Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CALADIUM BICOLOR (KALADYUM)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CALADIUM BICOLOR (KALADYUM)"— Sunum transkripti:

1 CALADIUM BICOLOR (KALADYUM)

2 GENEL ÖZELLİKLERİ Familyası:Araceae
Anavatanı Brezilya’dır. Ev ve iş yerlerinde iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Yaprak sapları uzun ve büyük kalp şeklinde, ince yapılı, kırmızı, pembe, beyaz renk çeşitlerindedir.

3 TOPRAK İSTEKLERİ Bir kısım bahçe toprağı, bir kısım kum, yarım veya bir kısım yosun isteklerini karşılar. Yumruların tohum olarak Caladıum’da mart ayında yosun dolu sığ kasalara dikilir. Kökleri gelişmeye başlayınca, içerisine hacim olarak 3 kısım turba, 1 kısım toprak ve kumun karışımıyla elde edilen harç bulunan kasalara alınır.

4

5 YETİŞME İSTEKLERİ Işık: Aydınlık ortamlardan hoşlanırlar. Direkt üzerlerine vuran güneş ışığını sevmezler. Kışın güneye bakan pencerelerde bulundurulması uygundur. Sıcaklık: Sıcak ortam bitkisidir. Yazın gelişme döneminde C derece , saksıda ise 13C’de muhafaza edilmelidir. Nem: Yüksek neme sahip ortamlarda bulundurulmalıdırlar. Ortam nemi azaldığı zaman bitki etrafına su püskürtülebilir.

6

7 BAKIM ÖNLEMLERİ Saksı değiştirme: Her
yıl mart ayında vejetasyon döneminde saksı değişikliğinin yapılması uygundur. Gübreleme: Nisan-Temmuz ayları arasında her hafta bir-iki gram kompoze gübre verilir. Budama: Dinlenme dönemi başında tümüyle sararan yapraklar kesilip uzaklaştırılır.

8 Sulama Ekim’den Şubat’a kadar olan dinlenme döneminde hiç su verilmeyerek yumrular kuru olarak muhafaza edilirler. Bitki Şubat ayından itibaren tekrar sulanmaya başlanır. Başlangıçta az verilen su gittikçe artırılır. Caladium’lar yüksek hava ve toprak nemine ihtiyaç duyan bitkilerdir. Orantılı nemi düşük yerlerde derhal yaprak uç ve kenarlarında kahverengi lekeler oluşur ve yapraklar içe doğru bükülmeye başlar. Bu nedenle, bitkilere yazın bol kireçsiz su mümkünse yağmur suyu verilmeli, kuru ve sıcak havalarda yapraklara sık sık su püskürtülmelidir.

9 ÜRETİM TEKNİĞİ Caladium üretimi ayırma ve bölme yöntemiyle yapılır.Yaşlı yumrulardan bir yıl önce oluşan yan yumrular, Mart ayı içerisinde ayrılarak küçük saksılara alınırlar. Caladium’un gövdesi patatese benzer ve her parça bir göz gibidir. Bu gözleri her birinden yeni bir bitki üretmek olanaklıdır. Bu yöntemde ana yumru, keskin bir bıçakla her parça 1-2 göz içerecek şekilde bölünerek saksılara şaşırtılır.Yavru yumruların ayrılması gibi, bu uygulama da en iyi şekilde Mart ayında yapılır.

10 Peyzaj düzenlemelerinde;
İnce yapılı ve gösterişli bir yaprağa sahip olduğundan dikkat çekebilecek örneğin; alışveriş merkezleri,otel lobileri v.b alanlarda tek veya gruplar halinde kullanılabilir.


"CALADIUM BICOLOR (KALADYUM)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları