Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FIRINCILIK MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FIRINCILIK MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN"— Sunum transkripti:

1 FIRINCILIK MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN
HACCP ve İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ Hakan EKİNCİ Gıda Mühendisi Kartal İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

2 HİJYEN NEDİR ? İnsan sağlığına zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümüne hijyen denir. Yani sağlık için gerekli koşulların sağlanması ve sürdürülmesi için öngörülen uygulamalardır.

3 GIDA HİJYENİ NEDİR ? Gıdanın kullanım amacı dikkate alınarak tehlikenin kontrole alınması ve gıdanın insanlar tarafından tüketiminin uygunluğunun sağlanması için, gerekli her türlü önlem ve koşullar olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir gıdanın temizliği ve tümüyle hastalık yapan etmenlerden arındırılmış olması demektir. Bir başka ifade ile yenilen gıdalar, tüketen kişileri hasta etmemelidir.

4 Neden Hijyen ? Önce Sağlık…
İnsan sağlığının korunması için hijyen hayatımızın her alanında olmazsa olmaz uygulamalardır. Önce Sağlık…

5 RESMİ KONTROL ve DENETİMLER :
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlığımızın en önemli sorumluluklarından biri, çiftlikten sofraya kadar tamamlayıcı ve etkin bir gıda kontrolü ile güvenilir gıda üretimini sağlamaktır. Bu amaçla bakanlığımız; gıda üreten, satan işyerleri ile toplu tüketim yerlerinin güvenilir gıdaya ulaşılması konusunda en etkili yöntemler arasında yer alan “İyi Hijyen Uygulamaları” ile “HACCP” ilkelerine dayanan prosedürleri uygulatmak ve sürdürmekle yükümlüdür.

6 HACCP NEDİR ? Haccp önceden önleme demektir.
Yani oluşabilecek bir tehlikeyi daha olmadan önlemek için yapılan işlemler ve alınan tedbirler demektir. Tehlike: İnsan sağlığı üzerine olumsuz etki yapması muhtemel biyolojik, kimyasal veya fiziksel bir etkendir.

7 TEHLİKELER NELERDİR ? Fiziksel Tehlikeler : Cam, metal, ahşap, taş, tahta, plastik, saç tüy, kıl… Kimyasal Tehlikeler : İlaç kalıntısı (zararlılarla mücadele ilaçları (fare zehri)), durulama yetersizliğinden kaynaklı temizlik maddelerinin kimyasal kalıntıları, makine yağları, ambalajdan gelebilecek kimyasal maddeler. Biyolojik Tehlikeler : Virüs, bakteri, küf, sinek, böcek, kemirgen…

8 TEHLİKE KAYNAKLARI ! Hammadde kaynaklı tehlikeler.
Üretim kaynaklı tehlikeler. (Ağırlıklı olarak üzerinde durulacak) Pazarlama ve satış kaynaklı tehlikeler.

9 HAMMADDE GİRDİ KABUL FORMU
Geliş Tarihi : Geliş Tarihi : Girdi Adı / Hammadde Adı : Girdi Adı / Hammadde Adı : Girdi Adı / Hammadde Adı : Girdi No : Girdi No : Girdi No : Girdi No : Tedarikçi Adı : Tedarikçi Adı : Tedarikçi Adı : Tedarikçi Adı : Tedarikçi Adı : Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Yapılan kontroller : Etiket kontrolü, üretim/kayıt/ithalat izni, son tüketim tarihi, dış görünüm v.b. Not: Yapılan kontroller sırasında elde edilen veriler bu alanda kayıt altına alınmalıdır. Uygun Uygun Değil Açıklama (Uygun Değilse) : Açıklama (Uygun Değilse) : Açıklama (Uygun Değilse) : Açıklama (Uygun Değilse) : Açıklama (Uygun Değilse) : Açıklama (Uygun Değilse) :

10 (Un maya tuz Katkı Maddesi)
EKMEK İŞ AKIŞ ŞEMASI UN ELEME / KARIŞTIRMA (Un maya tuz Katkı Maddesi) HAMUR YOĞURMA FERMANTASYON KESME ŞEKİL VERME FERMANTASTON BIÇAK ATMA PİŞİRME SATIŞ / PAZARLAMA

11 Üretim Aşaması Kaynaklı Uygulamalar
1- Genel Şartlar: - İşyeri çevresinde işyerini etkiliyecek unsurlar olamamalı. (Koku, toz vs.) - Yüzeyler; üzerinde kir birikmesine, yabancı maddelerin gıda maddesine bulaşmasına yol açmayacak şekilde tasarlanmalıdır. - Zararlıların işyerine girişi önlenmelidir. - Aydınlatma lambaları korunaklı, pencere camları plastik filmler ile kaplanmalıdır. - Atık su kanalları ile alet ve ekipman kolay temizlenebilir olmalı. - İşyerine, hijyeni esas uyarıcı yazılar asılmalıdır. - Su tankları; kuş, böcek vb. girişine karşı korumalı ve kontrolü kolayca yapılabilecek yerde bulunmalı, temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

12 2- Personel tuvaletleri ve soyunma alanları:
- İşyerlerindeki tuvaletlerin suyu sürekli olmalı, kanalizasyon bağlantısı bulunmalı, hiçbir şekilde üretim ve depo alanlarına doğrudan açılmamalıdır. - Tuvalet mekanlarında, sabun, hijyenik el kurutma (örneğin tek kullanımlık peçeteler veya el havlu ruloları) ve dezenfektan bulunmalıdır. - Tuvalet önlerinde dezenfeksiyonu sağlayacak ayak paspası bulundurulmalıdır. - Personele üzerini değişebilmesi için personel soyunma alanları sağlanmalıdır. İş ve sokak kıyafetlerinin ayrı ayrı saklanabileceği şekilde soyunma dolapları olmalıdır.

13 3-El Yıkama Evyeleri İşyerinin uygun noktalarında gerekli sayıda temiz, sağlam ve çalışır durumda el yıkama evyeleri bulunmalıdır. El yıkama evyelerinde gıda işlemlerinde kullanılan araç ve gereçler yıkanmamalıdır. El yıkama evyelerinde soğuk su ve gerekli durumlarda sıcak su bağlantısı ile el yıkama ve hijyenik el kurutma için gerekli malzemeler bulundurulmalıdır.

14 4-Havalandırma Üretim alanları, depo ve tuvalet mekanları yeterli havalandırma düzeneğine sahip olmalıdır. Havalandırma sistemleri, duman, koku, is ve buharlaşmayı giderecek, ısıyı muhafaza edecek, toz, kir ve zararlı girişini önleyecek özellikte olmalı; filtreleri ve diğer parçaları temizlemek veya değiştirmek üzere rahatça erişilebilecek bir şekilde kurulmalıdır. Pişirme için fırın, ve buharlı ısıtıcılardan çıkan hava, işyeri ortamından uzaklaştırılmalıdır. Temiz olmayan bir alandan temiz bir alana olabilecek hava akımlarından kaçınılmalıdır.

15 5-Aydınlatma • İşyeri gün ışığına eşdeğer bir şekilde doğal veya yapay olarak aydınlatılmalıdır. • Aydınlatma araçları muhtemel tehlikelere karşı koruyucular ile korunmalıdır. • Kullanılacak ışığın şiddeti ve rengi mamul üretimini etkilemeyecek özellikte olmalıdır

16 6- Su • İşyerinde ilgili mevzuata uygun, sürekli, içme suyu kalitesinde, sıcak ve soğuk su bulunmalıdır. • Buz ve buhar “içilebilir nitelikteki sudan” üretilmelidir. Varsa su tankları; yağmur, kuş, böcek vb. girişine karşı korumalı ve kontrolü kolayca yapılabilecek yerde bulunmalı, düzenli aralıklarla temizlenmelidir. • İşyerinde kullanılan su laboratuarda periyodik aralıklarla kontrol edilmeli/ettirilmelidir. 7- Atık Su Kanalizasyon Sistemleri Atık su kanalizasyon sistemleri, gıda maddelerinin olumsuz olarak etkilenmesini önleyecek şekilde tasarlanmış ve tesis edilmiş olmalıdır.

17 8- Temizlik Gereçlerinin, Kimyasal Madde ve Dezenfeksiyon Maddelerinin Saklanması
• Temizlik gereçleri ve kimyasal maddeler gıda maddelerinin bulunduğu alanlar dışında, uygun kapalı alanlarda muhafaza edilmelidir. • Gıda üretim yerlerinde kullanılan kimyasal madde ve dezenfektanları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalıdır

18 9- Zemin, Duvar ve Tavan Yüzeyleri
Zemin kaplamaları sağlam, kaymayı önleyici, temizlenmesi kolay ve dezenfeksiyona uygun olmalıdır. Kaplamalar su geçirmez, aşınmaya karşı dayanıklı, yıkanabilir olmalıdır. Üretim alanında yeterli sayı ve boyutta drenaj kanalı bulunmalıdır. Atık su kanalları zararlı girişine, koku yayılmasına ve atıkların kanaldan geri dönüşüne karşı güvenilir, temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir olmalıdır. Duvar yüzeyleri pürüzsüz, temizlenmesi kolay ve gerektiğinde dezenfekte edilebilir olmalıdır. Duvar yüzeyleri, su geçirmeyen açık renkli malzemeden yapılmalı ve aşınmaya karşı dirençli olmalıdır. Tavanlar ve tavan yapıları kir birikmesine, nem yoğunlaşmasına ve küflenmeye izin vermeyecek şekilde olmalıdır. Tavanların periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Tavan yüksekliği üretilen ürüne ve alet ekipmana uygun olmalıdır.

19 10- Pencereler • Pencereler temiz tutulmalı, kir birikmesini önleyecek şekilde ve çürümeye karşı dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır. Dış mekana açılan pencerelerde kolay temizlenebilen sineklikler kullanılmalıdır. Kırılmaya karşı camlar dayanıklı olmalı veya kırılmaya karşı gerekli önlemler alınmalıdır. 11- Kapılar • Kapılar temiz tutulmalı, kir birikmesini önleyecek şekilde ve çürümeye karşı dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır. • Kapıların yüzeyi düz ve su geçirmez özellikte olmalıdır. • Kapılar temizlenmesi kolay ve dezenfekte edilebilir olmalıdır

20 12- Gıda Maddelerinin Muhafazası ve Depolar
• Ambalajlı veya ambalajsız hiçbir gıda maddesi zemin ile doğrudan temas etmemelidir. •Depolarda yeterli havalandırma sağlanmalıdır. • Koku, kirlenme ve mikrobiyolojik yönden birbirilerini olumsuz olarak etkileyebilecek gıda maddeleri ayrı yerlerde muhafaza edilmelidir. •Depolarda ilk giren ilk çıkar prensibi uygulanmalıdır. • Üretim amaçlı kullanılmayan gıda maddeleri (örneğin personel yiyecekleri) üretimde kullanılan gıda maddeleri ile birlikte muhafaza edilmemelidir.

21 13- Zararlılar ile Mücadele
• Dış mekana açılan tüm boşluklarda zararlılara karşı gerekli önleyici tedbirler alınmalıdır. • Zararlıya maruz kalmış mamuller imha edilmelidir. • Üretim alanlarında uygun aralıklarla mekanik veya yapışkanlı fare tuzakları yerleştirilmeli, tuzaklar düzenli olarak kontrol edilmelidir. • Zararlı ile mücadele programı hazırlamalı etkin bir şekilde uygulanmalıdır. • Zararlılara karşı kullanılan ilaçlar gıda maddeleri ile temas etmeyecek şekilde ve ayrı mekanlarda saklanmalıdır. • Periyodik olarak ilaçlama yapılmalı veya bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır. • Eğer ilaçlama işyeri tarafından yapılacak ise bu konuda gerekli eğitim alınmış olmalıdır. Yapılan ilaçlama kayıt altına alınmalıdır. • Zararlı ile mücadelede kullanılan ilaçlar ilgili Bakanlıktan onaylı olmalıdır.

22 İlaçlama; eğitimini almış kişiler tarafından yapılmalıdır.

23 14- Personel Hijyeni • İşyerinde çalışan kişiler hijyen şartlarına büyük bir titizlikle uymak zorundadırlar. • Takı (kolye, küpe, künye, yüzük, bilezik, kol saati) takılmamalıdır. • Uygun ve temiz iş kıyafetleri, koruyucu giysiler (bone, galoş, ağız maskesi, eldiven vb.) giymelidir. • Sokak kıyafeti ve sokak ayakkabıları ile üretim alanına girilmemelidir. • İş kıyafetleri işyeri dışında giyilmemelidir. • Erkeklerde saçlar tercihen kısa olmalı, sakal olmamalıdır. Saçlar mutlaka bone içinde tutulmalı ve ağız maskesi kullanmalıdır. *• Gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumdaki veya enfekte yara, deri enfeksiyonları, ağrılar ve ishal gibi şikayetleri olan kişilerin herhangi bir şekilde doğrudan veya dolaylı bulaştırma ihtimali varsa, gıda ile temasına, gıdalara muamele etmesine veya gıda alanlarına girmesine müsaade edilmez.

24

25 14- Alet, Ekipman ve Makineler
• Gıda maddeleri ile doğrudan temas eden makineler ve aletler (örneğin mikserler) temizlenebilir, dezenfekte edilebilir olmalıdır. • Makine, alet ve ekipmanların düzenli bakım ve onarımı yapılmalıdır. Paslı ve gereksiz makine, alet ve ekipman üretim alanında bulundurulmamalıdır. Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları İşyerinde temizlik ve dezenfeksiyon planı oluşturulmalıdır. Aşağıda temizlik ve dezenfeksiyon programı örnek olarak verilmiş olup her işyeri kendine göre örnektekine benzer düzenleme yapabilir.

26 Temizlik bakım onarım düzenli olarak yapılmalı.

27 NOT: HER İŞYERİ, ALANLAR VE SIKLIKLAR İÇİN KENDİNE GÖRE DÜZENLEME YAPACAKTIR.

28

29

30 teşekkürler Hakan Ekinci


"FIRINCILIK MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları