Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

e-Fatura İşlemleri e-Fatura İşlemleri İçin Gerekli Adımlar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "e-Fatura İşlemleri e-Fatura İşlemleri İçin Gerekli Adımlar"— Sunum transkripti:

1 e-Fatura İşlemleri e-Fatura İşlemleri İçin Gerekli Adımlar
e-Fatura Uygulama İşlemleri

2 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
İlgili şirket için şirket kartında e-Fatura uygulaması kullanımı aktif edilecek ,vergi dairesi ve vergi no alanları doldurulacak.

3 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Şirket kartında bulunan adres bilgileri girilecek.

4 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura sistemine dahil olan cari hesap kartlarında e-Fatura aktif edilecek ve e-Fatura senaryosu belirlenecek. Vergi No, Vergi Daire alanları doldurulacak.

5 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura sistemine dahil olan cari hesap kartlarında bulunan adres bilgileri,eksiksiz doldurulacak.

6 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
KDV Tanımlarında uluslar arası kodlar tanımlanmalı.

7 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Birim setlerinde uluslar arası kodlar tanımlanmalı.

8 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Birim setlerinde uluslar arası kodlar tanımlanmalı.

9 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Ödeme Planı tanımlarında uluslar arası kodlar tanımlanmalı.

10 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Döviz cinslerinde uluslar arası kodlar tanımlanmalı.

11 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Eğer imzalama (mali imza / mühür) işlemi program tarafından yapılacak ise fatura parametrelerinde ilgili parametre aktif edilecek. Entegratör aracılığıyla e-Fatura sistemine dahil olacak şirketler imzalama işlemini entegratör firmaya yaptırabilirler. GIB Portal yöntemi kullanılacak ise fatura başlangıç numarasının tanımlanması gerekmektedir.

12 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura entegrasyonu, çalışma parametrelerinde sisteme uygun olarak seçilmelidir. Fatura yükleme aracı kullanarak yüklenen faturalarda sistem FYS kodlu Fatura Numarasını otomatik olarak üretecektir.

13 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Eğer imzalama (mali imza / mühür) işlemi program tarafından yapılacak ise, ftp de bulunan e-FaturaImza.zip dosyası programın bulunduğu klasöre açılacak. Bu durumda klasör içerisinde EInvoiceSigner klasörü oluşacaktır.

14 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura Kullanıcı(Cari Hesap) Kontrolü e-Fatura kullanan cari hesapların e-fatura kullanıcısı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için şu adımlar takip edilmelidir. GİB’in e-Fatura yükleme portalı üzerinden kayıtlı kullanıcıların listesi xml olarak bilgisayara indirilmelidir.

15 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
Ekrana açılan dosya seçme penceresinde kayıt edilen xml dosyası seçilmelidir. Dosya içeriği uygun ise ekrana “Kayıtlı e-Fatura Kullanıcıları” penceresi gelecektir.

16 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura Kullanıcı(Cari Hesap) Kontrolü Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şirket kartlarında e-Fatura kullanılacak seçilen şirketlerde aktif olacaktır. Kontrolün vergi Numarası üzerinden yapılacağından cari hesap kartlarındaki vergi no eksiksiz ve doğru olarak tanımlanmalıdır. e-Fatura kullanıcıları listesi GİB tarafından sürekli olarak güncellendiğinden programın güncel olması için işlemin belirli periyotlarla (örneğin; her gün) yapılması gerekmektedir. e-Fatura kullanıcıları listeye göre güncellenirken önce ilgili şirket içerisindeki tüm cari hesaplar e-Fatura uygulaması dışına çıkarılır daha sonra listedeki vergi no uygun olan kayıtlar tekrar sistem içerisine alınır.

17 e-Fatura İçin Gerekli Adımları
e-Fatura Fatura Açıklaması e-Fatura uygulamasında fatura üzerindeki açıklama alanının uzunluk olarak yetersiz kaldığı uygulamalarda Erp_Invoice tablosuna “UD_EInvoiceExplanation” ,isimli özel alan açılıp açıklama alanının e- Fatura xml dosyasındaki Note alanına aktarılabilmesi mümkündür.

18 e-Fatura Uygulama Adımları
İlgili fatura üzerinde e-Fatura sekmesinde bulunan değerler düzenlenir (değerler cari hesap kartından otomatik olarak taşınır dönem tarihlerinin belirlenmesi gerekir)

19 e-Fatura Uygulama Adımları
İlgili fatura üzerinde sağ click e-Fatura oluşturma seçeneğiyle ilgili dosya (xml) oluşturulur eğer imzalama işlemi program tarafından yapılacak ise aynı anda dosya imzalanır (bu işlem ortalama 3-5 sn sürebilir). İmzalama işlemi yapılacak ise ekrana mali mühüre ait pin kodunun sorulduğu pencere açılacaktır. GIB Portal yöntemi ile fatura yüklemesi yapacak müşterilerimizin faturalarının mutlaka mali mühür ile imzalanması gerekmektedir. İmzasız dosyaların yüklenmesi GIB tarafından engellenmektedir.

20 e-Fatura Uygulama Adımları
Oluşturulan dosya program tarafından sıkıştırılır (zip).

21 e-Fatura Uygulama Adımları
e-Fatura dosyasının her hangi bir sebepten dolayı (pin kodunun yanlış girilmesi mali mühürde sorun yaşanması vb.) imzalanamaması durumunda dışarıdan imzalamak için aşağıdaki yol izlenebilir. Programın yüklü olduğu klasörde bulunan EInvoiceSigner klasörü içerisinde bulunan EInvoiceSigner.exe kullanılır. EInvoiceSigner pinkodu imzasizfatura.xml imzalifatura.xml EinvoiceSigner GIB xml GIB xml İmzalanmış dosya daha sonra sıkıştırılarak (zip) portal üzerinden yükleme yapılabilir.

22 e-Fatura Uygulama Adımları
e-Fatura uygulaması olarak “entegratör yöntemini” kullanacak firmalarda entegratör olarak çalışacak firmanın sağlayacağı web servisler üzerinden işlemler yapılacaktır. Entegratör yöntemi ni kullanacak firmaların aynı anda portal yöntemini kullanması GIB tarafından engellenmektedir. Doğrudan entegrasyon yöntemi için ise firmanın GIB tarafından belirlenen koşulları sağlaması gerekmekte olup detaylı bilgi e-fatura.gov.tr adresinden edinilebilecektir.

23 e-Fatura Uygulama Adımları
e-Fatura sistemine dahil cari hesap için fatura kayıt edilmek istenildiğinde ekrana cari hesabın e-Fatura kullanıcısı olduğuna dair uyarı mesajı ekrana gelir. e-Fatura olarak düzenlenen faturanın formu basılmak istenildiğinde ekrana uyarı mesajı gelerek kullanıcı uyarılır eğer onay verirse formun basılmasına izin verilir.

24 e-Fatura İşlemleri SentezLIVE Teşekkürler.


"e-Fatura İşlemleri e-Fatura İşlemleri İçin Gerekli Adımlar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları