesi sırasında

34 İŞ KAZASI MEYDANA GELDİKTEN SONRA HUKUKİ VE CEZAİ DURUM
SİGORTA HUKUKU SSK mad. CEZA HUKUKU İŞ HUKUKU Taksirle veya kasıt ile Ölüme Neden olma Taksirle veya kasıt ile Yaralanmaya Neden olma Maddi Tazminat Manevi Tazminat Destekten Yoksun Kalma İş Göremezlik

35

36

37

38 TEKNİK ÖNLEMLER YANLIŞ DOĞRU

39 TEKNİK ÖNLEMLER YANLIŞ DOĞRU

40 İDARİ ÖNLEMLER YANLIŞ DOĞRU

41 İDARİ ÖNLEMLER YANLIŞ DOĞRU

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51


"İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları